Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Günlük Su Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Günlük su ihtiyacı kişilerin genel yapısına göre değişebilmektedir. Ekstra su kaybı yaşayan kişiler su ihtiyacı günlük olarak artabildiği görülmüştür. Kişilerin çalışma şartları da günlük su ihtiyacını değiştirmede en önemli etkendir.

Ekstra su kaybı yaşamayan kişiler Kadınlar da 8 bardak Erkeklerde ise 10 bardak kadardır. Yani kadınlar günlük yaşantılarında 8 bardak ( -+ 2 Lt ) tüketmeli, erkekler ise günlük yaşantılarında 10 bardak (-+ 2,5 lt) su tüketimi yapmalıdırlar.

Ekstra su kaybı yaşayan bireyler günlük olarak su tüketimini arttırarak olası hastalıklardan kendilerini koruyabilmektedir. Mevsim şartları da günlük su ihtiyacını – + olarak da değiştirebilmektedir.

Yaz aylarında çok sık terlendiği için günlük su miktarı daha fazla olacaktır, ancak kış aylarında ise terlenme yaşanmadığı için su miktarını düşürmek iyi değildir, su içmek için susamayı beklemek doğru bir yöntem değildir.  Aksine kış aylarında nezle gibi hastalıklardan korunmak için bol su tüketmek vücut için faydalı olacaktır. Daha fazla tüketeceğiniz su metabolizma hızlandırmasına yardımcı olacağından zayıflama konusunda da destek sağlamış olacaktır.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFOTO GALERİVİDEO GALERİ