Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Squat Nedir? Nasıl Yapılmalıdır?

Squat hareketi, Türkçemizde ''çömelme'' demektir. Kalça ve karın kaslarını geliştirmek, daha sıkı görünmek amacıyla yapılan bir harekettir.

Spor yapanların en temel hareketi olan squat hareketi, vücudumuz için en doğal şekilde kullandıgımız bir harekettir. Herkesin çok fazla zorlanmadan yapabiliceği hareketlerden bitanesidir.  Ağırlıksız ve ağırlık kullanılarak yapılabilmektedir.

Squat hareketi için squat sehbaları ve dumbell var olsa da, bu ağırlıkları kaldırmadan da sadece kendi vücudumuzla bu hareketi yapabiliriz. Bu sayede hem yağ yakımı olur hem de kaslarımızı çalıştırmış oluruz.

Yeni başlayanlar için ağırlık kullanmadan squat hareketi yapılması gerekir. Bu sayede bacaklarımız güçlenir. Daha sonra ağırlık işlemlerine geçilebilir.

Squat hareketini yapmadan önce resimde de göründüğü üzere, bacaklarımız omuzlara paralel bir şekilde açılmalıdır. Vücudumuz dik olmalıdır. Kollarımız ileri doğru kaldırılmalıdır. Daha sonra doğru ve düzenli nefes alışverişi ile birlikte, çömelip kalkılmalıdır.

Squat yaparken dikkat edilmesi gereken nokta; daha çabuk bir şekilde kaslar güçlensin, daha kısa zamanda kalça sıkılaşması olsun diye kendinizi çok fazla zorlamamanız gerekir. En dayanamaz hale geldiğinizde dinlenmenizi tavsiye ederiz.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFOTO GALERİVİDEO GALERİ