Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Kadınlarda Yumurtasayımı Nedir? Ne Anlama Gelir?

Bilindiği gibi günümüz şarlarında modern kadınların çocuk yapmayı ertelemesi gibi bir durum söz konusu. Buda bazı sıkıntılara yol açıyor.

Hayat şartlarının değişmesi ve birçok ev kadının çalışarak kariyer yapma planları oluşturması çocuk yapma durumunu etkilemektedir. Çünkü bu planlar çocuk yapmayı ilerleyen senelere ertelemekte. Bu sebeple yani yaşın ilerlemesiyle birlikte doğurganlıkta her geçen gün azalmaktadır. Bu da günümüzde birçok kişinin çocuk sahibi olamamasına yol açmaktadır.

Bilindiği üzre vücudumuz her geçen gün hatta her geçen saniye bile yaşlanmaktadır. Malesefki vücudumuzda en çabuk yaşlanan organ yumurtalıklarımızdır.

Yumurtalığın doğurganlığını yani yumurta sayısını ölçebilmek için de yumurtalığını yaşı hesaplanmaktadır.

Yumurtalık yaşını hesaplamak için kullanılan en temel parametrelerden biri ise yumurta sayımıdır.  Yumurta sayımı yapılarak yumurtalığın yaşı hesaplanır.

Yumurta sayımı yapmak için vajinal ultrason kullanılmaktadır. Vajinal ultrasonla yapılan testler yumurtalıktaki yumurta sayısını öğrenmeye yarar. Bu yumurta sayılarının azalmış olması yumurtalığın yaşlandığını göstermektedir.

Kısaca yumurta sayımı rahimde bulunan yumurtalığın yaşını öğrenmek için vajinal yoldan ultrason çekilen yapılan bir uygulamadır.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFOTO GALERİVİDEO GALERİ