Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Jinekolojik Hastalıklar Nelerdir?

Jinekolojik hastalıkların birçok sebebi vardır ama kadınlarda birçok hastalık stresten meydana gelmektedir. Şimdi jinekolojik hastalıkların bir kaç tanesinin sebeplerinden bahsedelim.

Akıntı

Kadınların adet zamanlarına göre değişikliler vajinan akıntı olması doğaldır. Burada önemli olan akıntının miktar ve rengindeki değişimlerdir. Akıntı miktarında değişimler olan kadınlarda kaşıntı ağrı, yanma gibi şikayetler rahim ağzında oluşabilecek bazı hastalıklara ya da vajinan enfeksiyonlara veya işaret edebilir. Akıntı şikayeti olan kadınlardan jinekoloji muayene vajinan kültür alınarak enfeksiyona neden olan nedenler belirlenmekte ve tedavi uygulanmaktadır.

Rahim ve Yumurtalık İltihabı

Cinsel yönden daha aktif kadınlarda görülen Rahim ve Yumurtalık İltihabı kasık bölgesinde hassasiyet ağrı kötü kokusu ekşimiz peyniri andıran koku akıntı,gibi şikayetlere neden olabilmektedir..Tedavi edilmezse şiddetli kasık ağrıları, cerrahi müdahale gerektiren operasyonlara ve kısırlığa neden olabilir.

Adet Düzensizliği

Adet döneminin başından diğer adet döneminin başına kadar geçecek zaman 28 günlük bir döngüdür. Bu döngü 21 gün ile 35 gün arasında değişebilir.
Adet görememe nedir? Kadının Üç aylık peri od süresince hiç adet görememesidir. Tiroit bezi hastalıkları, yumurtlama düzensizliği başta olmak üzere hamilelik, kilo, olarak sıralanabilinir. Adet görememenin sebebi belirlendikten sonra uygun tedavi yöntemi ile adet düzensizliğine son verilebilir.

Adet Gecikmesi Nedir?

jenekolojik hastaliklar nelerdir nasil cozulurÇok fazla adet görmek: Adet döneminde ilk yedi günü aşması veya adet döneminde günlük pet kullanımda artış olması olarak ta artması olarak ta tarif edilebilir. Şiddetli kanamaya bağlı olarak kansızlık ve günlük hayatta halsizlik şikâyetleri görülebilir. Bunun nedeni başta Hormonsal dengesizlikler olmak üzere rahim ağzında rahatsızlıklara ve karaciğer böbrek ya da tiroit hastalıklarına bağlı nedenler olabilir. Jinekolojik muayene, kan ve idrar tahlili ve ultrasonografi ve gerekli görüldüğü durumlarda biyopsi ile tanı konularak hasta için en uygun tedavi ya da duruma göre cerrahi müdahale gerekebilir. Siz de adetleriniz 21 günün altına düştüyse çok adet görüyorsunuzdur. Eğer adet olma süresi 35 gün üzerine çıktıysa seyrek adet oluyorsunuz  demektir.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFOTO GALERİVİDEO GALERİ