Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Yağlı Cilt Bakımının Püf Noktaları

Öncelikle eğer yağlı bir cilde sahipseniz seçeceğiniz veya da kullandığınız ürünlerin yağ dengesini sağlayıcı özellikte olması şarttır. Buna kesinlikle dikkat etmeniz gerekmektedir. Yoksa yağlı olan cildinizi daha da yağlandıra bilirsiniz.

Öncelikle yağlı cilt nasıl anlaşılır ondan bahsedelim.

Eğer cildinizin yağlı mı, kurumu, karmamı olduğunu bilmiyorsanız bir uzmana gitmeden de bunu kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Yağlı cildin en belirgin özelliği, yüzdeki por dediğimiz gözeneklerin açık açık olmasıdır. Ve alın burun çene yani T dediğimiz bölümde gece daha çok hücre yenilenmesi olduğu için daha fazla yağlanma hissederiz.

Aynı zamanda yağlı ciltlerin dokusu daha kalındır. Bu kalınlıktan dolayı ise yağlı ciltler sarkmaya daha müsayittir.

cilt tipleri

Yağlı cildi dengeleyici ürünleri kısaca dermokozmetik ürünler olarak adlandırabiliriz.

Kısaca dermokozmetik ürüler, yağlı ciltteki yağ oranı dengeler, sivilceyi yok eder, sivilce oluşumunu önler, siyah noktalı azaltır ya da komple giderir.

Cilt bakımı için herhangi bir ürün seçmeden önce ya da her hangi bir girişimde bulunmadan önce kesinlikle konunun uzmanlarıyla görüşmek gereklidir.

Çünkü cildiniz yağlı ve masum ise, yani yağlı ve temiz ise kullandığınız ürünlerle cildinizin yağ oranını azaltmak isterken, sivilcelere, siyah noktalara ya da tahrişe neden olabilirsiniz. Eğer cildiniz temiz ise bu tarz sorunlarla karşılaşmak istemiyorsanız konunun uzmanlarından destek alarak cilt temizlemek için kremler alabilir siniz.

Eğer yağlı bir cilde sahipseniz ve belli bölümleri tahriş oluyorsa, bu bölümleri güneş ışınlarından, sıcaktan ya da soğuktan korumak için koruyu kremler kullana bilirsiniz.

cilt bakimi cilt maskesi

Eğer yağlı bir cilde sahipseniz evde yapabileceğiniz bazı maskeler mevcuttur.

1-Yumurta Akı:

En kolay yapabileceğiniz maske yumurta akıdır. Yumurta akını yağlı olan cildinize sürerek 10-15 dk bekledikten sonra temizleyebilirsiniz. Cildinizin yağ oranının dengelendiğini göreceksiniz.

2-Limon ve Bal:

Yine birkaç damla limonu bala karıştırarak yağlı olan cildinize sürebilir ve 10-15 dk sonra temizleyebilirsiniz. Aynı şekilde cildinizin yağ oranın düzenlendiğini görebilirsiniz.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFOTO GALERİVİDEO GALERİ