Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Kilo Almak İstemeyenler İçin İpuçları

İştahını ve yemek yeme isteğini bir türlü durduramayanlar, bununla birlikte kilo almak istemeyenler ve formunu korumak isteyenler için, ayrıca diyet yapanlarında dikkat etmesi gereken tavsiyeler...

Düzenli Uyku

Her birey kilo almayı önlemek ve formunu korumak ister. Bunun için ise yediklerimize, beslenme düzenimize ve düzenli uyku uyumamıza dikkat etmemiz gerekir.  Yeterli miktarda uyuyup dinlendiğimiz taktirde vücudumuz kendini yeniler ve daha dinç bir vücut elde ederiz. Eğer uyku düzenimize dikkat etmezsek ve yeteri kadar dinlenemezsek, vücut ertesi gün enerji ihtiyacını karşılamak için, tatlı yeme ihtiyacı hisseder.

Özellikle öğle sonu ve akşama doğru olan zaman diliminde karnımız tok olduğu halde bir şeyler yeme isteği hissederiz. Bunun nedeni ise kan şekerimizin düştüğü zaman olmasıdır. Bundan dolayı enerjimiz düşer ve vücutta halsizlik oluşmaya başlar. Bu saatlerde bir şeyler tüketmek metabolizmamızın yavaşlamasını önleyerek, düzenli çalışmasına yardımcı olur. Bu nedenle, bu zaman diliminde tüketilmesi gereken en uygun şeylerden bir tanesi şekersiz türk kahvesi, filtre kahve, çay veya elma, portakal, muz gibi meyveler olacaktır.

Daha Enerjik ve Tok Kalmak İçin Limonlu Su

Bağışıklık sistemimizi güçlendirip, kan şekerini dengede tutmak için en başarılı yöntemlerden bir tanesi limonlu su içmektir. Limonlu su tüketimi vücuttan toksinleri atmaya yardımcı olur, kilo verimini hızlandırır ve aynı zamanda daha uzun süre tok kalmamızı sağlar.

Gün içerisinde içtiğimiz suları, limon damlaları ile karıştırarak tüketmemiz, daha sağlıklı ve daha tok bir etki bırakacağından dolayı limonlu su tüketimini alışkanlık haline getirmekte fayda var. Aynı zamanda sabahları aç karnına ılık limonlu su tüketmek, güne daha enerjik başlamamıza yardımcı olarak, daha kolay sindirim sağlamamıza yardımcı olur.

Dengeleyici Besin Tüketimi

Gün içerisinde tükettiğimiz tatlı, börek, marmelat gibi karbonhidrat kaynakları, fazla şeker alımından dolayı kan şekerimizi ani olarak yükseltir ve bunun sonucunda metabolizma hızımızı yavaşlatarak daha çabuk kilo almamıza neden olur. Bu gıdaları olabildiğince en alt seviyede tüketmemiz gerekir. Kan şekerinin daha hızlı yükselmemesi için yediğimiz tatlıların yanında dengeleyici besinler tüketilmelidir.

Örneğin; kahvaltıda marmelat veya reçel gibi gıda tüketirken mutlaka yanında az yağlı beyaz peynir tüketilmesi, makarna-börek gibi gıdaların yanında bol yeşillikli salata veya ayran tüketimi, kan şekerinin daha yavaş yükselmesini sağlayacaktır.

Aldante Makarna 

Es geçilmemesi gereken bir konu ise makarna tüketiminin nasıl olduğudur. Birçok kişinin severek tükettiği ve yemekten vazgeçemediği makarnanın, çok fazla pişirilmeden tüketilmesi gerektiği bilinmektedir. Makarnayı çok fazla haşlamak, kan şekerinin düzenini bozarak, daha fazla kilo almaya neden olur.

Makarnadan vazgeçemeyenler için İtalyan usulü yani az pişmiş makarna diğer adı ile aldante usulü olarak pişirmek, makarnanın nişastaya dönüşümünü azaltır ve kan şekerinin ani yükselmesini engeller. Bununla birlikte dengeli ve düzenli beslenme sonucunda kilo alımını da kontrol altında tutmuş olursunuz.

Kilo almamak için ve en önemlisi daha sağlıklı bir yaşam için, her zaman düzenli beslenmeyi ve düzenli egzersiz yapmayı ihmal etmeyin.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFOTO GALERİVİDEO GALERİ