Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Sık Sık Yemek Faydalı Mı? Metabolizmayı Hızlandırır Mı?

Sık sık yemek yemek tabii ki metabolizmayı hızlandırır. Ama burada unutulmaması gereken şey sık sık yemek yediğimiz de kan şekerimiz ve insülin değerlerimiz de yükselir.

Sık sık yediğimiz de kan insülin değerlerinin düşmesine yani normal haline gelmesine izin vermemiş oluruz. Böyle bir durum yağların yıkılmasına değil tam aksi yağların depolanmasına sebep olur. Vücudumuz yağların depolanmasını sağlamaya çalıştığı için depo edilen yağların yakılması da mümkün olmayacaktır. Yine aynı durumda kandaki fazla insülin hormonu kara ciğerden de fazla kolesterol yayılmasına sebep olacaktır. Bu durum kanın pıhtılaşmasını daha kolay hale getirecektir.

Bura da kısaca şunu vurgulamakta fayda var. Her yemek yediğimizde vücudumuz insülin hormonu salgılar ve daha önceki yazılarımızda da söylediğimiz gibi insülin hormonu vücudumuza aldığımız gıdaların kullanılmayan bölümlerini yağ olarak depolamaya yarar.

 Peki yağlardan nasıl kurtuluruz?

Yağlardan kurtulmanın iki yolu vardır.

  1. Diyet yapmak
  2. Vücut aktivitesini artırmak.

Diyet Yapmak.

Diyet yaparak vücudumuza giren kalori miktarını azaltabiliriz. Bu durumda diyet yapan kişinin vücudunda enerji açığı olacağı için vücut yağları yıkmaya başlayacaktır. Yağlar yıkılında diyet yapan kişi kilo vermeye başlar.

Vücut Aktivitesini Artırmak

Diyet yapan kişiler aynı zamanda vücut aktivitesini artırır ise (yürüyüş, spor, fitness vb.) vücut yağ yıkma olayını hızlandırır. Böylelikle daha hızlı şeklide kilo verebiliriz.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFOTO GALERİVİDEO GALERİ