Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Squat Egzersizi ile Kalçalarınızı Sıkılaştırın

Biçimli bacaklara ve istediğiniz o harika görünüme nasıl sahip olunur öğrenmek istiyor musunuz? Formülü SQUAT. İnanılmaz derecede etkisini göreceğiniz bu egzersiz sayesinde, istediğiniz o forma kesinlikle gireceksiniz.

Squat tüm kuvvet kazanma ve vücut geliştirme egzersizlerinin başında gelmektedir. Etkisi oldukça başarılıdır.

squat erkek1

Squat hareketi, kişinin sırtında ağırlıkla çömelip kalktığı, tüm vücudun çalıştığı, aktif olarak ön bacakları, arka bacakları, kalçayı ve pasif olarak beli, sırtı, karın kaslarını ve baldırları çalıştırır.

Şimdi oturduğunuz yerden kalkın ve o sarkmış ve hoşunuza gitmeyen kalçalarınızı çalıştırmaya başlayın. Çünkü siz onu çalıştırmadığınız her gün, daha da yumaşak ve düz bir hale geliyor.

squat bayan

Kalçalarınızı geliştirmek, aslında bacak antrenmanı rutininizin bir parçası haline gelmesi gerekir. Squat hareketini düzgün bir şekilde yapabilmek biraz zamanınızı alabilir. Şimdi aşama aşama sizlere Squat egzersizi nasıl yapılır anlatalım.

Squat Egzersizi

  • Squat yapmaya başladığınızda, ilk olarak ağırlıksız bir şekilde başlayın. Squat egzersizini ağırlıksız da çalışmakta mümkündür. Squat hareketlerinin birçok çeşidi bulunmaktadır. Siz kendinize istediğiniz türünü seçip uygulayabilirsiniz. İster profesyonelleştiğinizde sırtınıza ağırlık alıp yapın. İster çömelip kalkma pozisyonunda elinize 5 – 10 kiloluk dambıl alarak yapın. Tercih sizin.
  • Öncelikle ayaklarınızı kalça genişliğinden biraz daha fazla açın.
  • Ayaklarınızı en fazla 45°‘lik bir açıyla dışarıya dönük bir şekilde ayarlayın. Bu şekilde durmak sizi dengede tutacaktır. Profesyonelleştikçe ayak uçlarınız aynaya doğru bakabilir.
  • Squat yaparken başınızı dik tutun.
  • Karın kaslarını sıkın ve sırtınızı asla bükmeyin.
  • Dizleriniz ayak uçlarınızı geçmeyecek şekilde, sırtınız düz ve kalçalarınız dışa doğru çıkık olmalıdır. Kalçalarınız yere paralel gelecek şekilde son noktaya kadar oturun. (resimde olduğu gibi)squat bayan1
  • Eğer etrafta hiç kimse yoksa aynanın karşısına bir sandalye çekin ve poponuz sandalyeye değene kadar oturun.
  • Eğer hareketi doğru yapıyor iseniz, poponuz çıkık, sırtınız düz halde olacak. Öne eğilme ihtiyacı duymadan oturur pozisyondan ayağa kalkabilirsiniz.squat erkek

Not: Squat egzersizleri, geçmişte sırt ve bel problemleri yaşayan insanlar için uygun değildir.

 

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFOTO GALERİVİDEO GALERİ