Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Dukan Diyetinin Zararları Nelerdir?

Dukan diyetinde verilen kiloların çok hızlı gerçekleşmesinin belli başlı sebepleri vardır. Dukan diyeti ile zayıflamanın temel sebebi su ve kas kitlesinde azalma olmasıdır.

Dukan Diyetinin Zararları

Dukan diyetinde verilen kiloların çok hızlı gerçekleşmesinin belli başlı sebepleri vardır. Dukan diyeti ile zayıflamanın temel sebebi su ve kas kitlesinde azalma olmasıdır. bilindiği gibi dukan diyeti proteinlerin tüketimine yöneliktir. Yani yoğun bir şekilde protein tüketmeyi önerir. Karbonhidratlardan her zaman uzak durulması gerekir mantığında hareket ettiği için karbonhidratları yok denecek kadar az önerir. Karbon hidratların listede olmamasının en belirgin örneği ise kim uygularsa uygulasın her zaman zayıflayacak ve kilo verecektir.

Dukan diyeti bir çok kişide işe yarasa da uzun süreler boyunca yapılırsa vücutta bazı problemlere sebep olabilir. Bunun için en doğrusu kişinin bünyesine ve kilosuna göre  diyet listesi hazırlamaktır.

Önceki makalelerimiz de dukan diyeti ile ilgili bir çok konuya değinmiştik. Sitemizden bunlara ulaşabilirsiniz. Ama kısaca hatırlatmak gerekirse dukan diyetinin ilk döneminde sadece et, balık, yumurta ve yağsız süt ürünleri yenilmesi koşulu vardır. Bu durumda alınan yüksek orandaki protein metabolizmayı hızlandırır, karbonhidrat tüketilmediğinden yağ alımı minimuma iner ve vücudumuzda depolanan yağlar kullanılmaya başlar. Buda bazı metabolizmal rahatsızlıklara sebep olur.

Dukan diyeti her bünyede işe yara dahi kişinin kendi bünyesini kontrol etmesi ve olası rahatsızlarda diyeti bırakıp doktoruna görünmesi en iyisidir.

Dukan diyetinin sebep olacağı olası rahatsızlıkları şu şekilde sıralaya biliriz. (Olası diyoruz çünkü her vücut ve her bünyenin direnci farklıdır ve her keste aynı sonuç görülmez.)

 1. Besin zenginliği açısından dengeli bir diyet değildir. Bilindiği gibi Dukan diyeti evrelerinde belli besinler tüketilir.
 2. Antioksidan ve fitokimyasal maddeler gibi yararlı bileşikleri ve vücudumuz için gerekli olan vitamin ve minerallerin büyük bir çoğunluğundan faydalanılmaz.
 3. Yoğun protein tüketimi kolestrol artışına ve kandaki trigliserid artışına neden olur. Gut hastalığı riski artar.
 4. Aşırı protein, eksik mineral ,vitamin ve karbonhidrat alımı kas kaybına neden olduğu gibi lif eksikliği yüzünden kabızlık problemi de baş gösterir. Kabızlık bu diyetin en belirgin yan etkilerinden biridir.
 5. Fazla protein tüketimi doğrultusunda kişi normalin çok üzerinde su içmeye başlar. Bu böbrekler üzerinde olumsuz etkiye yol açar.  Fazla protein tüketimi böbrek yetmezliğinin en önemli nedenlerinden biridir.
 6. Kandaki üre oranı,  damar sertliği riski yükselir.
 7. Diyet sonrası hızlı kilo alımı görülür.
 8. Aşırı protein alımı kas miktarının azaltmasına sebep olur.
 9. Haksizlik, güçsüzlük hissi başlar.
 10. Baş ağrısı, ağız kuruluğu, ağız kokusu diğer yan etkilerindendir.
 11. Aşırı protein ağırlıklı beslenmelerde başta bağırsak, mide ve pankreas olmak üzere kanser riski yükselmektedir.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFOTO GALERİVİDEO GALERİ