Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Sık sık tuvalete çıkma ve İdrar Yolu Enfeksiyonları

Günümüzde, her beş kadından biri, hayatının belli bir evresinde bu durumda karşılaşmaktadır. Aniden gelen idrar hissi, yanma ve ağrı gibi durumlar idrar yolu enfeksiyonudur (İYE).

Günümüzde, her beş kadından biri, hayatının belli bir evresinde bu durumla karşılaşmaktadır. Aniden gelen idrar hissi, yanma ve ağrı gibi durumlar birer idrar yolu enfeksiyonudur (İYE).

Şunuda bilmelisiniz ki,  sık idrara çıkmak her zaman hastalık belirtisi değildir, sıvı alımınız çok fazla olduğu takdirde sık tuvalete çıkacaksınızdır bu gayet normal olandır. Hastalık boyutuna geçtiğini ancak belirtileri ve sıklığı ile siz anlayabilirsiniz.

Siz de sık sık tuvalet ihtiyacı duyuyorsanız, bu durumu hafife almayın. İdrar yolu enfeksiyonları hafif ve kolay tedavi edilebilme imkanına sahipse de, ihmal edildiğinde böbreklere kadar ulaşabiliyor. İdrar yolu enfeksiyonu geçirmiş olan insanlar bu durumun oldukça ağrılı olduğunun farkındadırlar. Öyle ki, bir anda gelen idrar hissi, kişiyi gece uykusundan uyandıracak kadar kuvvetli olabilmektedir. Tuvalete gidildiğinde ise sadece birkaç damla yapmak ve akabinde yanma hissi, pek de hoş olmayan bir durum olsa gerek. Bu durumla birlikte idrarda hafif kan görme olasılıklarıda kişiyi bir hayli endişelendirir. İdrarda hafif koyuluk, bulanıklık ve kötü koku bu hastalığın belirtilerindendir.

sık tuvalete cıkma

Özellikle, idrar yolu enfeksiyonlarına bayanlarda, erkeklere nazaran 25 kat fazla rastlandığı bilinmektedir. İdrar yolu enfeksiyonlarının kadınlarda çokca görülmesinin ilk sebebi erkekler ve bayanlar arasındaki anatomik farktır.

Eğer bu tür, sık sık tuvalete çıkma gibi bir sorununuz var ve sizi korkutuyorsa, bu durumun tedavi edilmesi ve bir hekime başvurmanız gerekiyor. Bu tür belirtiler eğer tedavi edilmez ise, enfeksiyon böbreklere kadar yayılabilir. Hatta kalıcı ve zaman zaman hayatı tehdit edici durumlara bile sürükleyebilir.

İdrar yolu enfeksiyonları 2 ayrı şekilde incelenir.

  1. Alt idrar yolu enfeksiyonları
  2. Üst idrar yolu enfeksiyonları

 

Alt idrar yolu enfeksiyonları

Sık sık tuvalete çıkma sorununuz, sadece idrar yaparken yanma olması ise, muhtemelen sorun ürethranın enfeksiyonudur. Buna ürethrit adı verilir.

Bel soğukluğu en çok olmak üzere, genelde cinsel yolla bulaşan mikroorganizmalar sebebiyet verir. Bunun  başlıca sebepleri; cerrahi girişim, kullanılan vajinal kremler, sonda takılması gibi maddelere karşı, tepki gösteren allerjik durumlar, ürethrite neden olabilmektedir.

idrar yolu enfeksiyonu2

Eğer mikroorganizmalar yukarıya doğru tırmanmaya neden olursa, mesane de bu duruma dahil olur ve durum sistite dönüşebilir. Sistit mesane iltihabıdır. En sık görülen idrar yolu enfeksiyonlarındandır ve sık tekrarlama eğilimi olan bir enfeksiyondur. Ürethrit ve sistit çoğu zaman bir arada bile görülebilmektedir.

 

Üst idrar yolu enfeksiyonları

Sık sık tuvalete çıkma sorunu eğer önemsenmeyip, tedaviye başvurulmamışsa, vücudun belli bölümleride bundan etkilenmeye yüz tutuyor. Ve tedavi edilmeyen alt idrar yolu enfeksiyonları mesaneden daha yukarılara doğru ilerleyebilir. Böyle olunca böbreklerde bu durumdan nasibini alıyor ve hastalığın boyutu pyelonefrit adını alır.

Bu durum acil tıbbi müdahale gerektiren ciddi bir hastalıktır. Şiyaketler çok ağır ve şiddetli olur. Kasık ağrılarının yanı sıra yan ağrılarda olabilir. Sistik belirtilerine ek olarak titreme, ateş, kusma ve bulantı gibi sebepler ortaya çıkar.

Bu duruma müdahale edilmezse, hastalık kronikleşir ve böbrek hasarı meydana gelir. Hatta böbrek yetmezliği ile de sonlanabilir. İdrar yolu enfeksiyonunuz var ise bu durumun ciddiyetinin farkında olmalı ve küçük belirtiler görüldüğünde bir hekime başvurup, olabilecek kötü etkenler ortadan kaldırılmalı, baştan önlemi alınmalıdır.

İdrar yolu enfeksiyonlarını önleyebilmek için yapılması gerekenler

  • İdrar yolu enfeksiyonlarını önleyebilmek için bir takım otların kaynatılarak içilebilir.
  • İdrarı asidit yapacak meyve sularının faydalı olabileceği söylenmektedir.
  • Günde 7-8 bardak su içilmesi, hem idrar yolları için hem genel sağlık koruması için oldukça faydalıdır.
  • Alkol ve kafein içeren maddelerden olabildiğinde az tüketilmesi önerilir.
  • Tuvalete gitmek için illede idrar hissinin gelmesi beklenmemelidir. Her 3-4 saatte bir tuvalete çıkılmalı ve genital bölgenin temiz tutulmasına özen gösterilmelidir. Temizlik sırasında arkadan öne doğru değil, önden arkaya doğru temizlik kuralına dikkat edin.sık tuvalete çıkma
  • Mensler sırasında tampon ve petleri sık aralıklarla değiştirin.
  • İç çamaşırlarınızı, naylon içerikli değil, pamuklu iç çamaşırları kullanmaya özen gösterin. Bu önlemler sayesinde İdrar yolu enfeksiyonunu yakalanma riskiniz büyük ölçüde ortadan kalkacaktır.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFOTO GALERİVİDEO GALERİ