Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Mevsim Değişikliklerinde Beslenme Tavsiyeleri

Her mevsim değişikliği beslenme üzerinde olumsuz etki yapar. Herkes için bunu söylemek mümkün olmasa da birçok kişi için bu söz konusudur.

Özellikle bahar ve yaz mevsimlerinde bu olumsuz beslenmenin etkisi daha fazla görülür. Beslenmedeki bu olumsuz etkiler kişilerde yorgunluk, halsizlik ve isteksizlik gibi etkiler gösterir. Tabii ki bu etkiler yaşam standartlarımızı ve çalışma hayatımızı da etkiler.

Nemin havadaki artışı veya da azalışı bizi rahatsız hissettirir. Çünkü cildimiz kendimizi iyi hissetmemizi sağlayan buharlaştırma işlemini artan nem sebebi ile etkili olarak yapamaz. Yazın çok hissedilen gündüz- gece saatlerinde meydana gelen değişmeler ise bazılarımızın uyku problemi çekmesine neden olur.

bahar-aylari

Yaz aylarında mide ekşimeleri, mide yanması, ishal, reflü ve kabızlık sık görülen şikâyetlerden bazılarıdır. Ayrıca bahar ayları kilo almaya da çok elverişlidir. Çünkü mevsim geçişine bağlı olarak metabolizmamızın etkili bir şekilde çalışmasını sağlayan tiroid hormonlarının miktarı biraz da olsa azalır.

Sizler için mevsim değişikliğinin olumsuzluklarını azaltan bazı altın kurallar sunacağız.

Su İçme alışkanlığınızı koruyun ya da su içme alışkanlığı kazanın

su-tuketimi

Mevsim değişikliğine bağlı dolaşım problemlerinden kurtula bilmek için bol bol su için. Günde 2,5–3 litre su içerek vücudunuzdaki toksinleri atmak için gereken alt yapıyı hazırlamış olursunuz.

C vitaminini yeterli tüketmeye dikkat

c-vitamini-meyveler

Yazın vücudun C vitaminine duyduğu ihtiyaç daha da artmaktadır. Eğer C vitaminini alamıyorsanız  mevsim değişikliğinin oluşturduğu problemleri biraz daha fazla yaşayabilir. Özellikle yeşillik olarak gruplandırdığımız gıdaları kesinlikle çok tüketmeye dikkat edin. Bunlar yeşilbiber, kuşburnu, maydanoz gibi besinler olabilir. Çünkü C vitamininin kaynağı sebze ve meyvelerdir

 Kafein tüketiminde diğer aylara göre biraz daha dikkatli olun.

kafein

Yazın günler çok daha uzundur. Bu yüzden sabah güne adapte olabilmek için kafein tüketimi çok olabilir. Buna dikkat etmek çok önemli. Çünkü kafein aşırı alındığında kalp çarpıntısına ve vücudun su kaybetmesine sebep olur. Az miktarda kafein tüketiminin uyarıcı etkisi olsa da çok tüketim zararlı olabilir.

Düzenli beslenmeye dikkat edin. Ve yeterli beslenmeye

diyet-sofrasi

Günlerin uzun olması akşam yemeklerinin aksamasına saatinin sarkmasına hatta yenmemesine abur cubur ile geçiştirilmeye sebep olabilir.  Tabii bunun tam aksi olarak akşam yemekleri uzun ve çeşit olarak da çok fazla tüketilebilir. Bunlardan ikisi de sizler için zararlı olacaktır. Çünkü her zamanki performansınızı korumalı ve günlük tükettiğiniz gıdaları aynı şekilde tüketmelisiniz.

Sabah kahvaltılarının öğle vaktine sarkması da öğle öğünlerinin geçiştirilmesine neden olmaktadır. Az ve sık beslenmeniz bu dönemde de oldukça önemlidir. Düzensiz beslenme ve uzun süreli açlıklar kan şekerinin dengesiz yükselmesi ve düşmesine neden olabileceğinden ötürü mevsim değişikliği yorgunluğunu daha kötü hale getirebilir. Bu nedenle siz siz olun, mevsim geçişinde olduğumuz şu dönemde de günde 6 öğün beslenmeye ve gün içerisinde 4 saatten uzun aç kalmamaya özen gösterin.

Beslenme kadar uyku düzeni de önemlidir

duzenli-uyuma-saglikli

Uykunuzu da düzenlemeniz gerekmektedir. Çünkü uykusuzluk veya düzensiz uyuma kendinizi daha yorgun hissetmenize yol açar. Bu durumun önüne geçmek için günde 6 saat kadar uyumaya özen göstermelisiniz. Tabii ki sadece bu kadar saat uyumak yetmez. Süre kadar uyku kalitesi de çok önemlidir.

Mevsim değişikliklerinde yorgun hissetmenizi önleyecek bazı tavsiyeleri aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Neden Sürekli Yorgun Hissediyorsunuz?

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFOTO GALERİVİDEO GALERİ