Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Goji Berry Faydaları ve Goji Beryy Zararları

Türkiye’de yeni yeni tanına  Goji berry meyvesi diyet ve zayıflama da sizlere çok yardımcı olacaktır.  Goji berry sağlık açısından çok faydalı olup, besin değeri çok yüksek bir meyve türüdür.

Goji berry meyvesi yüksek değerdeki besin, vitamin ve mineraller içermesinden dolayı diyet yapan kişiyi uzun süre tok tutar. Aynı zamanda sodyum ve protein kaynağıdır. Goji berry, bol miktarda diyet lifleri içermektedir ve içeriğinde kalsiyum, demir yüksek miktarda bulunur. Ve bunların yanında C vitamini deposudur. Bağışıklığı güçlendirir ve çok etkili bir antioksidandır.

 Goji Berry Faydaları

Çin bölgesinde yetişen Goji berry çok eski dönemlerden itibaren tıbbi amaçlı kullanılmaya başlanmıştır. Yüzyıllar boyunca hastalıkların tedavisinde kullanılan Goji Berry ülkemizde kısa süre önce kullanılmaya başlanmıştır.  Ama Goji Berry faydaları saymakla bitmez. İşte bunlardan bazıları

Kanseri önlemeye yardımcı olur

goji-berry-faydalari-5

Kanser hücerelerine karşı oldukça etkili olan Goji berry serbest radikallerin verdiği hasarları inhibe eden düzenli olarak tüketildiğinde, birçok kanser türüne yakalanma riskini oldukça aza indiren bir meyvedir.

Kalp-damar sağlığı için çok faydalıdır

Goji berry tüketimi düzenli olarak yapılırsa, kardiyovasküler sağlığı ve kandaki kolesterol seviyesini olumlu anlamda etkiler. Goji berry meyvesi yüksek derecede diyet lifleri içerdiğinden kalp krizi riskini minimuma indirir. Kolesterol seviyesini normal düzeyde tutmaya yardımcı olur. Bunlarla birlikte Goji berry kanın temizlenmesini,  kan dolaşımının maksimum seviyeye çıkmasını sağlar. Damar tıkanıklıklarını minimuma indiren goji berry damarların etrafında oluşan plakları minimuma indirir.

Anti-aging etkisi vardır (Cildin yaşlanmasını önler)

goji-berry-faydalari-4

Goji berry düzenli tüketildiğinde cildin daha yavaş yaşlanmasını sağlar.  Goji beride bulunan lif ve etkili antioksidanlar yaşlanmayı önlemede çok etkilidir. Cilt kanseri gibi ciddi sağlık sorunlarının oluşma riskini azaltır.

 Göz sağlığı için çok iyidir

goji-berry-faydalari-1

Goji berry’nin  göz sağlığını koruduğu bilimsel olarak ispatlanmıştır. İçeriğinde bulunan A vitamini, zeaksantin, beta karoten gibi göz sağlığı açısından hayati önem taşıyan mineral ve vitaminler goji berry de bol miktarda vardır. Bu besin ve mineraller katarakt oluşumunu önler ve yaşlanmadan kaynaklanan görme sorunlarını azaltır. Goji berry ayrıca göz hücrelerinin çoğalmasını sağlar ve göz hücrelerinin sağlığının korunmasında oldukça etkilidir.

Uykuya yardımcı olur

goji-berry-faydalari-3

Goji Berry uyku sorunu olan kişiler için güzel bir çözümdür. Hem uyku kalitesini arttırır hem de uyku sorunu yaşayan kişiler için bir çözümdür.

Akciğer sağlığını korur

Düzenli olarak Goji berry tüketimi akciğer iltihaplarını en aza indirir. Bunun yanı sıra bol miktarda C vitamini içerdiği için solunum yolları enfeksiyonlarını engeller.

Astım hastalığı için çok iyidir

goji-berry-faydalari-2

Goji berry’nin solunum yollarına faydalı olduğu için astım hastalığı başta olmak üzere bronşit gibi solunum yolları hastalıklarını da yüksek oranda tedavi eder. Burada şunu belirtmekte fayda var goji berry astım ataklarını direk tedavi etmekten çok daha hafif geçmesine yardımcı olur. Ve bronşit hastalarının hızla iyileşmesini sağlayabilir.

 

Goji Berry Zararları

Goji berry’nin sağlık açsından fayda çok olsa da bazı dezavantajları da vardır. Bu yüzden tüketen kişinin kendi sağlık şartlarını iyi bilmesi gerekmektedir. İşte goji berry meyvesinin bazı olumsuz yanları.

Warfarin ilaçıcı ile olumsuz etkileşime girebilir (Kan pıhtılaşmasını önleyen bir ilaç)

goji-berry-zararlari-1

Goji berry warfarin gibi kan pıhtılaşmasını önleyici ilaçlar alındığında yan etkilere neden olabilir. Eğer kan inceltici herhangi bir ilaç kullanıyorsanız Goji berry tüketiminden uzak durmalısınız.

Diyabet ilaçları ile olumsuz etkileşime girebilir

goji-berry-zararlari-2

Diyabet hastaları kan şekeri seviyesini kontrol altında tutmak için bazı ilaçlar alırlar. Goji berry meyveleri pankreasın çalışmasını sağladığından ve vücuttaki insülin üretimini artırdığından diyabet hastalarının uzak durması gerekmektedir.

Hipertansiyona sebep olabilir

goji-berry-zararlari-3

Goji meyveleri, vücudun kan basıncı düzeylerini olumsuz etkiler. Bu yüzden hipertansiyona neden olabilir. Hiper tansiyon hastalarının bu meyden uzak durması gerekmektedir.

Polen alerjisini tetikleyebilir

Polen alerjisi olan kişiler Goji berry yerseler, hırıltı, hapşırma, kaşıntı, burun tıkanıklığı, gözlerde kaşıntı gibi sağlık sorunları ile karşılaşa bilirler. Alerjisi olan hastaların Goji berry kullanımına dikkat etmeleri gerekmektedir. Ciltle alakalı sorunlar olursa doktora başvurmanız önerilir.

Enerji seviyesini artırabilir

goji-berry-zararlari-4

Aşırı şekilde tüketimi enerji seviyesini ciddi anlamda arttırır ve çok fazla enerji konsantrasyon bozukluğu, hiperaktiflik ve huzursuzluk gibi sorunlara neden olabilir.

Kan akışını artıra bilir

Goji meyveleri vücutta kan akışını artırır. Kan akış hızını normalden fazla seviyeye çıkarır ki bu da özellikle yaşlıları etkileyen hemofili gibi olumsuz koşullara neden olabilir.

Yüksek selenyuma sebep olabilir

goji-berry-zararlari-5

Goji meyveleri bol miktarda selenyum içeren ve fetusun büyümesini etkileyebilir. Bu özelliğinden dolayı, hamile kadınlar bu meyveyi yemeden önce doktoruna danışmalıdır. Çünkü çok aşırı Goji berry tüketimi sindirim sisteminde hazımsızlık, bulantı, kusma gibi sorunlara neden olabilir.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFOTO GALERİVİDEO GALERİ