Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Neden Sürekli Yorgun Hissediyorsunuz? İşte Cevabı!

Toplum olarak evet çok çalışıyoruz ama hep bir yandan da bundan sızlanma durumu var. Çalışanı olsun çalışmayanı olsun sürekli yorgun olduğumuzu söyler dururuz. Peki bunun altında yatan asıl sebep ne? Gelin bunu birlikte öğrenelim.

Yorgun olma durumuyla ilgili bir çok açıklamada bulunulabilir, çok çalışmak, ağır ve sitresli bir ortamda zaman geçirmek, ayakta çok kalmak çok konuşulan bir ortam, vesayre vesayre… Peki tek yorgunluk sebebi olarak çalışmak, çok çalışmak denilmesi ne kadar doğrudur? Sürekli yorgun hissetmek neyin belirtileri… Bugün biz bu konuyu ele alalım istedik.

Öncelikle yorğunluğumuzun altında bir çok sebep yatabilir. Ve biz hayatımızda yapacağımız bir kaç küçük dokunuşlarla bu durumdan kurtulma şansına sahip olmak mümkün.  Madde madde bu durumları yazıp yapılması gerekenleri sıralayalım.

 

–  Aşırı Kafein Tüketimi

Vücudumuza aldığımız kafein, ölçülü dozlarda tükedildiği zaman konsantrasyonu ve uyanıklığı artırabilir. Fakat aşırı kafein tüketimi, kalp hızı ve kan basıncını olumsuz yönde etkiler ve yorgunluğa sebep olur.

kafein tüketimi

Çok fazla kafein tüketiyorsanız, bunu belli aralıklarla yavaş yavaş azaltmayı deneyin. Çünkü kafein tüketimini aniden bırakırsanız kafein eksikliği olduğundan daha fazla yorgunluğa neden olabilir.

 

–  Yanlış Beslenme

Yorgunluğun belli başlı sebeplerinden biride yanlış beslenme alışkanlığıdır. Dengeli bir beslenme veya diyet kan şekerinizi normal seviyede tutacağı için halsiz hissetmezine de engel olacaktar.

dengesiz beslenme

Düzenli bir şekilde kahvaltılarınızı yapın ve asla ihmal etmeyin. Her öğünde protein ve kompleks karbonhitratları tüketmek çok faydalı olucaktır. Ayrıca gün boyu enerjinizin düşmemesi için küçük öğünler ve atıştırmalıklarla zinde kalın.

 

–  Yetersiz Uyku

Uyuma düzeniniz ve uykuda geçen saat eğer dengesiz ise bu vücudu sersemledir ve yorgunluğa sebep olur.

yetersiz uyku

Yetişkin bir insanın her gece 7 – 8 saat uyuması gerekir. Öncelikle uyku sürenizi göz önüne alarak düzenli bir program oluşturulmalıdır. Aksi takdirde belli günlerde kendinizi yorgunluk ve bitkinlik durumları sezinmeye başlarsınız. Bu tamamen belli şeylerin olması gerekenden az veya çok oluşundan kaynaklıdır. Eğer yatak odanızda dizüstü bilgisayar ve televizyon gibi araçlar var ise bunları derhal kaldırın. Neye ne kadar vakit ayıracağınızı çok iyi ayarlayın özellikle işyerlerinde, aksi takdirde iş yoğunluğundan ötürü fazla çalışmak zorunda kalabilir, evinize gittiğinizde kendinizi yıpranmış hissedersiniz. Tüm bunları yapmanıza dağmen hala uyku problemi çekiyorsanız mutlaka bir hekime başvurun.

 

–  Depresyon

Depresyonun başlıca belirtileri, baş ağrısı, iştah kaybı gibi durumlardır. Bir diğeri ise geçmeyen vücut yorgunluğudur.

depresyon

Yorgunluk evreniz eğer bir kaç haftadan fazla sürüyor ise, mutlaka bir doktora gitmeniz şart. Bu gibi durumlarda kişisel terapiler ve ilaç takviyeleri hastalığın boyutu dahilinde  önemli bir rol oynar.

 

–  Çalışma Saatleri

Yorgunluğun önde gelen sebeplerinden biridir çalışma durumu. Gece ya da vardiyalı çalışıyorsanız şayet dengeniz bozulduğu için hem uyku düzensizliği hemde yorgunluk problemleri yaşamak çok olası bir durumdur.

calisma saatleri

Bu sorunu gündüz mümkün olduğunda serin, sessiz ve karanlık bir ortamda uyuyarak çözmeniz mümkün. Metabolizma hızını kontrol eden tiroid bezinin hastalıkları, halsizlik, kilo alımı ve tabiki yorgunluğa neden olabilir. Uzun süre devam eden yorgunluk haliniz varsa şayet hemen bir hekime başvurun ve tiroid ile ilgili testlerinizi yaptırın. Böyle bir durumu ertelemeye gelmez.

 

–  İdrar Yolları Enfeksiyonları

İdrar yolları enfeksiyonları her zaman kendisini idrara çıkarken yanma ve ağrı ile belli etmeyebilir.

idrar yolu enfeksiyonu

Bazı durumlarda tek belirtisi sadece yorgunluk olabilir. Bunun için doktorunuzdan basit bir idrar testi ve enfeksiyon problemi yaşayıp yaşamadığınızı öğrenebilirsiniz. Eğer idrar enfeksiyonu yaşıyorsanız, hastalığınız doktorun vereceği antibiyotiklerle bir kaç hafta içinde kaybolur ve üzerinizdeki yorgunluktanda kurtulursunuz.

 

–  Diyabet

Diyabet hastaları özellikle yeme içmelerinde kendilerine çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Neyi yiyip neyi yemeyeceğini iyi bilmelidirler aksi takdirde bir çok problemlerle karşılaşılabilir. Bir diğeri de diyabet hastaları çok sık yorgunluk problemiyle karşılaşırlar. Bu nedenle eğer yorgunluk problemleri uzun ve kalıcı hatta açıklanamayan bir hal aldı ise mutlaka bir hekime danışın.

diyabet

Yapılan testler sonucunda şayet diyabet olduğunuz kesin ise, ilaç tedavisi, yaşam şekli ve beslenme alışkanlıklarının değişimiyle yorgunluğunuz tedavi edilebilir.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFOTO GALERİVİDEO GALERİ