Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Selülitlerden Korunma Yöntemleri

Biz bayanların uykularını kaçırmasına dahi sebep olan selülitler malesef, güzelliğimizin baş düşmanı olarak karşımıza çıkıyor. Bundan nasıl kurtulmak gerekiyor. Selülit oluşumu neden kaynaklanır ve nasıl kurtulabiliriz? Gelin birlikte öğrenelim.

Selülit Nedir?

Biz kadınların hiç sevmediği ve vücudumuzda görmek istemediğimiz selülit, kalça ve bacak bölgemizin üst kısmında oluşan parçacık şeklinde bir görünüme sahip düzensiz yağ kalıntılarıdır.

selülitler

Halk arasında “Portakal kabuğu” olarak bilenen deri altındaki çukurlar, hemen hemen tüm kadınlarda oluşmaktadır malesef.

Selülit Nasıl Oluşur?

Selülit, genç, yaşlı, zayıf, şişman, sportmen veya hareketsiz vs. demeksizin her kim olursa olsun bir çok bayanda oluşmaktadır. Bunun oluşmasını sebebi kadınların fiziksel yapılarından kaynaklanmaktadır.

Kadınlarda bulunan yüksek sayıdaki yağ hücreleri, deri altında bulunan doku içindeki ceplerde depolanmaktadır. Ve zaman içerisinde sıvı ve yağ oluşumları bu cepleri şişirerek deriyi dışarı doğru iter ve “portakal kabuğu” görünümüzü almaya başlar.

selülit sorunu1

Yağ hücrelerinin şişerek birbirlerine yaslanmaları ve deri ile kas dokusu arasında sıkışmaları, bu bölgedeki kan dolaşımını zorlaştırmakta ve selülit sorunu böylelikle dahada artmaktadır.

Selülit Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar

 • Selülit sadece şişman kadınlarda görülmez. Aksine fiziğiniz ne kadar güzel olursa olsun manken dahi olsanız dahi selülit kalça ve bacak kısımlarında oluşabilmektedir.
 • Selülit yaşlanmanın doğal bir sonucu değildir. Aksine selülit yaş ilerledikte eğer bunun önlemini almazsanız ilerleyecektir.
 • Selülit önemli değildir ve kötüleşmez diye bir olgu vardır. Bu tamamen yanlıştır. Eğer selülite karşı spor, diyet ve doğru beslenme aktivitelerini yapmazsanız, selülitin görüntüsü zaman geçtikçe ilerlemeye devam edecektir.
 • Şuda bir gerçek. Sadece diyet ile selülitten kurtulmak tabiki imkansızdır. Sıkı bir diyet sonucunda vücudunuzdaki yağ oranı aksi yönde artabilir.
 • Sadece spor ve sadece diyet selüliti yok etmez.
 • Selülit sorunu, dış görünümü evet etkiler, fakat bu sorun yüzeysel değildir. Selülit derinin alt tabakalarında oluştuğu için, yüzeysel tedaviler kısmen etkili olur. Sürekli ve etkili bir tedavi sayesinde derinin ve dokunun içeriden beslenmesi sayesinde selülit sorunundan tamamen kurtulabilirsiniz.

Selüliti Yok Etmenin Yolları

Krem ve Masajlar

 • Selülitlerin yok edilmesinde krem ve masajlar en etkili yöntemler arasında yer almaktadır.
 • Antiselülit kremleri selülit bölgesine uygulayabilirsiniz. Bu kremler deriye hemen nüfus ederek yağ hücrelerini etkileşime geçiriyor. Tamamen yok etmesede azalmasına olanak sağlamaktadır. Bunun yanı sıra evde kendinizde hazırlayabilirsiniz. Uzman kontrolünde yapılan tıbbi masajlar da selülit tedavisinde etkili sonuçlar vermektedir.selülit kremleri
 • Kremlerin yanı sıra yapacağınız masajlarla da selülitlerle mücadele edebilirsiniz. Çünk masaj kan ve lenf dolaşımını harekete geçirir ve dokuların taze oksijen ile dolmasına olanak sağlar.
 • Masaja kalçalarınızdan başlayarak ellerinizle aşağı ve yukarı doğru daireler çizin. Daha sonra derinizi sıkıştırmadan baş ve işaret parmaklarınızın arasına alarak yoğurur gibi masaj yapın. Dizlerin iç tarafını unutmayın.selülit masajı
 • Uzmanlar kontrolünde de yaptırabileceğiniz bu tedaviler sayesinde hücreler bolca oksijen alır ve toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır.selülit tedavi

Selülite “DUR” demek için yenilmesi ve yenilmemesi gerekenler;

 • Günde en az 1,5 ile 2 litre arasında sıvı tüketilmelidir.
 • Kola, meyve suyu gibi konservelenmiş içecekler, siyah çay ve kahve çok az tüketilmeli, mümkünse hiç içmeyin.
 • Sirke, turşu suyu ve şalgam gibi tuzlu içecekler (tuzlu ayran da dahil) asla içilmemesi gerekir.
 • Hamur işleri, tatlı ve tuzlular, çikolata ve çeşitlerini mümkünse tüketmemeli. Tatlı ihtiyacınızı dondurma veya sütlü tatlılarla karşılamalısınız.
 • Yağ tüketimi günde 60 gramdan fazla alınmamalı, ve bitkisel sıvı yağlar tercih edilmelidir.
 • Protein kaynağı olarak, süt, yoğurt, peynir ve yumurta tüketilmelidir.
 • Et olarak, yağsız tavuk veya hindi, balık ve deniz ürünleri tercih edilmelidir.
 • Yemeklerinizde salatayı bol çeşitli ve az yağlı bir şekilde tüketin.
 • Haftada 5 gün sebze ağırlıklı beslenmeye özen gösterin.
 • Sebzeleri, az etli ve tavuklu olmak kaydıysa pişirip tüketebilirsiniz.

Selülitleriniz varsa üzerinizdeki o hareketsizlikten biran önce kurtulun

Dik oturun

Sürekli yüksek topuklu ayakkabılar giyinmek, yanlış yürümek ve kambur oturmak, selülitin oluşma nedenlerinden biridir. Bu gibi durumlar, toplardamarlarda ve lenf damarlarında kanın geriye doğru akışını olumsuz yönte etkilemektedir.

dik durmak

Özellikle yanlış oturma pozisyonu, iç organların sıkışmasına neden olmaktadır. Böylece, zehirlimaddeler vücuttan çabuk atılmaz ve atık maddeler vücut dokularında toplanır. Eğer selülit sorununuz olsun istemiyorsanız, dik oturmayı asla ama asla ihmal etmeyin.

Tempolu yürüyüşler yapın

Selüliti engellemek için sadece dik oturmak yetmiyor. Aynı zamanda bol bol yürüyüşlere çıkıp vücudunuzun o hareketsizliğine bir son verin ve kan akışınızı hızlandırın.

tempolü yürüyüş

Çünkü tempolu bir yürüyüş, kalça bölgesindeki kan akışını hızlandırır ve selülitli görünümün azalmasına yardımcı olur. Yapacağınız bu yürüyüşler, aynı zamanda kalçada biriken yağları eriterek, cildin pürüzsüz bir görünüme kavuşmasına yardımcı oluyor.

Güneşte fazla kalmayın

Güneşte fazla maruz kalmak selüliti malesef artırıyor. Özellikle yaz aylarında bu daha sık karşılaştığımız bir durumdur.

güneş ışığı

Güneşin yükseldiği saatlerde kendinizi güneşten koruyun. Güneşin tabiki bizler için çok faydası var alınması gereken kadarını almayı da ihmal etmeyin.

Hareketlenin, dans edin, egzersiz yapın

Selülitinizi azaltabilecek en etkili yollardan birisi de kuşkusuz hareketlilik ve günlük yapılan egzersizlerdir. Bunu yapmak gerçekten hiç zor olmamalı. Yapacağınız tek şey günlük 5 – 10 dakikanızı bu egzersizlere ayırmak.

dans ve egzersiz

Bunun yanı sıra yürüyün, bisiklete binin, yüzün, dans edin. Bu devamlılığı artırmak selülitlerinizde büyük değişikliğe yol açacak ve bu sizi mutlu edecektir. Spor egzersizlerini düzenli ve planlı yapıldığında vücudunuz gergin ve formda kalır.

Squat Egzersizi ile Kalçalarınızı Sıkılaştırın makalemizden de destek alarak, hem hızlı kilo verme konusunda işinizi hızlandırın, hem de cilt ve cilt altı yağlarından uzaklaşarak selülitlerden tamamen kurtulun.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFOTO GALERİVİDEO GALERİ