Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Tatlı Yiyerek Kilo Vermek İstiyorsanız Dondurma Doğru Tercih

Bir çok insan kilo yapıyor diye tatlı yiyememekten şikayetçi. Hem içimiz gidiyor, hem uzak durmaya çalışıyoruz. Ve bu durum gerçekten can sıkıcı ama alternatiflerde yok değil.

Sıcak yaz aylarında en çok tüketilen ve tadı bir çok insan tarafından beğenilenlerin başında tabiki dondurma geliyor. Dondurmanın tarihi geçmişine baktığımız zaman, çok eskilere uzanıyor. Dondurmanın geçmişi, aslında meyve suyunun karışımına dayanıyor. Dondurmanın bir diğer üyesi ise külahı elbette.

külah dondurmaa

Ve külahın keşfi ise veba salgınına uğrayan bir ev hanımı sayesinde gerçekleşiyor. Dondurma en çok yazın tüketilsede diğer mevsimlerdede tüketilmeye devam ediyor. Hamur tatlılarına nazaran daha düşük kalorili bir tatlı olduğu için dondurma ön sırada geliyor. Örnek verecek olursak; 1 porsiyon baklavada 400 kalori var iken, 3 top dondurmada 150 kalori bulunmaktadır. Oldukça besleyici özelliğiyle bilinen dondurmada, temel besin öğelerinden, karbonhitrat ve proteinin yanı sıra A, B, C ve E vitaminleride bolca bulunmaktadır. Tatlı yiyerek kilo vermek istiyorsanız dondurma doğru tercih.

Hem kilo vermek istiyorsunuz bir yandan da tatlı yemeden duramam diyorsanız dondurma tatlı krizinize çok iyi gelmektedir. Eğer dondurmayı fazla kaçırırım kilo alırım diyorsanız, light dondurma tercih edebilirsiniz. Çocuklarınıza beslenme konusunda oldukça yardımcı bir gıdadır dondurma. Dondurmayı çok renkli bir hale getirebilirsiniz.

meyveli dondurma

Tabiki meyvelerle. Dondurmanızın içine istediğiniz meyveleri küp küp doğrayın ve kendiniz için o dondurmayı daha da besleyici hale getirebilirsiniz. Meyveli dondurma yazın çok rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Dondurma tüketiminde dikkat etmeniz gerekenlerden birisi de düşük kalorisi olanları tercih etmektir.

Happy family eating ice cream

Örneğin kalorisi düşük istiyorsanız, sade ve meyveli tercih edebilirsiniz. Öbür türlü dondurmalara konulan çikolata sosları, fındıklar, ceviz gibi ürünler sizin için çok fazla kalori demektir. 2 top light dondurma ve 1 porsiyon meyve, yarım bardak süte eşdeğer olarak bilinmektedir.

Dikkat etmeniz gerekenlerden sonuncusuda şu, dondurma kolay bakteri üretir. Buda zehirlenmelere sebep olabilir. O yüzden erimiş dondurmaları yemeyin, bu sağlık için tehlikeli bir durumdur.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFOTO GALERİVİDEO GALERİ