Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Zayıflama Ameliyatları için Önemli Hususlar

Kilo kontrolünü yapamayan ve daha sonrasında obeziteye kadar giden kişilerin çoğu, çözümü zayıflama operasyonlarında bulmaktadır. Ama bu hususta dikkat edilmesi gereken şeyleri unutmamak gerekir.

Diyet yaparak kilo veremeyen yani zayıflayamayan kişiler için Zayıflama Ameliyatları tek çare gibi görünür. Ama Zayıflama Ameliyatı düşünen kişinin dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır.

Türkiye Metabolik Cerrahi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Alper Çelik yapmış olduğu açıklamada; bazı ameliyat yöntemlerinin uzun vadeli sonuçları hakkında kamuoyuna önemli uyarılarda bulundu.

zayıflama

Günümüzde, zon zamanlarda popülerliğini artıran obezite ameliyatları hakkında, uzman kişiler uyarıda bulundu. Bu operasyonların kişiyi ömür boyu vitamin bağımlısı yapabileceğini ve ileride çok farklı hastalıkların çıkabileceğini belirtti.

Doç. Dr. Alper Çelik yapmış olduğu açıklamada; özellikle şu son zamanlarda ön plana çıkarıymaya çalışılan bazı obezite tekniklerinin, ince bağırsakların önemli bir bölümünü devre dışı bıraktığını açıkladı. Ve bu ameliyatların ömür boyu sürecek ciddi demir, mineral, kalsiyum ve vitamin eksikliklerine sebep olacağını ifade etti.

Bu ameliyatların olumsuz sonuçları malesef ameliyattan yıllar sonra ortaya çıkacağını vurgulayan Çelik, ameliyat sonrası oluşan emilim bozukluğu, insanların önemli bir kısmını ilerleyen zamanlarda, düzeltme ameliyatlarının beklediğini de açıkladı.

emilim bozukluğu

Emilim bozukluğu, Dünya Sağlık Örgütü tarafından tanımlanmış bir hastalıktır. Bu ameliyatlar sonrasında oluşan, kemik erimesi ve kansızlık gibi ciddi sağlık problemlerinin ortaya çıkabileceği bilinmektedir.

Emilim bozucu ameliyat yöntemlerini kısa vadede bir sorunu çözdüğü fakat; uzun vadede birkaç yeni hastalığın habercisi olduğunu savunan Doç. Dr. Alper Çelik, bu konuda ameliyat olacak hastaların, ameliyatların teknik detaylarını öğrenmeleri konusunda bireyledi uyardı.

Sağlığınız için gerekli önlemleri iyice araştırdıktan ve emin olduktan sonra bu tür yollara girmeniz sizin açınızdan büyük ölçüde önem teşkil eder. Sağlığınızı koruyun, önceden önleminizi alın.

sağlık

Şunu söylemekte de fayda var. Ameliyatlık bir durumda kalmadan diyet yaparak kilo kontrolü sağlamak bizce en iyisidir. Kilosunun önüne geçemeyip kilo alanlar için yine diyet yaparak kilo vermeleri en iyisidir. Çünkü bilinmelidir ki her ameliyat risk taşır. Bu riske girmenin tabiri caiz ise bıçak altına yatmanın en en en son çare olması gerekir.

Ama diyet yaparken yanlış yapılacak her türlü hareketten ve boşuna zaman kaybından sakınmak gereklidir. Bu konuyla ilgili yazdığımız Egzersiz ve Diyet Yaparken Doğru Bildiğimiz Yanlışlar makalesine bakabilirsiniz.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFOTO GALERİVİDEO GALERİ