Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Kalça ve Karın Sıkılaştırıcı Beş Etkili Hareket

Diyet yapan herkesin istediği şeylerden biriside sıkı bir karın ve sıkı bir kalça oluyor her zaman. Bunun için squat denilen, çömelme hareketlerine ağırlık vererek kendinize kolay ama bir o kadar da etkili bir program hazırlaya bilirsiniz.

ABD’li egzersiz antrenörü Dianne Sykes Scope’ın önerdiği kalça sıkılaştıran hareketleri evde yapmak çok kolay. Scope’ın önerisi, her gün her hareketi 12 tekrardan oluşan 3 set halinde tekrarlamak.

1. hareket

kalca sikilastirma 1

Ayaklarınızı omuz genişliğinde yanlara açın, parmak uçlarınız dışarı baksın ve ellerinizi kalçalarınıza koyun. Uyluk bölgeniz yere paralel gelinceye kadar çömelin ve parmak uçlarınızda yükselin. Topuklarınızı her yere koyuşunuz bir hareket olarak sayılır.

2. hareket

kalca sikilastirma 2

Ayaklarınızı omuz genişliğinde açtıktan sonra tüm gövdenizle yere eğilin ve parmak uçlarınızla yere tutunun. Bu sırada kalçalarınızı kaldırın ve dizlerinizi hafifçe bükerek poponuzu yukarı doğru uzatın. Başa döndüğünüzde hareketi bir kez tamamlamış olursunuz.

3. hareket

kalca sikilastirma 3
Ayaklarınızı omuz genişliğinde açın ve ellerinizi kalçalarınıza koyun. Çömelin, kalkın ve sonra sağ bacağınızı bedeninizin önüne getirin. Topuğunuz sola, parmak ucunuz sağa baksın. Bir futbolcu gibi topa vururcasına sol kolunuzu öne sallayın. Başa dönün. Her iki tarafınızla haraketi tamamladığınızda bir tekrar yapmış olursunuz.

4. hareket

kalca sikilastirma 4
Ayaklarınızı omuz genişliğinde yanlara açın ve ellerinizi başınızın arkasına getirin. Çömelin, kalkın ve sonra sol dizinizi vücudunuza çapraz olarak kaldırın, sağ dirseğinizi merkeze getirin. Başa dönün. Hareketi her iki tarafta yapınca bir tur tamamlamış olursunuz.

5. hareket

kalca sikilastirma 5
Ayaklarınızı omuz genişliğinde açın. Yere çömelin ve kollarınızı bedeninizin arkasına uzatın. Kalkın ve sol bacağınızı yere paralel gelecek şekilde geriye uzatın, kollarınızı ileri uzatın. Tekrar başa dönün ve diğer tarafınızla hareketi yapın. Bir turu tamamlamış olursunuz.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFOTO GALERİVİDEO GALERİ