Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Yüzerek Zayıflama

Yüzmeyi bilenler için yüzme sporu kadar eğlenceli bir aktivite yoktur tabiki. Her ne kadar kilolu olursanız ya da ne kadar antremansız olursanız olun, suyun o kaldırma kuvveti sayesinde, her hareketi zorlanmadan yapabilir, ve bu sayede tüm kaslarınızı çalıştırabilirsiniz.

Diyet yapmak tek başına yeterli gelmeye bilir. Daha doğrusu daha hızlı sonuca ulaşmak için diyet yapmanın yanı sıra bazı aktiviteler yapmakta fayda vardır. Yüzme bunlardan sadece biri.

Yüzme sporu, en komplike fiziksel aktiviteleri içeren sporların başında gelir. Ülkemizde bu sporlar için oldukça elverişli bir konuma sahiptir. Büyük şehirlerde oturanlar veya denize uzak olan insanlar asla üzülmesin, artık her adım başı bulabileceğiniz havuzlar, spor komplekleri artık mevcut bulunmaktadır.

yüzme sporu erkek

Yüzmek için gerekli olan tek şey mayo, havuz ya da deniz. Geri kalan aksesuar ve diğer şeyler işin bahanesi aslında. Yüzmenin insan vücuduna ve anatomik yapımıza o kadar çok faydası vardır ki saymakla bitmez.

yüzme sporu kadın

Yüzmenin Faydalarını kısaca saymamız gerekirse;

  • Boy uzatır.
  • Serotonin hormonunun salgılanmasına yardımcı olur.
  • Kaslarınızı uzun ve estetik bir görünüm sahibi yapar.
  • Kalp ve dolaşım sistemini düzene sokarak sıkılaşmanıza yardımcı olur.
  • Haftada 3 gün 1’er saat yapılan yüzme ile 2 ayda vücudunuzda sarkmış bölgelerinizi hem toparlamış olursunuz, hem de bölgesel yağlarınızdan etkili bir biçimde kurtulma imkanına sahip olursunuz.
  • Yüzme esnasında harcamış olduğunuz güç, sürekli ve ritmik olacağı için, kaslarınız ciddi oranda kasılır ve toparlanır.
  • Kaslarınız estetik ve biçimli bir görünüme sahip olurken, bedeninizde fazlalaşan kas yoğunluğu fazlalaştıkça, metabolizma hızınız yükselir ve daha çabuk kalori yakmaya başlarsınız.

Yüzmenin asla yaşı yoktur. Üstelik kas ve omurilik sistemi için oldukça faydası olan bu sporu, çok erken yaşlarda çocuklarınıza mutlaka öğrenmesi açısından yardımcı olun ve onları bu konuda destekleyin.

bebek yüzme

Şu bir gerçek ki, bebekler 3 aylık olduklarında denize girebilir, hatta kendi kendilerine su üzerinde de durabilirler. Bebekler bunu bu yaşta çok rahatlıkla yapabilirler çünkü zaten anne karnında böyle bir ortamın benzerini 9 ay boyunca yaşıyorlar.

Yüzme sporu, psikolojik açıdan da sizler için olumlu yönde etkileri olan bir spordur. Bedeninizin ağırlığını suya bıraktığınız zaman, suyun sizi yatıştırıcı etkisini hissedeceksiniz.

yüzme ve psikoloji

Ufak bir uyarı, suya aniden dalmak yerine, yavaş yavaş girmeyi tercih edin. Ve yemek yedikten sonra en az 2 saat beklenmesi tavsiye edilmektedir.

Ayrıca kendi limitlerinizin farkında olarak, güvenlik kurallarını ihlal etmeden havuç ya da deniz de yüzebilir hatta jimnastik hareketleriyle yapmış olduğunuz bu sporu eğlenceli hale dönüştürebilirsiniz.

yüzme egzersizi

Ama sadece yüzmekle yetinmek istemiyorsanız diyet, fitnes – spor yapmak istiyorsanız yanlış yapılan şeyleri bilmenizde fayda var. Egzersiz ve Diyet Yaparken Doğru Bildiğimiz Yanlışlar adlı makalemizi inceleye bilirsiniz.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFOTO GALERİVİDEO GALERİ