Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Hepatit B Nedir? Hepatit B Aşısı Kimlere Yapılır?

Hepatit B siroz ve karaciğer kanserini yol açabilen, yakalanıldığı taktirde ömür boyu süren bir karaciğer hastalığıdır.

Malesef ülkemizde olduğu gibi 10 yaşı geçen her 20 kişiden birinde Hepatit B hastalığı görülmektedir.

Yetişkinler de hepatit B aşısı her yaş grubunda yapılabilir. Özellikle ülkemizde olduğu gibi 10 yaşı aşan her 20 kişiden birinde hepatit b görülmesi göz önüne alınacak olursa her yaş gurubunda hepatit B testi yaptırılmalı ve Hepatit B aşısı olunmalıdır.

Karaciger hastalığı olan hastaların, hepatit B ye karşı korunabilmeleri için aşı olmalarında her zaman fayda vardır.

Toplumda sağlık işleriyle uğraşan, çok eşli sex yapan ve hayat kadını olan kişilerinde hepatit B ye karşı tedbirli olup aşılarını yaptırmaları gerekmektedir. (Sağlık çalışanlarımızı diğer örneklerle birlikte yazdığımız için özür dileriz. Sadece bilgilendirme amaçlıdır.)

Ülkemizde hepatit B riskinin yüksek olduğu göz önünde tutulacak olursa, aile içinde hepatit B hastası olan kişiler hepatit B’nin bulaşmaması için daha dikkatli olmalı, sürekli kontrollerini yaptırmalı, hepatit B aşısını olmalıdırlar. Çünkü aile içi hepatit B bulaşımı da görülmektedir.

2012 verilerine göre ülkemizde %4 oranın da hepatit B taşıyıcılığı vardır. Bu istatistikte göstermektedir ki her 100 kişiden 4 kişi hepatit B taşıyıcısıdır. Ailede hepatit B hastası var ise bu rakam iki-üç katına çıkabilmektedir.

 

 

 

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFOTO GALERİVİDEO GALERİ