Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Leptin Hormonu Kilo Vermemizi Nasıl Sağlar?

Normal fizyolojik bir vücutta hormon salgılamaları gece gündüz farklılıklar göstermektedir. Gün içeresinde her lokmadan sonra insülin hormonu salgılanır.

İnsülin hormonunun görevi ise beyaz yağ hücrelerindeki leptin hormonunun salgılanması ve depo edilmesini sağlamaktır.

Leptin hormonu yeteri kadar üretilir ve depo edilirse fazlası kana geçer. Kan değerleri normal olunca da leptin hormonu pankreasta ünsülin hormonu yapımını bırakır. İnsülin hormonu salgılanması durunca kan şekerinin yağ olarak depolanması da duracaktır. Böylelikle vücut tokluk hissi kazanacaktır. Gece durum bundan daha farklıdır ama. Çünkü leptin hormonunun salgılandığı en yüksek zaman gece yarısından sonra 02:00-05:00 arasıdır. Akşamın geç saatlerinde yemek yenmez ise eğer leptin hormonunun maksimim düzeyde salgılanması sağlanır. Çünkü leptin hormonu derin bir uykuda iken en iyi şekilde salgılanır.

Sık sık ve büyük porsiyonlar halinde birşeyler atıştırılırsa eğer vücut devamlı insülin ve leptin hormonu salgılamaya başlayacaktır.  Böyle bir durumda kan ünsilin düzeyi uzun süre yüksek kalacaktır ve vücut insülin ve leptin hormonlarının verdiği tepkileri duymayacaktır.  Böyle bir durumda ne kadar az yersek yiyelim vücudumuzun yağ oranı ve kilo oranı git gide artmaya başlayacaktır. Bu durumda geleneksel olarak şu sözü söyleyeceğiz muhtemelen : NE YESEM YARIYOR.  Hatta diyet yapıyorum bir işe yaramıyor.

Bu yüzden yediklerimize dikkat ettiğimiz kadar yeme şekillerimize de dikkat etmemiz gerekmektedir.

Kısaca toparlayacak olursak eğer Leptin hormonunu dengede tutmamız kilo vermemizi, dengesizleştirmemiz ise yağ ve kilo almamızı sağlar.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFOTO GALERİVİDEO GALERİ