Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Merkezi Sinir Sistemi Hastalığı İçin Bitkisel Çözümler

Hayatımızın bir döneminde gerginlik, stres ve kaygı gibi durumlarla savaşmak zorunda kalabiliriz. Ms ve kas hastaları için bitkisel destek almak oldukça önemlidir.

Hayatımızın bir döneminde gerginlik, stres ve kaygı gibi durumlarla savaşmak zorunda kalabiliriz. Bunun için bir çok çözüm önerilmektedir. Hobi bulmak, spor veya psikiyatr gibi. Ama bilindiği gibi en iyi çözüm yan etkisi olmayan ve doğal olan bitkisel tedavilerdir. Böyle bir durumda çözüm ararken önemli olan sinirlerinizin ne kadar yıpranmış olması ya da vücudunuzun ne kadar gergin olduğudur.

Tired businesswoman

Bitki çayları hazırlamak bile başlı başına bir stresten korunma yöntemidir diyebiliriz. Kafanızı dağıtır, düşüncelerinizi başka yönlerde yoğunlaştırır ve sizi rahatlatır. İlaçlara başvurmadan önce kesinlikle denenmesi gerekmektedir.

Ama denemeden önce kesinlikle hangi bitkiyi kullanacağınızı bilmeniz gerekmektedir. Çünkü vücudumuzun buna karşı tepkisinin ne olacağını bilemeyiz. Çünkü kullanacağımız bitkiler hastalıklarımızdan bazıları tetikleyebilir. Bunun için önce doktorunuzla görüşmenizde fayda vardır.

İşte sinir sistemine iyi gelen bitkilerden bazıları:

Nane: 

nane ve bitkisel tedaviler

Bilindiği gibi nane baş ağrılarını ve ağrıları gidermek için kullanılır. Sinirsel baş ağrılarını ve yıpranmış sinirleri gidermek için nane doğru bir bitkidir. Çünkü nanenin içeriğinde hafif ve uyarıcı bir yağ vardır.

Gotu Kola:

gotu kola ve bitkisel tedaviler

Kaygı ve stres için Gotu Kola‘nın kullanımı oldukça eskilere dayanır. İçeriğinde B kompleks vitaminler diğer bitkilere göre oldukça fazladır. Bu da sinir ve kaygı durumlarında vücudu yatıştırıcı bir özelliğe sahiptir.

Kava Kava

kava kava ve bitkisel tedaviler

Kava kava bitkisinin köklerinden elde edilen karışımlar kas gevşetici bir etkiye sahiptir. Şifacılar tarafından çeşitli karışımlar yapılarak kas gevşetici olarak da kullanılır. Sinir ve stres durumlarında kava kava bitkisi çay olarak tüketildiğinde oldukça başarılıdır. Dikkat edilmesi gereken kava kava bitkisinin yan etkileridir. Hamile ve emziren kadınların veya da karaciğer hastalıkları olan kişilerin kullanmadan önce doktorlarıyla görüşmeleri gerekmektedir.

Papatya Çayı

papatya cayi ve bitkisel tedaviler

Papatya çayı genelde uykusuzluk çeken kişiler önerilir. Ama antibakteriyel ve spazm önleyici özellikleri de mevcuttur. Sinirlerin yumuşamasında ve kasların gevşemesinde oldukça etkilidir.

Soya Fasulyesi

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Birçok bitki gibi soya fasulyesi de stres ve gerginlik durumlarında oldukça faydalıdır. Soya fasulyesini kaynatarak suyunu içebilirsiniz. Fasulyeleri de kavurarak yemeniz işe yaracaktır.

Sülük Tedavisi

Birçok kişinin bildiği ve farklı alanlarda uyguladığı sülük tedavisi de yine stres ve gerginlik durumlarda oldukça faydalıdır. Ama doktor kontrolünde yapılması kesinlikle tavsiye edilir.

Yakıcı yağlardan kekik yağı, hardal yağı, zencefil yağı, havlıcan yağı, biberiye yağı, gibi yakıcı yağları biraz zeytinyağı ile karıştırıp belden, omuriliğin yukarısına doğru, omuz ve dirseklere nokta masajı yapın.

Önemli Uyarı: Hardal, havlıcan, zencefil, biberiye ve kekik yağları yakıcı yağlardır. zeytinyağı, badem ve ceviz yağı gibi yumuşatıcı yağlar ile karıştırılmadan sürüldüğünde cildinizi yakar, zarar verir.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFOTO GALERİVİDEO GALERİ