Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Ergenlikte Diyet Nasıl Yapılır?

Çocukluktan yetişkinliğe geçişte büyümenin en hızlı olduğu 12 ila 18 yaş arasını ergenlik dönemi olarak adlandırırız. Ergenlikte diyet yaparken

Ergenlik döneminin en belirgin özelliklerinden birisi de vücutta yaşanan değişimlerdir. Bu değişimlere kişilerin yaşam tarzları da dahil edilince diyet çok ciddi bir gereklilik haline geliyor.

Alış veriş merkezlerindeki gıda tüketimi herkesin dikkat ettiği birşey olsada gençler için çok cazip gelmektedir. Bu yüzden yediklerine ve içtiklerine dikkat etmekte zorlana bilmekteler. Haliyle diyet yapmak genç yaşta bir zorunluluk haline gelmektedir.

Ergenlikte yaşanacak obezite hastalığı ilerleyen yaşlarda metobolik hastalıklar için çok büyük risk demektir. Tabiki bu dönemde kişilerin büyümesi ve gelişmesi de göz önünde bulundurulacak olursa düşük kalorili diyetler hiçbir zaman önerilmemektir.

Yeterli ve dengeli beslenme göz önünde bulundurularak, gelişmeyi ve büyümeyi engellemeyecek diyet listeleri hazırlanarak, kişiler için uygun beslenme programları hazırlanmalıdır.

Çünkü bu büyüme gelişmeye paralel olarak vücudun ihtiyaç duyduğu enerji artmaktadır. Düşük kalorili diyetlerin uygulanması bünyeyi zayıf düşüreceği gibi çeşitli hastalıkları da ortaya çıkaracaktır. Bu dönemde protein değeri yüksek olan ürünlerden bol miktarda tüketilmelidir.

Kısa birçak örnek verecek olursak: Et, süt, yumurta, et ürünleri (yağsız olmasına dikkat) bunların yanı sıra protein kaynağı yüksek olan kuru bakla giller de tüketile bilir.

Her kişinin metobolizması ve vücut gelişiminin farklı olacağı göz önünde bulundurularak bu tarz bir diyet listesi hazırlamadan önce doktorunuzla görüşmeniz en doğru olan şeydir.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFOTO GALERİVİDEO GALERİ