Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Koşmak İçin En Güzel Mevsim Kış

Bu havalarda hemen hemen çoğumuz spor salonlarının verdiği o konforu ararız. Fakat uygun seçimlerle soğuklara aldırmadan koşmamız tabiiki mümkün. Hatta vücut açısından daha sağlıklı...

Soğuk havalarda koşu ve yürüyüş yapacaksanız eğer, öncelikle kıyafet seçimini doğru yapmalısınız. Isı yalıtımlı veya termal montlara dünyanın parasını vermeden de kendi yalıtımınızı yapabilme imkanına sahipsiniz.

İnce ve kat kat nefes alabilen giysiler, vücuttaki teri emen ve rüzgara karşı koruyan kıyafetlerle kendinizi koşarken dış etkenlere karşı koruyabilir, sağlıklı bir şekilde sporunuzu yapabilirsiniz.

tempolü koşu

Egzersiz yapmaya ilk olarak evde başlamanızı tavsiye ederiz. Peki neden? Açıklayalım: Soğuk havalarda kan dolaşımımız olduğundan daha düşük ölçülerde olacağından, evde ısınma hareketleri yapıp çıkarsak eğer soğuğa karşı adaptasyonumuz daha hızlı olacaktır.

Hava şartlarına uygun gora-tex diye tabir edilen ayakkabı ve termal çoraplar sayesinde ayaklarınızı sıcak tutmanız mümkün olacaktır. Ayrıca eldiven ve bere ile de en fazla soğuğa maruz kalan alnınızı ve ellerinizi koruyabilirsiniz.

gora-tex ayakkabı ve termal çorap

Koşu ve yürüyüş sporlarınızı yaparken dikkat etmeniz gereken en temel şey doğru nefes alış verişidir. Rüzgardan boğazımızı boyunluk sayesinde korusak bile, ağızdan alınan nefes ile, nefes borusunu kurutup malesef boğaz ağrısını tetikleyebilirsiniz. Bu nedenle burundan nefes alıp, ağızdan nefes vererek. nefesinizi doğru kullanmaya dikkat edin.

doğru nefes alıp verme

Soğuk havalarda koşu ve yürüyüş sporları yaparken, kulaklığınızdan gelen keyifli müzik tınıları, size soğuk havayı unutturacaktır. Siz koşunuzu yaparken, sevdiğiniz şarkıyı açın ve kendinizi tamamen koşuya ve temiz havaya bırakın.

spor ve müzik

Soğuk havalarda koşarken mutlaka bir koşu partneri edinmenizde fayda var. Size en büyük motivasyonu sağlayan ve hiçbir bahaneyi kabul etmeyen bir partner edinin. Muhabbet ederek geçirilecek 30 – 40 dakikalık zaman diliminde, rahat adımlarla yapacağınız koşuyu zevkli bir hale dönüştürmek te tamamen sizin elinizde… Bu sayede hem vücudunuz kalori yakmış olur, hem de bu zevkli koşu sayesinde içiniz ısınmış olur.

kış sporu

Sadece koşu ve egzersizlerle istediğiniz o sağlıklı kiloya ulaşmanız mümkün olmadığı için, bununla birlikte yapacağınız Sebze Diyeti ile sporunuzu birleştirin ve vücudunuza detoks etkisi yaşatın. Son Baharı Sebze Diyeti ile Karşılayın  linkini tıklayarak bu diyete ulaşabilirsiniz.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFOTO GALERİVİDEO GALERİ