Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Sancılı Adet Görme

Kadınlardaki adet kanamanın normal limitlerde sürmesini sağlayan rahim kasılmaları ağrı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu ağrılar kadının günlük yaşamını etkilemediği gibi, ve ağrı gideren ilaçlar ile kolaylıkla kontrol altına alınabilir.

Ortalama her 10 kadından birinde görülen şiddetli adet ağrılar ı kadınların günlük yaşamını da olumsuz yönde etkidiği bir gerçektir. Kadın Hastalıkları kliniklerine bu konuda ortala yüzde onunun şiddetli adet ağrıları ile başvurduğu yapılan araştırmalara göre gözlenmiştir. Bu nedenle bu tür şikâyetiniz varsa bu ağrıyı çekmenize gerek yok. Kısa süreli tedavi ile bu problemi aşabilirsiniz.

Rahim kasılmalarının kadın tarafından yoğun şekilde hissedildiği sancılı adet görme kanama miktarını en az seviyede tutan kasılmaların kendini çok daha yoğun biçimde hissettirmesidir.Adet süresinden kısa bir süre önce başlayan ve adet sonrasında biten bu ağrılar yumurtlama olduğunun en önemli belirtisidir. Sancılı adet görmenin bir diğer nedenlerinden biri de kürtaj, enfeksiyon rahatsızlıklara bağlı olarak rahim ağzının daralmış olması ve adet kanının vajinadan “zorlukla atılmasıdır”.

sancili adet gorme sebepleriSanıcılı adet gören kadınlarda kusma, bulantı- halsizlik kramplara şiddetli baş ve bel ağrısı görülebilir. Bazı durumlarda bayılma da olabilir. .Ağrı kesiciler ile kontrol altona alınabilen ağrılar için jinekolojik muayene gerek yoktur. Şiddetli geçen ve kontrol altına alınamıyorsa günlük yaşantınızı olumsuz yönde etkiliyorsa jinekolojik muayene olmalı ve hasta için uygun görülen tedavi yöntemine geçilmelidir.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFOTO GALERİVİDEO GALERİ