Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Hızlı ve Sağlıklı Saç Uzatma Yöntemleri

Saçlarımız nasıl sağlıklı görünür, saçlarımıza nasıl bakım yapmalıyız ve saçlarımızın hızlı uzaması için neler yapmalıyız? Bu soruların cevaplarını merak edenler için bu bilgiler tam sizlere göre...

Saçlarımızın hızlı uzaması bizim için yeterli değildir, aynı zamanda sağlıklı bir şekilde uzaması gerekir. Saçlarımız uzunsa fakat koparak döküldüyse, bu yüzden saçlarımız yıprandıysa ve incecik kaldıysa saçımızın uzun olmasının bir önemi yoktur.

Sağlıklı saçlar için aşağıdaki maddeleri uygulamamız gerekir.

1- Saçları çok fazla ısıdan korumak

Saçlarımız birçok ısı içeren aletlerle işlem görür bu yüzden saçlarımız yıpranır. Saçların hızlı ve sağlıklı uzaması için düzleştirici, maşa gibi aletler kullanmamamız gerekir.

2-Saçları doğal yağ ile beslemek

Saçlarımıza doğal yağlarla bakım yapmak oldukça önemlidir. Özellikle hindistan cevizi yağı kullanmak saçlarımız için vazgeçilmezdir. Saça bakım yapar, besler ve nemlendirir. Buna ek olarak tatlı badem yağı, avakado yağı ve zeytinyağı ile de karıştırarak kullanabilirsiniz.

3-Düzenli beslenmek ve su içmek

En klasik maddelerden biri olan bu madde çok önemli bir maddedir.  Saçın hızlı uzaması için bol bol protein tüketilmelidir ve günde en az 2,5 litre su içmeye özen gösterilmelidir.

4-Saç kurutma makinesi kulanmamak

Saçlara zarar veren bir diğer alet saç kurutma makinesidir. Bunun yerine suyu iyice emen bir havlu ile saçları kurutmamız gerekir. Havluyu kullanırken saçlarımıza sürtme hareketi yaparsak saçlarımız yine zarar görebilir. Sıkma şeklinde yapmanız daha faydalıdır.

5-Saçları çok sık yıkamamak

Saçlarımızı haftada en fazla 2-3 kere yıkamalıyız. Çünkü saçlarımızın kendi doğal yağıyla beslenmeye ihtiyacı vardır. Yaz sıcaklarında bu durum değişebilir. Ama mümkün olduğunca saçları çok aşırı yıkamamaya özen gösterin.

6-Saçları ayda 1 kere uçlarından kestirmek

Bu yöntem saçları daha hızlı uzatmaz ancak saçlarımızın çok daha sağlıklı uzamasını sağlar. Bunun için saçlarımızı her ay veya 2 ayda bir düzenli olarak 1 veya 2 cm kestirmemiz gerekir.

7-Saç diplerine masaj yapmak

Saç diplerimizin daha çok güçlenmesi ve kan akımını hızlandırması için saç diplerimize masaj yapmayı ihmal etmemeliyiz. Bunu saçlarımız şampuanlıyken de yapabiliriz. Bu sayede saçlarımız daha çabuk uzar.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFOTO GALERİVİDEO GALERİ