Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Yumurtanın Faydaları

Çocuklar için en önemli büyüme ve gelişme sürecinin doğru adresi hiç kuşkusuz yumurtadır. Peki ya faydaları... Uzman Diyetisyen Serkan Tutar, yumartanın insan sağlığı açısından oldukça fazla faydası olduğuna değindi.

Yumurta, hiç kuşkusuz en kaliteli protein kaynağı olan bir besindir. Gerek çocukların gelişiminde, gerekse yetişkin insanlarda yeterli besin kaynağı ihtiyacını karşılamaktadır.

haşlanmış yumurta

Uzman Diyetisyen Serkan Tutar, “Hayatın sağlıklı devam edebilmesi için vücudumuz için gerekli olan tüm besin öğelerinin yeterli ve dengeli alınması önemlidir. Bu besin öğeleri karbonhidrat, yağ, protein, vitamin ve minerallerdir. Şüphesiz ki bütün besin öğeleri sağlık açısından önemli olsa da proteinin vücudumuz açısından ekstra önemi bulunmaktadır. Bağışıklık sisteminin temeli olan proteinin en önemli kaynağı ise yumurtadır. Kaliteli protein kaynağı olarak listenin başında bulunan ve örnek protein kaynağı olarak adlandırılan yumurtanın sadece bu özelliğinden dolayı bile beslenme programınızda bulunması önemlidir.” ifadesinde bulundu.

yumurta yeme

Yumurtanın en uzun süre tok tutan besinlerden olduğunu savunan ve bu  özelliğine dikkat çeken Tutar, “Özellikle kilo vermek istiyorsanız yumurta listenizin başında olmalıdır. Sabah kahvaltısı toplum olarak çok sık yapmadığımız ve daha fazla uyuma adına ikinci plana attığımız bir öğündür. Dolaysıyla kahvaltı yapılmadığında yumurta da oldukça nadir tüketilmektedir. Sabah kahvaltı yapılmaması güne aç başlamanıza ve metabolizmanızın yavaşlamasına neden olur. Fakat kahvaltı da en önemli iki besin peynir ve yumurtadır. Siz kahvaltınızı her sabah uyandıktan sonra bir saat içerisinde yapar ve yumurtanızı ihmal etmezseniz gün içerisinde daha uzun süre tok olduğunuzu daha az besin tükettiğinizi göreceksiniz. Bu durum sizin hem daha sağlıklı beslenmenizi hem de kilo vermenizi sağlayacaktır” diyerek konuşmasını noktaladı.

gülen yumurta

Yumurtanın Besin Değeri

1 orta boy çiğ yumurta (44 gr)

 1. 63 kalori,
 2. 4 gr yağ içerir,
 3. 32.6 mg omega 3 yağ asidi,
 4. 505 mg omega 6 yağ asidi,
 5. 110 mg kolin,
 6. 33.4 gram su,
 7. 186 mg kolesterol (günlük ihtiyacın %62’si),
 8. 5.5 gr protein (günlük ihtiyacın %11’i),
 9. 214 IU A vitamini (günlük ihtiyacın %4’ü),
 10. 15.4 IU D vitamini (günlük ihtiyacın %4’ü),
 11. 0.4 mg E vitamini (günlük ihtiyacın %2’si),
 12. 0.2 mg riboflavin (günlük ihtiyacın %2’si),
 13. 0.1 mg B6 vitamini (günlük ihtiyacın %3’ü),
 14. 20.7 mcg folat (günlük ihtiyacın %5’i),
 15. 0.6 mcg B12 vitamini (günlük ihtiyacın %9’u),
 16. 23.3 mg kalsiyum (günlük ihtiyacın %2’si),
 17. 0.8 mg demir (günlük ihtiyacın %4’ü),
 18. 5.3 mg magnezyum (günlük ihtiyacın %1’i),
 19. 84 mg fosfor (günlük ihtiyacın %8’i),
 20. 59 mg potasyum (günlük ihtiyacın %2’si),
 21. 61.6 mg sodyum (günlük ihtiyacın %3’ü),
 22. 0.5 mg çinko (günlük ihtiyacın %3’ü),
 23. 13.9 mcg selenyum (günlük ihtiyacın %20’si) içerir.

haslanmış yumurta

Yumurtanın genel itibariyle faydalarını sayarsak;

 • Pişirip hazırlanması veyahut haşlanması bir o kadar kolay ve pratik olan yumurta, tok tutucu özelliğiyle bilinir.
 • Yumurtanın bir diğer avantajı, birçok sebze ile karıştırılıp tüketilebiliyor olmasıdır.sebzeli yumurta
 • Doku ve organların gelişimini sağlamaktadır. Özellikle gelişim çağındaki çocuklar için oldukça yararlı ve besleyicidir. Bu dönemde çocukların yeterli beslenmemesi durumunda ileriki yıllarda bağışıklık sistemlerinin zayıflamasına ve
 • Özellikle bilişsel performansın gelişimi için protein içeriği yüksek bir besin kaynağıdır yumurta.
 • Kalp hastalıkları, kanser ve artrit gibi kroik hastalıklara yakalanma riskini azaltan omega 3 yağ asitleri, sağlığımızı korumak için kritik öneme sahiptir fakat vücudumuz tarafından bu üretilmez. Omega 3 eksikliğinde, halsizlik, hafıza zayıflığı, cilt kuruluğu, kalp hastalıkları ve kan dolaşımının zayıflaması gibi sorunlara sebep olduğu için yumurtada bu protein önemli oranda bulunması en belirgin özelliklerindendir.
 • Kasların ve kalbin normal fonksiyonunu devam ettirmesi B1 ve B2 vitaminleri,
 • Sinir ve sindirim sistemleri tarafından kullanılıyor olan B3 vitamini,
 • Normal büyüme ve gelişim için gerekli olan B5 ve B12 vitaminleri,b vitamini yumurta
 • Gıdalar yolu ile alınan proteinin vücut tarafından işlenmesinde kullanılıyor olan ve bağışıklık sistemi için gerekli B6 vitamini,
 • Yani kısacası tüm B vitaminleri yumurtada bulunmaktadır. B vitaminlerini yetersiz aldığınızda, böbrek hastalıkları, tip 2 diyabet, katarakt, kalp hastalıkları, kolon kanseri, meme kanseri, pankreas gibi ciddi hastalıklara yakalanma riskini artırmaya sebebiyet vermiş olursunuz.
 • Yumurtayı özellikle ve özellikle B7 ve B12 vitaminleri için gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Ama yumurtanın bu kadar faydası varken bile hala yumurtayı yasaklayan diyetler var. Yumurtanın diyette nasıl kullanacağı konusuyla ilgili Diyette Yumurtayı Yasaklamak adlı makalemizi okuyabilir, diyet yaparken bile yumurtanın bize çok faydası olduğunu görebilirsiniz.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFOTO GALERİVİDEO GALERİ