Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Şok Diyette Hangi Besinlerden Uzak Durulmalıdır

Şok diyet yapan kişilerin başlı başına yaptıkları hatalardan birisi ana öğünleri yememektir.

Ana öğünlerin yerini başka bir şekilde doldurmak vücut için zararlıdır. Mesela ana öğünler yerine 3 tabak meyve yemek yanlıştır. Çünkü vücut aç iken birkaç porsiyon meyve tüketmek kan şekerimizi dengesizleştirecektir. Daha öncede vurguladığımız gibi kanşekerinin dengesizleşmesi, yani diyet yapanın farketmeden diyet süresince kan şekerini dengesizleştiren şekilde beslenmesi kalıcı hastalıklara sebep olabilir.

Şok diyetlerde içeceklere yönelme de sıkça görülen bir durum. Buda kesinlikle şok diyette yapılmaması gereken bir şey.

Mesela yine ana öğünlerin yerini çikolatı süt içerek yada milkshake içerek doldurmaya çalışanlar var. Buda kesinlikle yanlıştır. Çünkü yüksek kalorili içecekler içince vücudunuza ani şekilde şeker girecektir ve bunlarda yine vücudumuz tarafından depolanacaktır.

Şok diyet yapmaya karar veren kişilerin kesinlikle ana öğünleri yemeleri gerekmektedir. Ana öğünlerde yediğiniz porsiyonların boyutu oldukça küçük tutabilirsiniz. Mesela 100 gr protein alırsınız yanı sıra 2-3 kaşık yoğurt yersiniz. Bu şekilde yaparsanız metebolizmanız da yavaşlamamış olur.

Bunlara dikkat etmek şok diyeti gerçek anlamıyla uygulamak ve en önemlisi vücudumuza zarar vermemek anlamına gelmektedir.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFOTO GALERİVİDEO GALERİ