Diyetteyim

Diyet Listeleri, Diyet Önerileri , Sağlıklı Yaşam, Zayıflama, Diyet Listeleri

Forma girmek için bir sürü sıkıcı egzersiz yapmak gözünüzde büyüyorsa Kickbox tam size göre. Hem çılgınlar gibi eğlenip stres atacak hem de fit olacaksınız!Kickbox yaparak bir saatte en az iki bin kalori yakabileceğinizi biliyor musunuz? Ayrıca vücudu en hızlı şekillendiren sporlardan biri olan kickbox’un inceliklerini Türk Milli Takımı’nı 10 yılı aşan bir süre ring sporlarında temsil edip, önce Avrupa sonra Dünya Şampiyonluğu alan Birol Topuz’a sorduk.Kickbox ne zamandan beri yapılıyor? Felsefesi nedir?

Kickbox, 80′li yılların başından itibaren özellikle Hollandalı’ların Tayland’da “muayi thai”i (Thai boxing) tanımlamalarıyla dünyada da yayılmış. Kickbox, orijinal “muayi thai” sporunun kurallarının Avrupalılaştırılması sonucu Amerika’da, “Amerikan boksu” olarak yayılmaya başlamış. Daha sonra günümüze kadar tekme ve yumrukların kullanıldığı bir dalı haline gelmiş. Felsefesini Uzakdoğu’dan Buda felsefesinden almış. Yani bu sporların temelinde rakibe saygı göstermek her zaman şart. Kickbox, özünde önce insanın kendini, bedenini ve ruhunu disipline etmesini sağlar. Elbette bu disiplin sonunda ringe de yansır.

Türkiye’de bu spora ilgi nasıl? Sizce neden özellikle kadınlar bu spor dalına yoğun ilgi gösteriyor?

Evet, son yıllarda bu spora oldukça yoğun ilgi var. Bu spor dalının en önemli özelliği bütün bedeni çalıştırması. Tabii bu da formda bir vücut ve şekilli kalçalar elde etmeyi mümkün kılıyor. Hobinin yanı sıra profesyonel olarak da düşünüldüğünde Türkiye’de bütün ring sporlarını yapan 250 bin lisanslı sporcumuz var. Resmi olarak Avrupa ve Dünya Şampiyonu sporcular da yetiştirdik.

Çalışma için mutlaka iki kişi mi gerekiyor? Öğrenmek için haftada kaç gün çalışmak yeterli olabilir?

Ring sporlarında mutlaka iki kişi olması gerekmez ama eşli çalışmalarda tabii ki daha farklı bir şekilde ilerleme kaydedilir. Eğer profesyonel bir sporcuysanız haftanın beş günü sabah, akşam ve cumartesi sadece sabah saatlerinde yapılan idman yeterli. Amatör bir sporcuysanız gün aşırı yapacağınız üç günlük idman yeterli olabilir.

Kickbox vücutta en çok hangi bölgeleri çalıştırıyor?

Kickbox sayesinde vücudun tamamına yakın kısmı çalışır. Fakat özellikle omuz başları, bel, mide, bacak ve kalça kasları yoğun olarak çalışır.

1 Kasım’da Mydonose Showland’de düzenlenen Ring Masters Olympia Karşılaşmasının ayrıntılarından bahseder misiniz?

RMO (Ring Masters Olympia), ring sporlarında yenilikçi bir organizasyon formatı. Hafif sikletten ağır siklete kadar 16 şampiyon sporcu, dört ana başlıkta mücadele edecek. Bu mücadeleden her sikletten bir, yani toplamda dört şampiyon çıkacak.
Yıl içinde diğer ülkelerde yapılacak olan (Hong Kong, Dubai, Avustralya) müsabakaların şampiyonları da son olarak İstanbul’da yapılacak final gecesi ile İstanbul’da olacak ve ilk Ring Masters Olympia “şampiyonlar şampiyonu” da bu gecede belirlenecek.

Birol Topuz kimdir?

Birol Topuz, 1988 yılında kungfu ile başladığı spor kariyeri; karate, muayi Thai, kickbox ve boks ile sürmüş. Türk Milli Takımı’nı 10 yılı aşan bir sürede bu branşların hepsinde temsil etmiş. Aynca Avrupa ve Dünya Şampiyonluğu dereceleri bulunuyor. 2006 yılından itibaren bu spor dalıyla ilgili organizasyonlar yapmaya devam ediyor.

bookmark bookmark bookmark

Reklam Alanı
admin On Şubat - 18 - 2009

Leave a Reply


 • RSS
 • Delicious
 • Digg
 • Facebook
 • Twitter
 • Linkedin
 • Youtube
şifalı bitkiler

Hangi bitki neye iyi

Hangi bitki neye iyi gelir? ADAÇAYI Mide ve bağırsak gazlarını giderir. Mide ...

uzum_EQm[1]

Üzüm Diyeti

Dengeli ve pratik bir diyet olan üzüm diyeti, vücudun gereksinimlerini ...

fazla kilo

Prof. Dr. Osman Müf

Yaşam süremiz uzuyor ama istatistiksel veriler işlerin sanıldığı kadar yolunda ...

diyet

Osman Müftüoğlu/

Osman Müftüoğlu/ 7 GÜNDE 3 KİLO VERİN Bu diyette size ...

ideal-kilo-hesaplama

İdeal Kilonuzu Hesa

    İdeal Kilo Hesaplama sayfamızda fiziksel özelliklerinize göre kaç kiloda olmanız ...

Sponsor Firmalar :

 • Diyetteyim.com
 • Diyetteyim.com
 • Diyetteyim.com
 • Diyetteyim.com