Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Goji Berry Diyeti ve Kullanımı

Goji Berry Nepal, Tibet'in Himalaya bölgesinde yetişen tatlı ve sulu bir çilektir. Goji çileğinin bilinen başka yerel adlarıda vardır. Kurt üzümü ve zayıflama çileği olarak da geçer.

Goji Berry Nepal Nedir?

Goji Berry Nepal, Tibet’in Himalaya bölgesinde yetişen tatlı ve sulu bir çilektir. Goji çileğinin bilinen başka yerel adlarıda vardır. Kurt üzümü ve zayıflama çileği olarak da geçer.

Goji bery Nepal kurutulduğunda aynı üzüm gibidir. Üzümden ayırt etmek imkansızdır. Bu çileğin parlak kırmızı bir rengi vardır. Tadı da bildiğimiz yaban mersini ve vişne arasında bir tattır. Zaten Türkiye’de de bu meyvelerin diyette kullanıldığını sıkça görürüz.

Bilindi üzre kilo fazlası olan tüm insanlar sağlık açısından bazı sorunlar yaşamaya başlar. Ama hızlı zayıflamanın da birçok soruna yol açtığı bilinir. Bunun için düzenli ve devamlı bir diyet şarttır. Diyet yaparken her zaman düzenli olması gerekir. Diyet yaparak hızlı zayıflamak yerine zamana yayarak yavaş zayıflamak daha sağlıklıdır. Bunun içinde kişinin bünyesine uygun yiyecekleri bulması en güzelidir. Ve bilinen bazı yiyecekler tüm bünyelerde aynı etkiyi bırakır. Goji Berry Nepal de bunlardan biridir. Goji berry vitamin ve mineral deposudur ve zayıflamaya her zaman yardımcı olur.

Goji bery nepal

Goji Berry’nin İçeriği:

Goji Berry Besin Değerleri: Beta karoten, bakır, kalsiyum, selenyum, demir, amino ait, B1, B2 ve B6 vitaminleri bulunmaktadır.

Goji Berry yani Kurt Üzümü sebze meyve çeşitliliği çok az ülkelerde yetişir. Bizim ülkemizde fazla bulunmamaktadır. Bu ülkeler ihtiyaçlarını her zaman bu besinlerden karşılar ve bu gıdayı tüketen ülkelerin bir çoğunda kilo sorunu yoktur. Ve bu bölgenin insanları uzun süren yaşamlarını yine goji berry bitkisine bağlamaktadır.

Goji Berry Kilo Verdirir mi?

Kişilerin kilo almasının sebebi iştah kontrolsüzlüğü ve devamlı yemek yemektir. Devamlı yemek yiyerek kandaki insülin değerini yükseltir ve vücudun doyma hissini anlamasını azaltırız. Goji Berry tüketimi ile iştah kontrolülünüzü sağlamanız daha kolay olacaktır.

Diyetlerin genel menülerinine baktığımızda lifli yiyeceklirin olduğunu görürüz. Goji Berry’nin içeriğindede %24 oranında lif vardır. Lifli yiyeceklerin faydalarını daha önceki makalelerimizde anlatmıştık. Lifli besinlerin en güzel yanı daha geç sindirildikleri için vücutta açlık hissi hemen oluşmaz. Açlık hissini daha geç hissederiz. Ve bu da kan şekerimizin kontrol altında olmasını sağlar. Ve ayrıca Goji nin glisemik indekside %30’dur. Bu besinde kilo almamızı sağlayacak karbon hidrat değeri ve şeker değeri çok düşüktür.

Vücutta bazı besinler direk enerjiye dönüştürülür. Bu da depolanıp kilo almamızı engeller. Goji bunlardan biridir. Vücutta hemen tüketilir ve depolanma oranı daha azdır. İçeriğinde bulunan kromium ve tiyamin etken maddelerinin yağ yakımına ve metabolizmanın etkili çalışmasına çok fazla faydası bulunmaktadır.

Genel Goji berry’nin faydalarını toparlayacak olursak:

 • Şeker değeri düşüktür.
 • Lif oranı fazladır.
 • Kromium ve Tiyamin içerir.
 • Yağ oranı düşüktür.
 • Metobolizmayı harekete geçirir.
 • Yağ yakıkını hızlandırır.

goji nepal

Goji Berry’nin Sağlığa Faydası

 • Antioksidan içeren yiyecekler arasında antioksidan oranı bakımında en yüksek olan yiyeceklerden biridir. Kanseri önlemek için kullanılır.
 • Güç kuvvet vermektedir. Yaşam süresini uzattığı düşünülmektedir.
 • Methionine, Leucine, Isoleucine, Lysine, Phenylalanine, Threonine , Tryptophan, Valine … diye devam eden 19 farklı amino asit içermektedir. Polenden daha fazla aminoasite sahiptir.
 • Vücudumuzun günlük ihtiyaçlarından olan 21 çeşit mineral içerir.
 • İçeriğinin %24’ü liftir. Tokluk süresini uzatır.
 • İçeriğinin %15’i proteindir. Bu oran bir çok yiyecekten daha fazladır.
 • C vitamini oranı Greyfurttan daha yüksektir. Meyvelerde az bulunan E vitaminini içerir.
 • Kolesterolü düşürür.
 • Büyüme hormonunu harekete geçirir.
 • Yağ yakımını destekler, kilo verdirir.

Goji Berry Diyette Kullanımı

Ülkemizde taze goji berry meyvesine ulaşmak biraz zordur. Kurutulmuşunu, çayını veya meyve suyunu birçok yerde bulmanız mümkündür. Bu nedenle aktarlardan alabileceğiniz kurutulmuş goji berry tarifi sizlere anlatacağım.

Goji berry’nin suyu ve çayı protein ve lif açısında biraz eksik kalır. Goji berry’yi mümkün olduğu kadar yaş veya kuru farketmez tamamen tüketmek gerekir. Çünkü suyu veya çayı yapıldığında bütün lif ve proteinler posasında kalır.

Diyette goji berry tüketimi diyetin zamanını kısaltır ve faydasını artırır. Goji berry’i diyetlerde destekleyici besin olarak kullanabilirsiniz. Şunuda unutmamak lazım sadece goji beryy tüketmek sizin zayıflamanızı sağlamaz. Bunu lif değeri yüksek olduğu için diyetlerinize ek olarak tüketiniz. Goji berry kullanım şekillerine göre diyet listelerinde yerini alacaktır.

Goji berry’i kurutulmuş olarak tüketecekseniz eğer günlük bir avuç tüketmeniz yeterli olacaktır. Bir avuç goji 20-30 grama denk gelmektedir. Her diyette olduğu gibi etkili olması için düzenli olarak almanız önerilmektedir.

Goji berry Kalori değeri kurutulmuş ise 10 gramı 35 kaloridir ama taze ise 10 gramında 40 kalori vardır. 1 kilo goji beryy fiyatı ise 70-90 TL arasındadır. Alırken kapalı ampalajda olması ve aldıktan sonra kavanoz içerisinde kapalı olarak saklamak gerekir.

NOT: Zayıflamaya faydalı olması için her gün tüketilmesi önemlidir.

Goji-Berry

Goji Berry Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır?

Goji Berry Tarifleri ve Kullanımı

 1. Goji Berry Çayı: 8 tane goji berryi bir fincan sıcak suyun içine atın. 5 dk demlenmesi için bekleyin. İsterseniz içine başka bitki çayları da karıştırabilirsiniz. Bu şekilde aç karnına sabah, öğle, akşam olmak üzere 3 defa için. Kalan posalarını da ayrıca tüketin. Kendiniz hazırlamak istemiyorsanız çay halinde satılanları da tercih edebilirsiniz.
 2. Çay olarak tüketebileceğiniz gibi sade olarak da tüketebilirsiniz. Protein ve mineral açısından sade olarak sadece kurutulmuş olanı tüketmek daha sağlıklıdır. Aç karnına günde 3 defa 10 tane kurt üzümü yiyebilirsiniz.
 3. Eczanelerde kapsül halinde satılan goji berry’i üzerindeki kullanma talimatına uyarak kullanabilirsiniz.
 4. Ara öğünlerde 1 kase yoğurdun içine 8 goji berry atın. Karıştırdıktan sonra tüketin.
 5. Goji Limon Tarifi: 1 yemek kaşığı ile 1 limonu kabuklarıyla 1 bardak suda karıştırın. 20 dakika ağzı kapalı olarak bekletin. Sabah, öğle ve akşam öğünlerinden önce 1 bardak için.
 6. 1 yemek kaşığı goji çileğini 2 bardak sıcak suya ekleyin. 2-3 parça taze zencefili yada 1 çay kaşığı zencefil ekleyin. 1 tane limonu kabuklarıyla ekleyin. Hepsini cam sürahide karıştırın. 3 öğün öncesi için.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFOTO GALERİVİDEO GALERİ