Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Vajinismus Nedir?

Vajinismus 10 kadından 1’inde ortaya çıkan bir durumdur ve vajinanın dış kısmında yer alan kaslarda, ortaya çıkan istemsiz kasılmalardır. Bu kasılmalar cinsel ilişki sırasında kasılmayla ortaya çıkabilir.

Penisin vajinaya girmesi mümkün olmayabilir. Bazı durumlarda Vajinismus doğumda esnasında da kasılmalar ortaya çıkabilir normal yani vajinan doğumu nerdeyse imkansız hale getirebilir. Cinsel ilişki sırasında ortaya çıkan durumlarda ise, cinsel isteksizlik olduğundan kadının uyarılma ve orgazm olamama hissi de ortaya çıkacaktır.

Çoğu kadında var olan bu durum cinsel yaşamın başlangıcı ile ağrı ve acı ile de çoğu zaman ortaya çıkabilmektedir. Bu sorunu yaşayan kadınların geçmişine bakıldığında ise, cinsel taciz gibi ciddi bir psikolojik Travma , toplumsal baskılar, ilk cinsel birleşmenin çok ağrılı ve sıkıntılı olması gibi psikolojik zarar söz konusu olabilir

vajnismus hastaligi tedavisiVajinismus Sorunu yaşayan kadınların çoğu vajinanın içine giremeyecek kadar ufak olduğunu düşünürler. jinekolojik muayene bu anlamda kadının vajinanın boyutları hakkındaki önyargıları yıkmasına yardımcı olabilir. Gerekli olan durumlarda ise istem dışı ortaya çıkan kasılmalar tedavi yolu ile önlenebilir.

Bu konuyu parantez içinde açmak gerekirse kadınlara bu konuda cinsel ilişki öncesi gevşeme için uzman tarafından vajinanın gevşemesi için teknikler öğretilebilinir. Kegel egzersizleri olarak bilinen bu teknikler nasıl uygulaması gerektiği hastaya bilgi verilerek gösterilir.Vajinanın girişinde yeralan kasların çalıştırılması için uygulanan Kegel egzersizi. İdrar kaçırma şikayeti olan bayanlar tarafından da uygulanabilir.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFOTO GALERİVİDEO GALERİ