Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Mevsim Değişikliklerine Bağlı Ağrıların Sebepleri

Herkeste olmasa da birçok kişide mevsim değişikliklerinde bazı ağrılar baş gösterir. Bu ağrıları göz ardı etmemek gerekir. Mevsim değişikliklerinde baş gösteren ağrılar için kısa ipuçları.

Mevsim değişmeye başladığı zaman vücudumuz buna adapte olmaya çalışır. Ve bu süreçte bazı istenmeyen sorunlar ortaya çıkabilir. Bunlardan en yaygın olanı ve en sık rastlananı kas ve eklem ağrılarıdır. Bu ağrıların çoğunluğu yorgunluk ve soğuk algınlığı olabilir. Çünkü mevsim değişikliklerinde giyinme şeklimiz tam tutturamaya biliyoruz. Havalara aldanıp ince giyim üşütebiliyoruz. Ya da kalın giyip terleyebiliyoruz. Bunun önüne geçebilmek için birkaç kat giyinip ortamın ısına göre elbise sayısını azaltmaktır.

Kas ve iskelet sisteminde mevsime bağlı değişiklikler

mevsim-degisiklikleri-eklem-agrisi

İnsan vücudu ve sağlığı denge üzerine kuruludur. Bu ister hücresel isterse sistemik düzeyde olsun değişmez. Her zaman bir denge olmak zorundadır. Vücudumuz kuvvetini bu dengeyi sağlamaya harcar her zaman. Dengede meydana gelen sapmalar ise, karşımıza hastalık olarak çıkar. Dolayısıyla, dengeyi bozacak her durum vücut için potansiyel tehdit oluşturmaktadır.

Kas ve iskelet sistemine ait mevsimsel değişiklikler ağrıları tetikler. Aslında bu hemen hemen herkesin başına gelir. Ama vücut dengeleri farklı kurulduğundan bazı kişiler bunu daha çok hisseder. Atmosferik değişiklikler; dokunun hassasiyetinin artması, ağrı reseptörlerinin kolay uyarılabilmesi, hormonal ve psikolojik duyarlılıktan dolayı kişinin ağrıyı ve sızıyı daha fazla hissetmesine sebep olur. Bu durumda yeni baş gösteren romatizmal hastalıktan ziyade, dengesi kaybolmuş vücudun ağrıyı daha kolay hissetmesi durumundan bahsedilebilir.

Mevsim değişikliklerine bağlı ağrıların nedenleri ve belirtileri

mesim-degisikleri-eklem-agrilari

Mevsim değişiklikleri sıcaklık, nem, rüzgar, hava basıncı, elektriksel yükler gibi pek çok atmosferik faktörün ani değişimi sonucu ortaya çıkar aslında. Bu değişimler vücudun kendi dengesini yeniden kurmasına sebep olur. Çünkü vücut dengesi o anki ortama hazır değildir. Bu durum metabolik ve psikolojik şikayet ve bulgulara neden olabilir. Bazı kişiler adaptasyon sürecini hiç fark etmeden geçirdikleri görülmekle birlikte bazı insanlarda ciddi sorunlar oluşabilir. Bunlardan bazılarını sıralayacak olursak:

  • Vücutta aşırı su tutulması

  • Kilo artışı

  • Saç dökülmesi

  • Depresyon,

  • Sindirim bozuklukları

  • Migren atakları

  • Hormonal dengesizlikler

  • Kas ve iskelet sistemine ait ağrılar

Yukarıda saydığımız bu maddeler mevsimsel geçişlerde sık karşılaşılan bazı durumlardır.

Mevsim değişikliklerinin sebep olduğu ağrılara karşı alınacak önlemler kişi bünyesine göre değişiklik gösterir.

 Biraz öncede bahsettiğimiz gibi bu mevsim değişikliklerini herkes farklı ağırlıkta atlatır. Bünyesi kuvvetli olan kişi belki de hiç hissetmezken bazı kişiler yatak yorgan yatacak duruma gelebilir. Burada dikkat edilmesi gereken en temel konu giyinmektir. Havaların bir anda güzel olması kişinin giyimini aniden değiştirmesine sebep olur. Buda soğuk algınlığı ile sonuçlanır. Giyinirken birkaç kat giyinmeye ve ortamın ısısına göre bunları eksiltip azaltmaya dikkat edilmelidir.

Buradaki en temel sorunlarımızdan biride her rahatsızlığı mevsimsel geçişe bağlamaktır. Mevsimsel geçiş dönemlerdeki hastalıklarla ilgili kesinlikle doktora gözükmekte fayda vardır. Çünkü bu bir hastalığın başlangıcı olabilir. Mevsimsel geçişlerde vücut ve direnç zayıfladığı için hastalık baş göstermiş olabilir.

Mevsimsel geçişlerinin sebep olduğu ağrılar romatizmal hastalıklarla karıştırılmamalıdır.

mesim-degisikleri-eklem-agrilari1

Mevsimsel geçişlerde ki buğular romatizmal hastalıklara çok benzer. Ama bu romatizmal bir hastalık değildir. Vücudun kendini yeniden düzenlemesinden dolayı oluşan bir eklem ağrısıdır. Bunun için kesin tanı konması için kliniksel tanı konulması gerekmektedir.

Mevsim değişikliklerinin sebep olduğu ağrılar nasıl önlenir nasıl tedavi edilir

Mevsimsel geçişlerden etkilenmeyen kişilerin ortak özelliklerine değinecek olursak ortak noktaları sağlam kas iskelet sistemine sahip olmalarıdır. Mevsimsel geçiş dönemlerinde düzenli egzersiz yapılmalıdır.  Yeterli sıvı tüketilmeli, mevsim meyvelerinden günlük alınmalıdır. Aşırı soğuk ve sıcaktan uzak durulmalıdır. Kilo fazlası olan kişilerin bu dönemlerde daha fazla sorun yaşadığı görülmektedir. Ve en çok dikkat edilmesi gereken konu giyinmedir. Mevsim değişikliklerinde günlük hava devamlı takip edilmeli ve havaya uygun kıyafetler giyinilmelidir. Bu tür ağrıların tedavisinde bazı ilaçlar kullanılarak kısa sürede sonuç elde edilebilir. Bunun için kesinlikle bir kliniğe ya da doktora görünmenizde fayda vardır.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFOTO GALERİVİDEO GALERİ