Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Siyah Nokta Temizleme Yöntemleri

Siyah noktaların temizlenmesi ve bunu zahmetsiz bir şekilde yapılmak istenmesi herkesin ortak sorunudur. Tıbbi yöntemle değil de, evde kendisi bu problemden kurtulmak isteyenler için tavsiyeler...

 

Siyah noktalar hemen hemen her insanın problemi haline gelmiştir. Bu siyah noktalardan kurtulmak için birçok siyah nokta bantları üretilmiştir. Aynı zamanda tıbbi olarak da siyah noktaları temizleme işlemleri bulunmaktadır. Fakat kendimiz, evde bulunan malzemelerle masrafsız ve zahmetsiz bir şekilde bu siyah noktalardan kurtulabiliriz. Siyah noktalardan kurtulmak için neler yapmalıyız? İşte cevabı…

1-Yumurta Akı ile Siyah Nokta Temizleme

Yumurta akı yüksek protein ve vitamin içerir. Cildi sıkılaştırır aynı zamanda siyah nokta, akne, sivilce ve ciltte ki yağı temizler. Bu sayede cilt daha sağlıklı, temiz ve parlak görünür. Düzenli kullanım sonrasında cildinizin daha temiz olacaktır.

Peki, ”Yumurta akını nasıl uygulamalıyız?” diyecek olursak; öncelikle malzemeleri sayalım. Bir peçete, yumurta akı ve yüzümüze uygulamak için fırçaya ihtiyacımız var. Yumurtayı sarısından ayırdıktan sonra, yumurta akını çırpıyoruz ve çırptıktan sonra bir fırça yardımıyla siyah noktalarımızın olduğu bölgeye veya yüzümüzün tamamına (göz çevresi hariç) sürüyoruz. Daha sonra peçeteyi katmanlarına ayırıyoruz ve yüzümüze sürdüğümüz yumurta akının üzerine yapıştırıyoruz, üzerine tekrar yumurta akını uyguluyoruz. Daha sonra tekrar peçeteyi yapıştırıp üzerine tekrar yumurta akı sürüyoruz. 20 dakika boyunca kurumasını bekliyoruz. Peçeteyi yavaş bir şekilde yüzümüzden çıkarıyoruz ve yüzümüzü soğuk su ile duruluyoruz. Daha sonra yüzümüzü nemlendirici ile nemlendiriyoruz.

2-Diş Macunu ile Siyah Nokta Temizleme

Siyah noktalardan kurtulmak için bir başka yöntem, diş macunu ve tuz karışımıdır. Diş macunu ve tuzu karıştırarak homojen bir hala getiriyoruz. Daha sonra siyah noktaların olduğu bölgeye, özellikle burunda oluşan siyah noktaların üzerine sürüyoruz. Ve peeling yapıyoruz. Diş macunun sürdükten itibaren burnunuzun ferahladığını göreceksiniz.  Peeling yaptıktan sonra 5 dakika boyunca bekliyoruz. Ilık su ile duruluyoruz ve nemlendirici uyguluyoruz. Diş macununun siyah nokta üzerindeki etkisi büyüktür. Cildi yorar fakat daha etkilidir.

3-Bal ve Süt ile Siyah Nokta Temizleme

Siyah noktaların temizlenmesi için bir diğer yöntem ise bal ve süt karışımıdır. Balın cilde oldukça faydası vardır. Cildi yeniler, temizler, parlaklık verir ve cildi nemlendirir. Süt ise; ciltteki renk eşitsizliğini giderir, cildi nemlendirir, cildin daha canlı görünmesini sağlar ve cildi yeniler.

Uygulanması ise şu şekildedir. Bir miktar bal ve sütü karıştırıyoruz ve ısıtıyoruz, daha sonra cildimize uyguluyoruz. Yine üzerine bir peçete veya makyaj temizleme bezini ikiye ayırıp üzerine yapıştırıyoruz. 20 dakika boyunca kuruması için bekletiyoruz ve daha sonra soyuyoruz. Soğuk su ile duruluyoruz. Soğuk su ile yıkamamızın sebebi, soğuk suyun gözeneklerimizi sıkılaştırarak, cildimizin daha sıkı gözükmesini sağlamasıdır.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFOTO GALERİVİDEO GALERİ