Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Yağsız Beslenme Düşünülemez

Günlük enerji ihtiyacımızın %25 - 30'unu yağlardan alacağımız şekilde dengeli beslenme düzeni oluşturmak, herkes için sağlıklı olan aralıktır. Yağ nedir ve vücudumuzdaki faydalı rolleri nelerdir? Öğrenelim...

Sizce “sıfır yağ, sıfır beden” akımı, bizi ip ince görünüme kavuşturacak mucizevi çözüm mü yoksa sağlığımıza zarar getirecek doğru bilinen yanlışlardan biri mi? Sizce hangisi?

sıfır yağ sıfır beden

İlk olarak yağlar nedir ve vücudumuzdaki rolleri nelerdir? Bunları öğrenmekle başlayalım.

Yağlar, bizim için; karbonhidratlar ve proteinlere göre 2 kat daha fazla enerji sağlayan organik bileşiklerdir. Yağların bitkisel ve hayvansal olmak üzere çeşitleri bulunmaktadır. Yağlar, vücutta birçok faaliyette bulunmaktadır.

yağlar ve görevleri

Son yıllarda, yapılan çalışmalarda kullanılan kobayların sadece vücut depo yağları bitinceye kadar yaşayabildikleri ortaya konmuştur. Bilimsel çalışmaların desteği ile de vücut işleyişinde, yağların varlığının önemi tamamen ortaya konulmuştur. Bunu göz ardı etmek biraz gerçek dışı olur. Yapılan birçok çalışmalar sonucunda yağın, doldurulamayacak faaliyetlere sahip olduğunu söylüyor… Bunlardan birkaçına değinmek istersek;

yağın faydaları

Yağların vücudumuza sağladığı yararlar

  • Organ, doku ve hücrelerin yapısının oluşmasında ve işlevlerinde yer alması sebebi ile yağ, vücudumuzda mutlaka olması gereken bir besindir.
  • Yağlar, hücrelere giren ve çıkan maddelerin denetiminde görev yapar ve vücudu oluşabilecek tehlikelere karşı koruma görevini üstlenir.
  • Yağlar, organlarımızı dış etkilere karşı korumada büyük rol oynar.
  • Dışarıdan alınması zorunlu olan, beyin, cilt ve göz sağlığı için önemli olan elzem yağ asitleri vücudumuza yağ ile taşınmaktadır.yağ ve cilt sağlığı
  • Vücudumuza besin olarak aldığımız yağlar, vücut ısımızın kaybını engelleyerek vücut suyunu korur.
  • Cinsiyet hormonları başka olmak üzere, birçok hormonun üretimi ve düzenli çalışması için yağlar son derece gereklidir.
  • Yüksek antioksidan içeren A ve E vitaminleri, kemik sağlığımız için büyük önem taşıyan D vitamini ve kanın pıhtılaşmasını sağlayan K vitamini yağda eriyen vitaminler olduğundan, yağ olmadan vücutta emilimleri asla gerçekleşemez. emilim bozukluğu
  • Yağların sindirimleri uzun sürer. Bu sebeple yemeklerle belirli miktarda alınan yağ, sindirim süresinin uzamasına ve böylelikle kişide “tokluk hissi” oluşmasına olanak sağlar.

İşte kabusumuz olarak adlettiğimiz yağların, aslında vücudumuza bizler için sağladığı o güzel dokunuşlar… Görünen o ki yağlar olmadan, sağlıklı bir beslenme ve sağlıklı bir hayat sürdürmemiz imkansız.

Tabi yanlış da anlaşılmaya mahal vermeyelim. Sınırsız bir yağ tüketimi de asla tavsiye etmiyoruz. Günlük enerji ihtiyacımızın %25 – 30’unu yağlardan alacağımız şekilde dengeli beslenme düzeni oluşturmak, herkes için sağlıklı olan aralıktır. Fakat yağ tüketirken de dikkat etmemiz gereken şey şudur: Tereyağı, iç yağı, kuyruk yağı ve margarin (doymuş yağlar) gibi yağların tüketimini %10′ un üzerine çıkarmamaya özen göstermenizi ve seçimlerinizi sağlıklı yağlardan yana kullanmanızı tavsiye ederiz.

yağ tüketimi

Herhangi bir hastalığınız var ise hemen bir beslenme uzmanına danışın ve size uygun olan aralıklarda yağ tüketiminizi öğrenin. Her zaman savunduğumuz konulardan biride şu: Hayatınızı kısıtlamalarla sürdürmekten çok, sağlıklı ve dengeli bir beslenmeyle, yaşam stilinizi yaşanılır hale getirmeniz sizler için en güzeli olacaktır… Aslında bizler için önemli olan tek şey şu olmalı; beden sağlımız için de, ruh sağlığımız için de en doğal ve en güzeli kendimizi bunaltmadan ve yasaklar koymadan yaşamaktır.

sağlıklı vücut

Unutmayın, hiçbir diyet yok ki bizlere mucizeler sunsun ve bir sabah kalktığımızda dert ettiğmiiz bütün kilolardan bir anda kurtulmuş olalım. Önemli olan bizlerin sağlıklı ve kalıcı yöntemlerle, içimize sinerek istediğimiz o güzel vücuda sahip olmamızdır.

güzel vücuda sahip olmak

Bunun yanı sıra, doğru ve sağlıklı beslenerek zayıflamak ve diyet yapmak istiyorsanız son zamanlarda en popüler olan diyetlerden bir tanesi olan Dukan Diyeti’ni sizlere ısrarla tavsiye ediyoruz. Bu diyete Dukan Diyeti ve Evreleri linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFOTO GALERİVİDEO GALERİ