Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Yemekten Sonra 4-5 Saat Bir Şey Yememek Sağlıklı Mıdır?

Diyet yaparken dikkat edilmesi gereken konulardan biride budur. Çünkü yemekten sonra abur-cubur, yada başka şeyler yanlıştır.

Yemekten sonra 4-5 saat bir şey yemez isek eğer vücudumuz leptin hormonu denilen bir hormon salgılamaya başlayacaktır.  Leptin hormonunun görevi ise vücudumuzda daha önceden depolanan yağları yıkmak ve bunlardan vücudumuz için gerekli olan enerjiyi ve yakıtı sağlamaktır.

Basit bir örnek verecek olursak leptin hormonu ikinci yedek depodaki benzini kullanıyor diyebiliriz.

Daha önceki yazılarımızda insülin hormonundan bahsetmiştik. Şimdi insülin ve leptin hormonlarının çalışma şeklini kısaca özetleyelim. Çünkü diyet için bunları kesinlikle bilmemizde fayda var.

İnsülin Hormonu: Vücudumuza aldığımız gıdaların kullanılmayan bölümünü ileride kullanmak için depolar. Daha doğrusu yağ olarak depolar.

Leptin Hormonu: Eğer vücudumuzun ihtiyaç duyduğu taktirde yiyecek ve içecek bir şey tüketmediysek leptin hormonu insülin hormonunun depoladığı yağları yıkarak vücuda enerji sağlar. Ortalama 4-5 saatlik bir zaman diliminde kişi bir şey tüketmemiş ise vücut leptin hormonu salgılar.

İşte bu sebeple kilo vermek, ve diyet yapmak isteyenlerin leptin hormonunu harekete geçirmesi gerekmektedir. Çünkü yağların yakılması leptin hormonunun salgılanmasıyla olur.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFOTO GALERİVİDEO GALERİ