Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Dukan Diyeti’nin Yararları ve Yan Etkileri

Dr. Pierre Dukan, daha çok protein zengini besin tüketmenin, kilo verirken bizlere sağladığı faydalardan bahsederken, bir yandan da yararları ve zararlarından da bahsetmektedir. Peki bu bilgiler arasında neler yer alıyor hemen öğrenelim...

Özellikle çok fazla kilolara sahip kişiler veya kısa sürede kilo vermek isteyen insanlar tarafından tercih edilen bu tarz şok diyetler hemen hemen herkesin diyet programlarında yer almaktadır. Ve belirtilen yöntemler uygulanarak kısa sürede zayıflama imkanına sahiptirler.

dukan diyeti zayıflama ve hızlı kilo verme

Zaten bu diyet programlarının günümüzde de bu kadar popüler olmasının tek nedeni hızlı bir şekilde çok çabuk kilo vermeyi sağlamasıdır. Ancak bu diyetleri uygularken bireylerin ileride nasıl bir sağlık sorunuyla karşılaşıp karşılaşmayacaklarının malesef hiç kimse garantini verememektedir. Peki bu diyetler insanlar için ne kadar sağlıklı? Öncelikle vücudumuzu bu anlamda tanımamız gerekir. Vücudumuzun neyi kabul edip etmeyeceğini, neye nasıl tepki vereceğini bilmemiz gerekiyor? Bunun için de detaylı bir sağlık kontrolünden geçmek gerekiyor ve bu şekilde eğer başlanacaksa diyete başlanması gerekiyor. Çünkü yapılan araştırmalar henüz net olarak bu diyetlerin sağlıklı mı yoksa sağlıksız mı olduklarını ortaya koymamıştır. Peki Dukan Diyeti’nin faydaları var ama zararları yokmu? Tabiki var. Nelerdir bunlar maddeler halinde sıralayalım.

Dukan Diyeti’nin Yararları

 • Dukan Diyeti, protein bakımından zengin besinlerin çokca tüketilmesiyle kilo verme garantisi sunan bir diyettir.dukan diyeti zengin besin
 • Dukan Diyeti, ilk evresinde de belirtildiği üzere kısa sürede gözle görülür bir incelme sağlamaktadır.
 • Bu nedenden ötürü de bu diyeti uygulayan bireyler sonucu kısa sürede görmekte ve bu diyeti çok hevesli bir şekilde aksatmadan uygulamaya devam etmektedirler.
 • Dukan Diyeti’nde önerilen liste çok nettir ve uygulanması gereken kurallar çok açıktır. Bu durum çoğu birey için yanılgıyı ortadan kaldırır.
 • Dukan Diyeti’nde, seçeneklerin azlığı, öğünlerin daha kolay planlanabilme avantajına sahiptir.
 • Yemeklerin ölçüsünü ayarlamak ve kalori hesabı yapmak gerekli değildir ve bu en büyük rahatlığı sağlar.
 • Dukan Diyeti kuralları arasında, yağlı, şekerli ve alkollü gıdalardan uzak durulması gerektiği belirtilir. Bu sayede vitamin ve mineral bakımından fakir besinlerin alınmasını engellemiş ve daha sağlıklı beslenmiş olursunuz.
 • Dukan Diyeti, yağ ve tuz alımınızı hızlaca keser. Buna sağlığımız için oldukça önemli bir alışkanlıktır.
 • Bu diyeti uygulayan bireylerin gün içerisinde bol bol sıvı tüketimi yapmaları, yüksek proteinli besinler tüketmeleri ve gün içerisinde tempolü yürüyüşler yapmaları sayesinde, istenilen vücut yapısına ulaşmaları % 90 gerçeklik kazanmaktadır.dukan diyeti istenilen vücut yapısı
 • Ve Dukan Diyeti o kadar popüler olmuş durumdaki artık günümüzde, dünya üzerinde 15’e yakın farklı dilde çevirisi bulunmaktadır.

Dukan Diyeti’nin Yan Etkileri

 • Dukan Diyeti’nde esnekliğe asla yer yoktur. Dr. Pierre Dukan, kilo vermek ve zayıflamak isteyen bireylerin belirli kural ve yönergelere uymak zorunda olduğunu da açıkca belirtmektedir.
 • Dukan Diyeti, her insanda farklı etkiler gösterebilmektedir. Bunun için yapılması gereken ayrıntılı bir sağlık kontrolünden geçerek vücudunuzun bu tarz diyetlere uygun olup olmadığını öğrenmenizdir.
 • Karbonhidratların azlığı sebebi ile vücut enerji üretmek için ilk önce yağ yakmaya başlar. Bu da ketonların üretimine sebep olarak, kötü ağız kokusu, kuru ağız, yorğunluk, baş dönmesi, güçsüzlük, uykusuzluk ve bulantı gibi şikayetlere neden olabilir.dukan diyeti yan etkiler baş ağrısı
 • Ayrıca, kötü ağız kokusu ve kuru ağız oluşumuna karşı daha fazla su içmek bu durumun ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.
 • Uzun vadede yapılan Dukan Diyeti, besin eksikliğine sebep olabilmektedir.
 • Özellikle en sık karşılaşılan problemlerden biri mineral ve vitamin alımı konusunda olmaktadır. Çünkü Dukan Diyeti’nin ilk iki evresinde hiçbir meyve ve sebzeye yer verilmemektedir. Bu sebeple vücudun ihtiyacı olan mineraller ve vitaminler karşılanamadığı için bu durum bazı bireylerde sağlık sorunlarına sebebiyet vermektedir.
 • Karşılaşılan bir başka sorun ise sindirim sorunu yaşayan bireylerle alakalıdır. Bunun nedeni ise lif içeren gıdaların çok tüketilmesinden dolayı kabızlık sorunu ile karşı karşıya kalınmasıdır.dukan diyeti sindirim sorunu
 • Dukan Diyeti’nin kilo verme ve zayıflama sağladığı çok net bir şekilde ortadadır ve buna kimsenin itirazı yoktur. Fakat çok zor durumda kalmadığınız sürece bu tarz diyetleri yapmamanız tavsiye edilmektedir.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFOTO GALERİVİDEO GALERİ