Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Kilo Almak ve Kilo Vermek Ne Demektir?

Kilo almak bedenimizin yani vücudumuzun istemediğimiz yağları depolamasıdır. Kilo vermek ise bunun tam tersidir. Tam olarak vurgulayacak olursak vücutta depolanan yağların yıkılması ya da yakılması yani yağların erimesidir.

Diyet yapmaya başlamadan önce yağların vücudumuzda nasıl biriktiğinin mantığını çözmemiz gerekiyor. Eğer bu mantığı çözersek diyet yaparken programımızı iyi yapar ve sonuçları çok daha kısa zamanda alarak zayıflarız.

Bilindiği gibi pankreasın salgıladığı insülin hormonu vücudumuzda bulunan kan şekerini enerji olarak kullanmamızı sağlıyor. Eğer kan şekerimizin kullanmadığımız bölümü olursa bu bölüm ileride kullanmak için depolanır. İşte bu depolanan şeyler vücudumuzda kilo olarak kalır. Vücutta depolanacak olan şeyleri yağa çeviren insülin hormonudur.

Bir şey yemeye başladığımızda otomatikman kan şekerimiz ve insülin hormonumuz yükselmeye başlar. Yemek yemeyi bitirdikten sonra (2-2,5 saat) kan şekerimiz normal haline döner.

Yemek yedikten sonra kan şekeri, insülin hormonu etkisi ile nefes almamız, yürümemiz, yemek yememiz, kitap okumamız, evde veya işte çalışmamız, uykumuz vb işler için gereken enerjiyi almamızı sağlar. Bu nedenle yemekten 2-2,5 saat sonra kan şekerimiz ve insülin hormonu düşür ve normal haline gelir.

Genel olarak özetleyecek olursak yediğimiz gıdalardaki enerji çok fazla ise (tabi bu aşırı durumda gıda tüketmek ya da fiziksel olarak çok durağan olmakla da alakalıdır) bünyemizde yükselen kan şekerimiz bunun tamamını kullanmaz ve vücudumuzda yağ olarak depolar. İşte böyle durumlarda kilo almış oluruz. Diyet yaparken yediğimiz gıdalardaki enerji miktarlarını onun için hesaplar ve diyet listeleri hazırlarız.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFOTO GALERİVİDEO GALERİ