Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Egzersiz ve Diyet Yaparken Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

Bir çok kişi diyet ve egzersiz yapmaya meraklıdır aslında. Tek sorunumuz bunu devamlı yapmaktır. Haftanın birinci günü başladıysak üçüncü günü muhtemelen bırakırız.

Birde gerçekten diyet ve egzersiz yapmakta kararlı olanlar vardır. Bunlar ise başladığı işi yarıda bırakmaz. Sporlarını yaparlar. Ayarladıkları diyet listesine uyarlar ama kilo veremezler. Buda diyet yapıyorum ama kilo veremiyorum, egzersiz yapıyorum karın kaslarını eritemiyorum olayına döner. Burada aslında yapılan şey doğru olmasına rağmen yapma teknikleri ve metotları yanlış olduğu için sonuç alınamamaktadır.

Şimdi diyet ve sporda doğru bilip yanlış yaptığımız şeylerden bahsedelim biraz.

Mekik çekmek karın bölgemizdeki yağların yakılmasını sağlar.

mekik cekme

Bu düşünce ve davranış kesinlikle ve kesinlikle yanlıştır. Çünkü vücudunuzun sadece bir bölümüne odaklanarak o bölgedeki yağlara yakmanız mümkün değildir. Bunun faydasını göremezsiniz, görseniz bile çok ama çok az olur. Vücuttaki yağlardan kurtulmak istiyorsanız eğer kardiyovasküler ve güç gerektiren spor hareketleri yapmalı vücudun yağ yakma hızını artırarak yağlardan kurtulmalısınız. Aksi taktirde vücuttaki yağları yakmanız mümkün olmayacaktır.

mekik cekme 1

Peki mekik çekmenin hiç mi faydası yok?

  • Tabii ki var. Mekik çekmek karın bölgenizdeki kasların gelişimine yardımcı olur.
  • Bel bölgenizde yaşanabilecek sorunları azaltır. Çünkü bel bölgesini güçlendirir.
  • Göğüs kemiğinden pelvise kadar uzanan kasları zinde tutar. Gelişimini sağlar.

Burada şöyle bir şey aklınıza gelebilir. Kasları geliştiriyorsa sorun ne. Kasların gelişimini kesinlikle sağlar ama yağlar yakılmaz ise karın bölgenizdeki kasları asla göremezsiniz. Amacını kas yapmaksa kardiyovasküler hareketler yapmalı vücudunuzdaki yağ oranın düşürerek kaslarınızı ortaya çıkarmalısınız.

Aç karna egzersiz yapamıyorum biraz yemek yiyeyim.

sandivic hindi sandivic

Egzersizden önce yemek yemekte kesinlikle yanlıştır. Çünkü vücudunuz yapacağınız egzersiz için enerjiye ihtiyaç duyar. Eğer siz spor yapmadan önce yemek yerseniz vücudunuz gerekli enerjiyi bu yediğiniz şeyleri eriterek sağlar ve vücudunuzdaki yağlar olduğu gibi kalır.

Vücutta yağ yakmanın temel yolu vücudu çalıştırarak enerjiye ihtiyaç duymasını sağlayarak bu enerjiyi vücutta depolanmış yağlara yönlendirmektir. Egzersizler bu amaçla yapılır.

Tükettiğimiz yağların hepsi zararlıdır. Yağ tüketmeyelim.

saglikli yaglar 1

Bu düşüncede en az ilk iki düşünce kadar yanlıştır. Vücudumuz için zararlı olan yağlar işlenmiş ve kimyasallarla karıştırılmış yağlardır. Vücudumuz için yağlarda yararlıdır. Mesela avakado, balık, fındık gibi gıdalardan alacağınız yağlar vücudunuzun daha sağlıklı, daha dirençli olmasını sağlayacaktır.

Hiç yemek yemezsem kilo veririm.

ac kalma

Şu kesinlikle unutulmamalıdır ki vücudunuzun kilo vermek için enerjiye ihtiyacı vardır. Yemek yemeyerek vücudu halsiz bırakırsanız vücuttaki yağlar yakılmaz. Çünkü yağları yakmak için vücudun enerjiye ihtiyacı vardır. Yemek kesinlikle yenmelidir. Ama düzenli ve belli bir kaloride yenmelidir.

Yine buradaki amaç yakılan kalorinin alınan kaloriden fazla olmasıdır. Eğer günlük kişinin aldığı kalori 100 olarak düşünülür ise yaktığı kaloride 150 olmalıdır. Bu durumda kişi düz mantık 50 kalori fazla yakmış olur ve bu kalorilerde vücutta depolanan yağlardan gitmiş demektir.

Bu besin sağlıklı bunu dilediğimiz kadar yiyeyim

saglikli diyet

Bir besinin sağlıklı olması vücutta yağ olarak depolanacağı gerçeğini değiştirmez. Mesela yulaf ezmesi vücut için faydalıdır. Ama bundan 5 kase yerseniz vücut kullandığı kaloriden fazlasını  yine her zamanki gibi yağ olarak depolayacaktır. Tekrar hazırlatalım kilo vermek için yakılan kalorinin alınan kaloriden fazla olması gerekmektedir. Sağlıklı besinleri çok tüketmeniz bu dengeyi bozar ve alınan kalori yakılan kaloriden fazla olur. Buda vücudunuzun yağ depolamasını sağlar.

Egzersiz yapayım yağlarımın hepsi kas olsun.

kalca eritme1

Vücuttaki yağ ve kas dokusu farklı hücrelerden oluşur. Vücut birinin eksikliğini hissederse belki diğerini onun yerine kullanır ama hiçbir zaman form olarak biri diğerine dönüşmez.

Daha önceki yazılarımızda da biraz bahsetmiştik. Tekrar hatırlatayım. Her insanın vücudunda yağ ve kas bulunmaktadır. Bunların miktarı kişiden kişiye değişse de her bedende mevcuttur. Vücutta yağ oranı fazla olan birisi kardio (yürüyüş) yaparak vücuttaki yağları bir nebzede olsa yakmaya başlar. Ama spor yapmadığı için yağlarla birlikte kasları da yakmaya başlar.

Örnek verecek olursak: 60 kilo olan bir bayan kardio yaparak 10 kilo verirse bunun yaklaşık 4 kilosu kastır. Yani vücut kasları da yakar.

Ama yine 60 kilo olan birisi kardio ile birlikte kardiyovasküler ve güç gerektiren spor hareketleri yaparak 10 kilo verirse bunun en fazla 1 kilosu kas olarak yakılır.

Bu konumuzu daha detaylı olarak Kardio zaman kaybıdır adlı makalemizden bakabilirsiniz.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFOTO GALERİVİDEO GALERİ