Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Kışın Spor Yapanlar için Öneriler

Soğuk havalarda spor yapmanın faydalarının yanı sıra, yapılması gereken ve yapılmaması önerilen durumları Prof. Dr. Ali Murat Zergeroğlu sizler için açıkladı.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Anabilim Dalı Öğretim Üyeti Prof. Dr. Ali Murat Zergeroğlu, soğuk kış aylarında spor yapılan egzersizler sırasında ısınma süresini uzun tutulmasını ve egzersizlerin toplam 45 dakikayı geçmemesi gerektiği savundu. Bunun yanı sıra açık havalarda egzersiz yapmanın vücudu zinde tuttuğunuda belirtti.

kış sporu bisiklet

Hergün düzenli bir şekilde yapılan egzersizlerin faydalarını saymak gerekirse;

 1. Kan basıncında düşme,
 2. Ritim düzelmesi
 3. Kiloda azalma
 4. Nefesin açılması
 5. Diyabet hastalığı riskini azalması
 6. Vücud direncinin artması
 7. Kalp krizi riskini azalması vb. düzenli egzersizin olumlu etkilerindendir.

park yürüyüşü

Özellikle bahar ve yaz aylarında yapılan düzenli egzersizler, havaların soğumasıyla birlikte kış aylarında sıklıkla ihmal edilip bırakılıyor. Kimileriyse kapalı ortamları tercih edip egzersizlerini bu şekilde devam ettiriyor. Oysa ki gerekli önlemler alındığında, kış şartlarında açık havada rahatlıkla egzersiz yapılabiliyor. Çünkü açık havada yapılacak egzersiz ile vücut dinlediği artar, kaygı ve depresif yapıda düzelmeler olur ve moral otomatikman yükselir. Bir diğer özelliği de, soğuk havaların getirdiği ek yük nedeniyle, kışın yapılan egzersizlerde daha çok kalori harcandığı saptanmıştır.

park spor aletleri

Genç veya yaşlı birçok insan, soğuyan havalara rağmen evlerinin yakınlarında bulunan park ve yürüyüş alanlarında yürüyüp koşuyor. Mahelle aralarına yerleştirilmiş olan spor aletlerinde egzersiz yapmayı sürdürüyorlar. Prof. Dr. Zergeroğlu, soğuk havalarda spor yapanların hastalanmalara karşı alınabilecek önlemlerle ilgili konuştu.

Kışın Spor Yapanlar için Öneriler

 • Uygun giysiler ve iyi ısınma teknikleriyle soğuk havalarda spor yapılabilir. Ancak hava kirliliğini de göz önüne getirmek gerek.
 • Gebelik durumu olmayan kadınların soğuğa dayanıklılığında bir fark olmadığını ifade etmiştir. Ancak yaş, bu konuda önemli bir faktördür. Özellikle yaşlı ve çocukların soğuğa karşı dayanıklılığı normale göre daha azdır ve adaptasyon konusunda biraz daha yavaş olacaklardır.
 • Kışın spor yaparken, kat kat giyinmeli, pamuklu veya yün giysiler tercih edilmemelidir. Çünkü bu tür giysiler terlebirlikte ıslanır ve vücut ıslak kalır. Poliüretandan yapılmış, termal kıyafetleri tercih edin. En üste giyebileceğiniz hava alıp verebilen kaliteli rüzgarlıklar olabilir.kıslık spor kıyafeti
 • Rüzgar faktörüne karşı da el ve kulaklar için eldiven ve bere kullanarak, soğuğun etkisinden kurtarabilirsiniz.kıs sporu, atkı bere
 • Soğuk havalarda spor yapan kişilerin eve döndüklerinde ılık duş yapması önerilmektedir. Çünkü soğuğa maruz kalan kişinin, birden sıcak suya girmesi değil yavaş yavaş vücudun ısıtılması önerilir. Sıcak duştan kaçınılmalı, duş sonrası sıcak birşeyler içerek vücut ısısı yükseltilmelidir.
 • Astım ya da kalp hastalığı olan kişiler için Zergeroğlu, soğuk havalarda hastalıkların şiddetlenebileceğini, ortada bir zorunluluk yok ise, (sıfır) 0°‘nin altındaki havalarda, kapalı ortamlarda egzersiz yapılmasını önerdi.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFOTO GALERİVİDEO GALERİ