Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

İstenmeyen Tüyler ve Epilasyon Yöntemleri

Biz kadınlar hayatımız boyunca tüylerimizden kurtulmak adına çok çeşitli epilasyon yöntemlerin deneyerek, çeşitli yöntemler bulmaya çalışmaktayız. Sizler için, epilasyon yöntemlerinin hepsini bir araya topladık.

Tüylerden kurtulmak, kalıcı olmamakla birlikte, bazı yöntemler kesin sonuçlar sağlamaktadır. Her ne kadar bir çoğu geçici ve kısa süreli rahatlık sağlasada, kökten çözüm arayışı tabiki gün geçtikte başka düşüncelere sürüklüyor kadınları. Sizler için kadınların kullanmış oldukları epilasyon yöntemlerinin bir çoğunu, yardımcı olma adına bir araya getirdik.

Epilatör

Teknolojilerin gelişmesiyle birlikta artık, epilatör kullanan kadın sayısı hızla artış göstermektedir. Diğer epilasyon yöntemlerine nazaran, sağlık açısından bakıldığında, kadınların bir çoğu bu cihazları tercih etmektedirler.

epilatör

Acıyı azaltmak için çeşitli yenilikler ve çözümler sunan bu makineler, rahatlıkları ve kolay taşınabilir oldukları için fazlasıyla rağbet görmektedirler. Öyleki tüylerin en kısa olanlarını bile kökünden alabilme özelliği bir çok kadının haliyle tercihi oluyor. Böyle olunca uzun süre temiz bir görünüm elde ediliyor. Tek kötü tarafı ise, zaman zaman da olsa, batıklara yol açabiliyor olmasıdır.

Jilet

En kolay ve en basit epilasyon yöntemlerinden biridir jilet. Fakat kıllar kökünden alınmadıkları için zamanla sertleşmeye ve çoğalmaya başlamaktadır. Bu kadınları çok memnun etmesede epilasyon yöntemi olarak bir çoğumuzun tercihi oluyor istemesekte.

jilet

Hızlı olması bir avantaj fakat güzel ve pürüzsüz bir görüntü sağlamadığı için, genellikle acil durumlar dışında pek rağbet gören bir yöntem olmadığını söyleyebiliriz.

Ağda

İnsanlık tarihinde bilinen en eski epilasyon yöntemlerinden biridir. Ayrıca büyüklerimizden aldığımız bilgiler doğrultusundada sağlıklı olduğu da söylenmektedir. Fakat şekerli ağda içerisinde bulunan şeker, kıl köklerini beslediği için, kullanım oranını azaltmıştır.

ağda

Şekerli ağdanın yerini artık sir ağda dediğimiz çam ağacı reçinesinden imal edilen bir ağda çeşiti almıştır. Sir ağda sadece kıllara yapıştığı için şekerli olana nazaran daha sağlıklı, daha kullanışlı ve acı hissi daha düşüktür. Uzun süre tüylerin çıkmaması nedeniyle çok tercih edilen bir epilasyon yöntemidir. Bunun ta tek kötü tarafı epilatörde olduğu gibi batıklara yol açmasıdır.

Lazer Cihazları

Günümüzde en çok ve en sık kullanılan epilasyon yöntemi hiç şüphesiz lazer cihazlarıdır. Lazer cihazları Diode, alexandrite ve nd: yağ olarak üç tiptir.

lazer epilasyon

Uzman kişiler tarafından, kıl yapısına göre, ten rengine göre uygun olan lazer cihazı hangisi ise o seçilmektedir. En büyük artısı, kalıcı olarak istenmeyen tüylerin büyük bir kısmından kurtulma sağladığıdır.

İğneli Epilasyon

Nerdeyse en eski epilasyon yöntemlerinden biridir. Her kıl köküne tek tek iğne ile girilir. Biraz zahmetli olsada aslında en etkili epilasyon yöntemlerinden biridir.

iğneli epilasyon

Uzun süreli uygulama gerektirmesi zorlayıcı olsa da, tüylerden kalıcı olarak kurulma sağladığı için hala çok tercih edilen bir yöntemdir. Kaşlar hariç vücuttaki tüm bölgelere uygulanabilmektedir.

IPL

Intense Pulset Light (IPL), bir nevi modern ağla olarak bilinir. IPL cihazları lazer ışığı vermemektedir.

Epilasyon Intense Pulset Light

Etkinliği hala tartışılan IPL cihazları ince tüylerde iyi sonuçlar vermektedir. IPL’i hala tercih eden kadınlar da bulunabilmektedir.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFOTO GALERİVİDEO GALERİ