Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Sağlığınızı Korumak Sizin Elinizde!

Sağlık, bilindiği üzere herşeyden önce gelir. Sağlığımız olmadan birçok şeyi yapmak daha zordur ve sağlıksız bir bünyeye sahip olan kişilerin hastalıklara yakalanma riski yüksektir.

Sağlığımızı her daim düşünmemiz ve korumamız gerekir. Sağlıksız bir bünye ile hayat çekilmez ve yaşanmaz hale gelir. Daha sağlıklı, daha dirençli ve daha enerjik bir vücut için yapmamız gereken şeyler aslında çok basit. Sayacağımız önerileri günlük yaşantımızda düzenli hale getirdiğimizde hastalıklardan korunmuş ve daha sağlıklı bir bünyeye sahip olmuş oluruz.

Sıvı Tüketimi

Öncelikle günde 2 buçuk litre su içmek hayatımızda düzenli bir alışkanlık haline gelmelidir. Su içmek, vücut için çok çok faydalıdır. Günde 2 buçuk litre kadar su içerek vücudumuzda ki toksinlerden daha çabuk kurtulmuş olur, vücudumuz susuz kalmamış ve nemini kaybetmemiş olur. Özellikle ılık su tüketimi sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışması için yararlıdır. Aynı zamanda bol bol bitki çayları tüketmek, vücudumuzun direncini arttırır ve hastalıklara yakalanma riskini en aza indirger.

 

Düzenli Beslenme

Bağışıklık sistemimizin daha dirençli ve daha sağlıklı olması için düzenli beslenmemiz şarttır. Hastalıklara karşı direnen bir bünye için, her öğünü düzenli olarak tüketmemiz gerekir. Özellikle kahvaltı, atlanmaması gereken bir öğündür. Kahvaltı yapmadığımız her gün, vücut direncimiz daha çok düşer ve hastalıklara yakalanma riskimiz o kadar çok artar. Düzenli bir kahvaltı sonucunda, hastalıklara davetiye çıkarmamış oluruz. Her zaman abur cubur yemekten kaçınmalı ve daha sağlıklı besinler tüketmeye özen göstermeliyiz. Yiyecek ve içecek tüketimimizde tuz ve şeker kullanımını en aza indirmeliyiz.

 

Vitamin ve Mineral Tüketimi

Soğuk aylarda çoğu kişide oluşan grip ve nezle gibi hastalıklar ile savaşırız. Bu hastalıkların önlenmesi için bol bol C vitamini tüketmemiz gerekir. C vitamini içeren besinler tükettiğimiz zaman vücut direncimiz daha çok artacak ve hastalıklarla savaşmak bir o kadar kolay olacaktır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için C vitamini kaynağı olan, portakal, ananas, brokoli, limon, böğürtlen gibi meyve sebze tüketmek yeterli olacaktır. Özellikle bağışıklık sistemini güçlendirmek için bunların dışında Omega-3 ve Omega-6 yağ asitlerini tercih etmeliyiz. Bu yağ asitleri hem yaşlanmayı geciktirir, hem de kan dolaşımını hızlandırır. Ayrıca, kansere yakalanma riskini azaltır. Ton balığı, somon ve uskumru gibi balıklarda bol bol Omega-3 ve Omega-6  yağ asitleri bulunur.

 

Egzersiz Yapma

Egzersiz ve spor yapmayı kesinlikle alışkanlık haline getirmeliyiz. Spor ve egzersiz yapan bir vücut, daha dinç, daha sağlıklı ve daha enerjik olur. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve kan dolaşımının hızlanmasını sağlar. Spor yaparak her daim genç kalmak mümkündür. Günde 10 dakikalık bir egzersiz vücudunuz için çok faydalı olacaktır. Hastalıklara karşı daha dinç bir vücut için spor veya egzersiz yapmayı kesinlikle ihmal etmeyin.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFOTO GALERİVİDEO GALERİ