Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Fitness’a Başlayanlar İçin Tavsiyeler

Fitness'a yeni başlayanlar, bir türlü başlayamayanlar ve başlayıp bırakanlar için önemli tavsiyeler...

1-ERTELEMEYİN.

Günlük yaşantımızda çok meşgul olduğumuz zamanlar olabilir. Örneğin; okulunuz vardır derslerden dolayı spora vakit ayıramazsınız veya bir işiniz vardır ve akşam eve yorgun bir şekilde gelirsiniz, bu yüzden spor yapmak size zor gelir. Ancak bunlar bir bahaneden ibarettir. Spor yapmak için bahane üretmemek gerekir.

Bu yüzden öncelikle spor yapmaya karar vermelisiniz, ertelememelisiniz ve bunu yapabileceğinize inanmalısınız.

 

2-VÜCUDU SPORA ALIŞTIRIN.

Spor yapmaya başlayacağınız zaman ilk önce vücudunuzu spora alıştırmalısınız. Saatlerce ağır ve dayanamayacak derecede spor yapmaya başlarsanız, bu sizin yaşamınızı etkileyeceği gibi vücudunuzu dirençsiz bırakırsınız ve bir süre sonra spor yapmayı bırakırsınız.

Hafta da 4-5 kez kısa süreli antrenmanlar yaparak, vücudunuzu spora alıştırmış olursunuz. Azar azar spora başlayarak zaman içinde antrenmanlarınızı yükselterek sağlıklı bir spor yapmış olursunuz.

 

3-ZARARLI YİYECEK VE İÇECEKLERDEN KAÇININ.

Spor yapmanıza köstek olacak davranışlardan kaçının. Yani alkol, yağlı yiyecekler, tatlılar gibi besinleri yemekten uzak durun. Özellikle alkol kullanımı spor ve fitness yapanlar için oldukça zararlıdır. Alkol, metabolizmayı yavaşlatarak yağ yakımına engel olur ve vücuda zarar vermesi dışında oldukça fazla kalorili bir içecektir.

4-HAYATINIZI DÜZENE SOKUN.

Spora ayıracağınız vakitleri iyi belirlemelisiniz. Yemek yemenizi, eğlence vakitlerinizi, aile yaşantınızı düzene sokmalısınız. Sporu ve fitness’ı bir iki gün yapıp 1 hafta bırakmak sizin vücudunuz için hiçbir fayda sağlamayacaktır. Devamlı olmalı ve hayatınızı belli bir düzene sokmalısınız.

5-HEDEFLERİNİZİ BELİRLEYİN.

Nereye gideceğinizi bilmeden yola çıkmak saçma olur. Hedefiniz olmadan bir yere ulaşamazsınız. Bu yüzden; belli bir kiloya ulaşmak ya da kilo vermek, vücudunuzu şekillendirmek veya kaslarınızı daha çok geliştirmek gibi hedefleriniz olmalıdır.

6-KENDİNİZİ KİMSEYLE KIYASLAMAYIN.

Herkesin zayıflama süresi veya kas yapma süresi kişiden kişiye göre değişir. Kimisi 2 ayda 10 kilo verir, kimisinin kasları sizden oldukça fazladır bu sebeple kıyaslama yapmamalısınız. Başkalarının sözlerine aldırış etmemelisiniz. Kendinizi yetersiz görüp motivenizi düşürmemelisiniz.

Sizi sadece kendiniz ilgilendirmeli, sporu sadece kendiniz için yapmalı ve sadece kendinize odaklanmalısınız.

 

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFOTO GALERİVİDEO GALERİ