Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Kilo Veremiyorum Diyorsanız?

Düşük kalorili yiyeceklerle besleniyor, yılın yarısından fazlasını diyet yaparak geçiriyor ve kilo veremiyorum diyorsanız sağlıklı beslenme ve form koruma önerilerimize göz atın!

Kilo Veremiyorum Diyorsanız!

Vücudumuz sağlığını korumak için her zaman ihtiyaç duyacağı günlük enerji miktarını depolar. Yetişkin bir kadın için günlük kalori miktarı 2200-2400 seviyesindedir. Bu kalori ihtiyacı bayan, erkek ve çocuklar için değişir.

Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu günlük kalori ne kadardır?

cocuk kalori oranlari111 bayan kalori oranlari111erkek kalori oranlari111

Öncelikle şu unutulmamalıdır. Kilo vermek için aniden düşük kalorili bir diyet yapmak yanlıştır. Çünkü bu durumda vücut alarma geçer. Enerjisini korumak için bazal metabolizmaya uyarı gönderir. Böylece metabolizma hızı yavaşlar ve kilo verme hızı düşer. Siz ne kadar az yemek yeseniz de vücut kendini korumaya çalıştığı için kilo vermenize engel olur. Bu nedenle diyet yaparken ani geçişler değil yavaşça kalori alımını düşürmeniz gerekir. Bu size hem daha hızlı sonuç verir hem de sağlıklı olan budur.

squat bayan

Kilo vermenin altın kuralı hareket etmektedir. Yediklerinizi azaltsanız bile spor yapmadan, hareket etmeden sağlıklı kilo vermek mümkün olmaz. Bulabildiğiniz her fırsatta yürüyüş yapmaya, kaslarınızı çalıştıracak sporlara vakit ayırmaya özen gösterin. Bu sayede kilo vermeye başlayacak, yağ depolanmasını durduracaksınız.

Squat Egzersizleri adlı makalemiz size hareket etme ve spor yapma konusunda oldukça faydalı olacaktır.

Günde tek öğün beslenerek kilo vereceğinizi düşünüyorsanız hemen bu düşünceden kurtulun. Sadece akşam yemeği sadece öğle yemeği gibi tek öğünle beslenmek kilo vermenizi sağlamaz, sağlamayacağı gibi de sağlığınızın bozulmasına neden olur.

Kilo vermek istiyorsanız sabah kahvaltılarınızı kesinlikle atlamayın. Vitamin, protein, mineral açısından zengin bir kahvaltıyla güne başlayın. Böylece günün diğer öğünlerinde daha az yemek yiyecek ve daha kolay kalori yapacaksınız. Kahvaltı yapmak istemediğinizde şu sözü hatırlayın; “Kahvaltını kral gibi, öğle yemeğini prens, akşam yemeğini fakir gibi yap”.

sabah kahvalti

Meyve ve sebzelerin kalorisi düşüktür. (Ama bu demek değildir ki tıka basa yiyelim) İçeriğinde bol miktarda vitamin ve mineral barındırır, vücut sağlığını korur. Kilo vermek istediğinizde sadece meyve ve sebze ile beslenmek size başarılı sonuç getirmez. Vücudunuzun et, balık, peynir, yumurta, süt, yoğurt gibi protein kaynaklarına da ihtiyacı vardır. Aşırıya kaçmamak şartıyla protein almak kalori yakma hızını yükseltir, kilo vermenizi kolaylaştırır. En ideal protein miktarı günlük 15-20 seviyesinde olmalıdır.

meyve

Spor yapıyorsunuz, sağlıklı besleniyorsunuz ancak yine de kilo veremiyorsunuz. Peki, düzenli uyuyor musunuz? Uykusuzluk ve yorgunluk halsizliğe neden olur, hareketleriniz yavaşlar. Buna bağlı olarak metabolizma hızınız da düşer. Sağlıklı kilo vermek için günde 6 saat uyumaya özen gösterin.

yorgun kadin, yorgunlugun sebebi

Ve özetleyecek olursak diyet yaparken kesinlikle spor yapmayı ihmal etmeyin. Az yiyerek zayıflamaya çalışmayın. Çünkü vücudun zayıflarken bile kaloriye ihtiyacı vardır.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFOTO GALERİVİDEO GALERİ