Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Kalça ve Basen Eritme Hareketleri

Bir çok kişinin sorunu kalçaları ve basenleri forma sokmak gibi gözüküyor. Aslında günlük evde yapılacak bazı egzersizlerle bu sorunun önüne geçmek çok kolay.

Günlük 5-10 dakikanızı ayırarak basenlerini ve kalçalarınızı forma sokmanız mümkün. Dikkat etmeniz gereken tek şey yapılan egzersizleri her gün aynı zaman diliminde aksatmadan ve kendi performansınıza göre yükselterek devam etmeniz. 1-2 aylık bir sürede bunun sonucunu olumlu şekilde göreceksiniz.

  • Birinci Kalça ve basen eritme hareketi
pilates action

pilates action

Birinci kalça ve basen eritme hareketimizde kendinizi rahat hissetmeniz için yere havlu sermenizi tavsiye ederiz. Öncelikle sırt üstü yere uzanın ellerinizi başınızın iki tarafına gelecek şekilde başınızı ellerinizin arasına alın. Önce sağ ayağı vücudunuza 90 derece olacak şekilde havaya kaldırın. Havaya kaldırırken nefes alın. Ve daha sonra nefes verirken ayağınızı aşağı doğru indirin ve aynı hareketi diğer ayağınızla da yapın. Bu hareketi vücut direncinize göre kendi belirleyeceğiniz setlerde yapabilirsiniz. Yeni başlayanlar bu kalça ve basen eritme hareketini sağ ve sol 1 olmaz üzere 15 tekrarlık 2 set önermekteyiz.

  • İkinci Kalça ve basen eritme hareketi

kalce ve basen sekillendirme (1)

İkinci kalça ve basen eritme hareketimizde yine sırt üstü yere uzanın ve sağ ayağınızı göğsünüze doru çekin ve görseldeki iki iki elinizle kavrayarak vücudunuza doğru bastırın. Daha sonra aynı hareketi diğer ayağınız için yapın. Yeni başlayanlar bu kalça ve basen eritme hareketini sağ ve sol 1 olmaz üzere 15 tekrarlık 2 set önermekteyiz.

  • Üçüncü Kalça ve basen eritme hareketi

kalce ve basen sekillendirme (3)

Üçüncü kalça ve basen eritme hareketimizde ise yine sırt üstü yere uzanın. İki ayak ve iki kolunuzu vücudunuza 45 olacak şekilde kaldırın. Kaldırırken nefes alın. Ve yavaşça indirin. İndirirken nefes verin. Yeni başlayanlar bu kalça ve basen eritme hareketini sağ ve sol 1 olmaz üzere 15 tekrarlık 2 set önermekteyiz.

  • Dördüncü Kalça ve basen eritme hareketi

kalce ve basen sekillendirme (2)

Dördüncü kalça ve basen eritme hareketimizde elleriniz ve dizleriniz yere 90 derece olacak şekilde pozisyon alınız. Daha sonra sağ bacağınızı geriye doğru gövdenize paralel olacak şekilde uzatınız. Aynı anda sol elinizide. Aynı hareketi diğer kol ve bacağınız için de yapınız. Yeni başlayanlar bu kalça ve basen eritme hareketini sağ ve sol 1 olmaz üzere 15 tekrarlık 2 set önermekteyiz.

Her zaman söylediğimiz gibi, fitness, spor, kardio gibi fiziksel hareketlerin hepsi diyet ile birlikte daha iyi sonuç vermektedir. Diyeti spordan, sporu diyetten ayırmamalıyız. Çünkü diyet sadece vücut yağlarını yakmak değildir. Diyet sağlıklı beslenme ve formda kalmak demektir.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFOTO GALERİVİDEO GALERİ