Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Her Sabah Simit Yemek Şişmanlatır mı?

İşe giderken veya okula giderken, yolumuzun üzerinde bulunan, o fırının önünden geçerken burnumuza gelen o mis gibi susam kokuları, simitin o tadı, bir çoğumuzun vazgeçilmezi...

Bir çoğumuz evde kahvaltı yapmak yerine, işe veya okula giderken kahvaltı niyetine, kolaya kaçıp bir simit alıp, yürürken bile atıştırmalık olarak ta kullanılmaktadır. Peki bu ne derece doğru?

Karnınız hafaften acıktığında köşedeki büfeden veya pastaneden bir  simit alıp yenir. Bir nevi bazılarında simit alışkanlığı da vardır. Bunun yanı sıra ne yazık ki diğer hızlı tüketilen hamburger, pizza ve döner gibi gıdalarla eş değer orandadır simit ve kilo almanıza sebebiyet vermektedir. Sadece 1 öğün yenilse bile, hafif gözükmesine nazaran aslında pek masum gözükmemektedir.

Simitin zararlı yönleri var mı? Simit şişmanlatır mı? sorularına cevap verecek olursak, yaklaşık 40-45 gram olan bir simitten alınan kalori miktarı yaklaşık olarak 250 – 350 arasındadır.

simit 2

Peki neden bu kadar yüksek. Söyleyelim. Bu kadar yüksek olmasının en büyük sebeplerinden birisi üstünde bulunan susumlardan kaynaklanmaktadır. Susam tam bir yağ kaynağıdır. Yani susamlı bir simit tükettiğinizde, aslında 4 dilim bir ekmek tüketmiş oluyorsunuz.

Günümüzün en büyük sıkıntılarından biri tükettiğimiz bir çok şeyin yağ oranının oldukça yüksek olmasıdır. Örneğin; 2 dilim arasında bulunan köfte ile oluşan bir hamburgeri ele alalım.

hamburger

Hamburgeri kötü yapan, ekmek ve köfte değildir. Onu kötü yapan beraberinde sunulan yağlı yiyecekler ve gazlı içeceklerdir. Hamburgerin içine koyduğunuz mayonez, yanında bulunan patates kızartması, bir de bunun üzerine şekerli içecek içtiğiniz vakit, işte o zaman kalori bombardımanına maruz kaldığınızın resmidir. Bu tarz şeylerin sık tüketimi halinde, kalp rahatsızlıkları ve damar tıkanıklıkları meydana gelir.

Peki şimdi sorabilirsiniz, hiç yememelimiyiz? Tabiki simit ve buna benzer şeyleri tüketebilirsiniz. Ancak yeterli miktarlarda ve aşırıya kaçmadan yaparsanız, sağlığınız için bir tehdit haline gelmeyecektir. Bunları yerken yanında tüketeceğiniz diğer ürünlere çok dikkat edin ve gerekirse araştırın.

Şunu da söylemeden geçemeyeceğim. En güzel ve en iyi beslenme şekli halk arasındada söylenildiği üzere anne mutfağıdır.

simit 1

Herşeyin doğalını yapmaya ve doğal olanları yemeye özen gösterin.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFOTO GALERİVİDEO GALERİ