Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Soğuk Algınlığının Baş Tacı Ihlamur

Sonbaharın yavaş yavaş yüzünü gösterdiği şu günlerde hemen herkesin soğuk algınlığı, grip, boğaz ağrıları, nezle gibi bir çok hastalığa şifa olan Ihlamur yine herkesin baş tacı.

Güzel ve hoş kokulu aromasıyla, bir çok hastalığın tedavisinde kullanılan ıhlamur ağaçları, günümüzde en çok tedavi edici yanıyla bilinmektedir.

Eğer ıhlamur hakkında biraz ayrıntılı konuşmak istersek;

  • Nezle ve grip ile mücadele etme konusunda baş roldedir.
  • Ateş düşürür.
  • Bronşit ve öksürüğe çok iyi gelir.
  • Kan basıncını dengeler.
  • Karaciğer rahatsızlığına iyi gelir.
  • Sindirim sistemimizin daha iyi çalışmasında ve kas sparzmlarını gidermesinde büyük rol oynar.

ıhlamur çayı

Faydaları saymakla bitmeyen ıhlamur, sade kaynatılıp tüketilmesinin yanı sıra, bir çok bitki çaylarını bir araya getirip, her birinde bulunan şifa deposunu vücudumuza takviye etmek mümkün. Örneğin ıhlamur, ada çayı, zencefil, bal ve limon tam anlamıyla şifa deposudur.

zencefil

Öyleki ıhlamur, sinirleri yatıştırma özelliğinden tutun, terlemeye teşvik etmesine, ateşi düşürmesine ve hatta ishal tedavisinde etkili olduğu kanıtlanmıştır. Ihlamurun faydaları saymakla tükenmez, bu yüzden halk arasında hastalıkların şifası, başımızın tacı olarakta bilinir kendisi. Her evde bulunur ve hasta olmayanlar için bile bir çok rahatlatıcı özelliği vardır. Ihlamuru kuşburnu ilede harmanlayıp güzel bir ikili elde edebilirsiniz, ikisinin karışımı ve çıkan aroması, gerçekten içilmeye değer bitkilerin ne kadar besleyici olduğunu gösteriyor.

kuşburnu

Özellikle yemeklerden sonra alışılagelmiş bir çay keyfimiz vardır genel kültürümüzde. Arada bir kendinize bir güzellik yapın ve çay içmek yerine ıhlamur içmeyi tercih edin. Yan etkileri yok mu diye sorucak olursanız eğer tavsiye edilenden daha aşırıya kaçmadığımız sürece zararı yoktur. Tavsiye edilen miktar maksimum 3 bardaktır. Ancak daha uzun süre eğer içecek olursanız, kalp çarpıntısına neden olabilir. Özellikle gebe ve emzirme dönemindeki anneler ıhlamur, ada çayı gibi bitkileri içmeden önce mutlaka doktora danışmalıdırlar.

Ihlamur Çayının hazırlanışı:

Öncelikle, bu çayımızı hazırlarken her bardak için bir çay kaşığı tepeleme ıhlamurumuzu demliğimize koyalım. Ihlamurumuzu suya katıp kaynatmayın. İlk önce suyu kaynatın ve daha sonra demliğe koymuş olduğumuz ıhlamurun üzerine kaynar suyu dökün ve 10 dakika gibi bir sürede demlenmeye bırakın.

ıhlamur cayıı

Sonrasında ıhlamur çayına eğer isterseniz, bal, limon, karabiber ile de tatlandırıp bol şifa deposunu gönül rahatlığıyla içebilirsiniz. Bu doğal minerallerle vücudunuzu zinde tutun. Afiyet olsun.

 

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFOTO GALERİVİDEO GALERİ