Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Uzakdoğu Diyeti

Geçen günlerde en büyük destekçim ve yardımcım diyetisyen Sanem Apa ile Sushi-Co’daydım, Aslında sushi yemeyi seviyorum ama uzun zamandır Uzakdoğu mutfağıyla buluşamıyordum.

Biz iki diyetisyen menüyü elimize alınca hemen başladık kalori hesabı yapmaya, bazıları önce fiyata bakar bizde durum farklı diyetisyen olanlar genelde kalori ve besin değeri dengesine bakar, en azında bizim Mezura ekibi bunu yapıyor.

Sushi meraklıları bundan sonraki satırları çok iyi okusunlar hatta detay bilgi için dilarakocak.com adresinden Dyt. Sanem Apa’ya soru da sorabilirler. Pirinç, erişte, tofu, sebze, deniz ürünleri, ufak et porsiyonları ve sınırlı bir yağ kullanımı olduğu için genelde Uzakdoğu mutfağı yağ içeriği düşük olan yiyecekleri içerir. Yemek sosları çoğunlukla düşük yağlı malzemelerden hazırlanmaktadır. Her ne kadar bazı yemekler kızartılarak hazırlansa da susuz pişirme, ızgara yapma, buharda ve kavurarak pişirme yöntemleri sıklıkla kullanılır. Kan basıncı sodyuma hassas olan kişiler için yüksek sodyumlu lezzet vericilerin kullanıldığı göz gönünde bulundurulmalıdır. Japon mutfağında, estetik de en az besleyici değer kadar önemlidir. Sunulan yemeğin tabak üzerindeki görüntüsü, renk uyumu Japon yemeklerini güzel yapan önemli faktörlerden biridir.

Mönüdeki düşük yağlı olabilecek terimler kısık ateşte pişirme, wok, buhar, haşlama olabilir.. Düşük yağlı diğer seçenekler Sashimi veya sushi olabilir. Yalnız bu yemeklerin yanında çok fazla soya sosu kullanmamaya dikkat edin. Sodyum tüketiminize dikkat ediyorsanız soya sosu, miso sosu veya teriyaki sosu gibi yüksek sodyum içerikli sosları ve et suyu ile turşuları tüketmeyin. Sushi, pirinç sirkesi ve şeker ile tatlandırılmış pirincin, pişmemiş balık, deniz ürünleri, sebzeler veya omlet ile çeşitli biçimlerde bir araya getirilmesinden oluşan bana göre mükemmel bir lezzet. Ancak yediğiniz çeşit ve sayıya dikkat etmek kaydıyla…Size bizden bir-kaç ipucu:

 • Sushi türü Parça Sayısı Ort.Kalori
 • Nigiri – Eel (unagi-yılan balığı) 1 86
 • Nigiri – Octopus ( ahtapot) 1 66
 • Nigiri – Salmon( somon) 1 64
 • Nigiri – Shrimp ( karides) 1 89
 • Nigiri – Tuna ( ton) 1 62
 • Small Roll (Tuna-ton balığı) 12 260
 • Small Roll ( Shrimp-karides) 12 266
 • Small Roll (Salmon- somon) 12 328
 • CaliforniaRoll(yengeç-avakado) 12 386
 • Small Roll (Eel-yılan balığı) 12 392

ÖZETLE: Yılan balığı, avakado ve crunchy çeşitler özellikle california, dragon,diğerlerine göre daha yüksek kalori içeriyorlar. Benim önerim kadınlar akşam yemeği için 400 kalori erkekler 600 kalori hesabına göre seçim yapmalılar, soya içeriğindeki tuz sebebiyle ise bol su içmeliler…

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFOTO GALERİVİDEO GALERİ