Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Metabolizmayı Hızlı Çalıştıran Yiyecekler

Metabolizmayı hızlı çalıştıran ilaçlar tabii ki mevcut. Ama burada bilinmesi gereken her ilacın kesinlikle bir yan etkisi vardır. Ve her ilaç bir süre sonra bağımlılık yapar.

Metabolizma Hızı Nedir: Metabolizma hızı demek insanların yani organik canlıların gün içerisinde eylemlerini gerçekleştirebilmesi için  vücudun ihtiyaç duyduğu minimum enerji (kalori) değeridir.

Burada bazı faktörleri göz önünde bulundurmak gerekir. Her insanın metabolizma hızı cinsiyetine, yaşına, kas yoğunluğuna, vücudundaki yağ miktarına göre değişkenlik gösterir. Vücudun normal fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için bazı kişilerde her gün harcanılan kalori 1300 olabilirken bazı kişilerde bu rakam 2500’e kadar çıkabilir.

Bazal metabolizma hızının ölçülmesi mümkündür. Ama bunu doğru ölçebilmek için kişinin tamamen dinlenir halde olması gerekir. Ölçüm yapılmadan 10-12 saat öncesinden itibaren herhangi bir şey yememesi istenir. Dinlenir haldeki metabolizma hızınızı eczanede ölçtüre bilirsiniz.

Sonuç olarak bu değerler birbirine yakındır ve gün boyu egzersiz yapmadan yaktığınız ortalama kaloriyi dinlenir haldeki metabolizma hızınızı ölçtürerek öğrenebilirsiniz.

Metabolizma Hızınızı Artırmak için çözüm bitkisel tedavidir. Bitkisel tedavi dediysek burada aklınıza farklı karışımlar gelmesin. Birçok meyve ve sebze metabolizma hızını artırmakta size yardımcı olacaktır.

Eğer herhangi bir hastalığınız ve alerjiniz yok ise bitkisel tedaviler her zaman işe yarar. Bitkisel tedavilerde devamlılık vardır. Bağışıklık yapmazlar ve yan etkisi kesinlikle yoktur. (Bunlara alerji ve hastalıkların verdiği tepkiler dahil değildir.)

Metabolizma hızınız ne kadar yüksek ise gün içerisinde o kadar fazla kalori yakarsınız ve bu sizin kilo almanızı engeller. Bu Metabolizma hızını artırmanın iki yolu vardır aslında.

  • Birincisi; Metabolizma hızını artıran meyve, sebze ve bitkisel gıdalardır.
  • İkincisi; kimyasal ilaçlardır.

NOT: Biraz öncede bahsetmiştik Metabolizmayı hızlı çalıştıran ilaçlar veya da diğer kimyasalların yan etkisi vardır. Ama bitkisel tedavilerin yan etkisi yoktur.

Metabolizmayı hızlı çalıştıran yiyeceklerin size artısı olacaktır. Siz günlük yaşamınıza devam ederken Metabolizmayı hızlı çalıştıran yiyeceklerden tüketti iseniz eğer metabolizmanız hızlanacak ve vücudunuz daha hızlı yağ yakacaktır. Bunun farkında bile olmayacaksınız. Taki kilolarınızdan kurtulana kadar.

 

Metabolizmayı Hızlandıran Gıdalar

aci-biber

Acı Biber: Acı bibere “yakıcı” özelliğini veren “capsaicin” içeren yiyecekler metabolizma hızınızı artırmanıza yardımcı olacaktır. Piyasada “zayıflatıcı acı biber hapı” adıyla satılan ürünler satılmaktadır. Ancak bunların yerine yemeklerle birlikte acı biber tüketerek aynı etkiyi yakalayabilirsiniz.

zencefil

Zencefil: Zencefil sindirime yardımcı olurken vücut sıcaklığını yükseltir ve yemeklerden sonra metabolizma hızını yaklaşık %20 oranından arttırır.

yesil-cay

Yeşil Çay: Kafein içeren yeşil çay, aynı zamanda vücut sıcaklığını yükselterek metabolizmayı hızlandıran “fenol” adında bileşikler içermektedir. Taze yeşil çay demleyerek sıcak veya soğuk olarak içebilirsiniz. Kafein içeren kahve, oolong çayı ve normal çay gibi diğer içecekler de metabolizmayı hızlandırmak için önerilen içecekler arasındadır.

proteinler

Protein: Protein, karbonhidrata göre daha uzun sürede sindirildiği için protein bakımından zengin bir yemekten sonra sindirim sistemi daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar ve yakılan kalori miktarı artar.

Balık, tavuk, hindi gibi kırmızı ete göre daha az yağ içeren protein kaynaklarını daha sık tüketebilirsiniz. Bazı makalelerde gün içinde protein tozuyla hazırlanan meyveli içecekler içmenin kilo vermeye yardımcı olabileceği belirtiliyor.

lifli-gidalar

Lifli Yiyecekler: Besinlerin sindirilmeyen kısmı olan lif (posa), sindirim sırasında vücudun kullandığı enerjiyi arttırarak metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar. Ayrıca suda çözünen ve çözünmeyen besin lifleri genel olarak sindirime yardımcı olur, kabızlık ve ishal gibi sindirime bağlı sorunları önler.

tarcin

Tarçın: Tarçının zayıflamaya yardımcı olan iki etkisi vardır. İlki kan şekerini düzenleyerek öğünler arasında yaşanan açlığı bastırır ve yemeklerden sonra daha uzun süre tokluk hissi sağlar. İkincisi ise sindirimi sırasında vücut sıcaklığını yükselterek termik etki yaratır. Bu termik etkiyle birlikte metabolizma hızlanır ve harcanan enerji miktarı artar.

 

Metabolizmayı Hızlandırmak İçin Diğer Öneriler

egzersiz

Düşük Yoğunluklu Egzersiz: Bu konuda farklı kaynaklarda farklı görüşler bulunuyor ancak Dr. Mehmet Öz’e göre nabzı anide yükselten kısa süreli egzersizler yerine, nabzın yavaş yavaş yükselmesini sağlayan ve vücudu limitlerinde zorlamayan uzun süreli egzersizler yağ yakımı ve metabolizmanın yükselmesi açısından daha faydalı.

su-icin

Su İçin: Günde 8 bardak su içmek, toksinlerin ve metabolize edilen yağın vücuttan daha hızlı atılmasına yardımcı oluyor. Biraz “ileri” bir öneri olabilir ancak bazı uzmanlar soğuk su içmenin, vücudun soğuk suyun sıcaklığını vücut sıcaklığına getirmek için daha fazla enerji harcamasını sağladığını belirtiyorlar.

kalori-dusuk-yemek

Kaloriyi Kademeli Azaltmak: Diyete başlamadan önce günde ortalama 2000 kalori alırken diyete başladığınız gün bu kaloriyi 1300 düşürürseniz kilo kaybetmeye başlamak için uzun bir süre beklemeniz gerekebilir.

Çünkü günlük 2000 kaloriye alışık olan vücudunuz aniden 1300 kaloriye düştüğünüzde kendini korumak için “açlık” moduna geçer. Açlık modunun ilk adımı ise metabolizmayı yavaşlatarak ihtiyaç duyulan enerjinin azaltılmasıdır.

Bunu önlemek için diyete başladığınız ilk hafta normal beslenme şeklinizden 100-150 kalori kesin. Düzenli egzersizle birlikte bu şekilde daha kalıcı ve sağlıklı kilo verebilirsiniz.

kahvalti

Kahvaltıyı Atlamayın: Kahvaltıyı atlamanın diyetinize 2 önemli zararı var. Birincisi kahvaltı etmediğiniz için metabolizmanız gün boyu normal hızının altında çalışır, ikincisi ise öğle yemeğine kadar şekeriniz düşeceği için yemeniz gerekenden daha fazla yemek yersiniz.

Sabah kalktığınızda evden çıkmadan önce mutlaka bir şeyler atıştırın ve metabolizmanın yeni güne hızlı başlamasını sağlayın.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFOTO GALERİVİDEO GALERİ