Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Sağlıklı Diyette ve Beslenmenin Kuralları

Diyet yaparken ya da günlük hayatımızda normal beslenirken sağlıklı yağları kullanmamız gerekmektedir. Çünkü sağlık her şeyin başı.

Sadece diyette değil günlük hayatımızda da glisemik indeksi düşük gıdaları tüketmeli ve sağlıklı yağları kullanmalıyız. Sağlıklı beslenmeyi günlük hayatımıza sadece diyette uygulamaya çalışıyoruz çünkü. Sağlıklı beslenmenin ilk kuralı vücut leptin e insülin direncini sabit tutmaktır. Çünkü insülin ve leptin direnci oluştuğu zaman vücudumuzda vücut doygunluk hissini alamamaktadır. Buda bize yağ ve kilo olarak geri dönmektedir.

Sağlığımız için önemli olduğunu söyledik çünkü leptin direnci ve insülin direnci hiperinsülinemik hastalıkların başıdır. Eğer bu direnci yok edersek hiperinsülinemik hastalıklarından kurtulmuş oluruz.

 İşlenmiş gıdalardan uzak durmak

Yediğimiz gıdaların doğal, bütün ve bozulmamış olduğundan emin olmalıyız. Yani kısaca herhangi bir fabrikaya girmemiş yiyecekleri tercih etmemiz sağlıklı beslenme kuralları arasında ilk sırada olmalıdır. Çünkü bu doğal gıdalar lifleri parçalanmamış olduğu için Gİ indeksi düşüktür. Ve herhangi bir kimyasala veya trans yağa maruz kalmamış demektir.

Düşük glisemik indeksli gıdalar insülin direncini nasıl kırar?

Eğer düşük glisemik indeksli gıdalar tüketiyorsanız vücudunuz tokluk hissini anında algılar ve yediğiniz gıda miktarı azalır ve porsiyonlar küçülür. Bunun devamında ise tüketilen gıdalar vücuda enerji olarak geri döner. Az yediğimiz için de geri kalan bölüm olmaz ve yağ olarak depolanmaz.

Düşük glisemik indeksli (Gİ) gıdalar

Glisemik indeks (Gİ), bir gıdanın  içinde bulunan karbonhidrat miktarına göre hesaplanır. Karbonhidrat içeren gıdalar kana geçtiğinde, kan şekerini yükseltme hızını gösterir. Bunu şu şekilde açıklayalım:

Örneğin, 50 gr toz şekerin glisemik indeksi hızlı bir şekilde kan şekerini yükseltir ve 100 (yüz) olarak kabul edilir. Diğer karbonhidrat içeren yiyeceklerin glisemik indeksleri ise 100 (yüz) üzerinden -100’e (yüze) oranla hesaplanır. Karbonhidrat içeren yiyecekler düşük, orta ve yüksek glisemik indeksli olarak üç gruba ayrılır:

  • Yüksek Gİ: 100-70
  • Orta Gİ: 70-50
  • Düşük Gİ: 0-55

Burada dikkat edilmesi gereken rafine edilmiş yani işlenmiş hazır yiyecekler glisemik indeksini şeker gibi çok yüksektir ve 100 olarak hesaplanmıştır.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFOTO GALERİVİDEO GALERİ