Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Dukan Diyeti Güçlendirme Evresi

Bu evre tamamen vücudu korumaya yönelik bir dönem olmakla birlikte aslında Dukan Diyeti'nin en önemli süreçleriden biri. Bu evrede ne tür bilgiler yer alıyor? Yenmesi gereken besinler nelerdir? Bunların cevabı makalemizde...

Dukan Diyeti Güçlendirme Evresi bireyler için, hem daha sağlıklı olabilmek için, hem de verilen kilolardan, yani kurtulmuş olduğunuz o kilolar için tamamen kalıcı olması adına tasarlanmış bir diyet evresidir.

güclendirme evresi fit vücut

Oldukça rahat olacağınız bu dönemde, aslında o kadar da rahat olmamanız da fayda var neden? … Çünkü Dukan Diyeti ile evet, kilo verme ve zayıflama aşamalarını hızla geçtiniz ama bunları tekrar almamak için bu evrede çok dikkatli olmanız da oldukça yarar var. Ve bunun için Dr. Pierre Dukan’ın bizlere sunduğu Dukan Diyeti Güçlendirme Evresi ile, formunuzun ve fit vücudunuzun tadını gönlünüzce çıkarabilme imkanına sahip olacaksınız.

3 .  Dukan Diyeti Güçlendirme Evresi : Kilolar verildikten sonrası

  • Ortalama süre : Verilen kilo başına 10 gün

Dukan Diyeti Güçlendirme Evresi’nde, vücudun hızla zayıfladıktan sonra, kilo alma eğilimini ortadan kaldırmaya odaklı ve ulaşılmış olan kilonun korunmasına yönelik bir süreç uygulanmaktadır.

Bu evrede, diyetin başlangıcı daha zengin ve ödüllendiricidir. Ancak kilo vererek hareketlenen metabolizmanın kendini toplama riskine girmeyip beklenmesi, gıdaların çeşit ve miktarlarının sınırlandırılması gerekmektedir. Bu nedenle, günde 2 dilim ekmek, 1 porsiyon meyve veya peynir, haftada 2 porsiyon karbohidrat, özellikle haftada 2 kutlama yemeği bu evreye dahil edilmiştir.

Dukan Diyeti Güçlendirme evresinin amacı, son derece muhtemel ve zayıflama diyetlerinin birçoğunun en büyük başarısızlık sebebi olan, kaybedilen kiloların hızlıca geri alınmasını önlemektir. Ekmek, peynir, meyve, bazı nişastalar ve bazı yemeklerin bu programa dahil edilmesi ile belirli bir düzenin oturtulması ve kesin tavsiyelerle yoldan çıkmayı önlemek adına gereklidir. Ulaşılan kiloyu korumanın ilk aşaması da bu yolla olur ancak.

Dukan Diyeti Güçlendirme Evresi’nin süresi, verilmiş kilonun miktarı ile doğru orantılıdır ve her kilo başına 10 gün üzerinden hesaplama yapılır. Vermiş olduğunuz her kilo için 10 gün diyetini temel alarak, bu evrenin ne kadar süreceğini öğrenebilirsiniz. Yani daha basit anlatmak istersek; eğer 20 kilo vermiş iseniz 20 x 10 = 200 gün boyunca bu diyeti sürdürmeniz gerekecektir. Ve gelelim bu evrede yenilmesi gereken besinlerin ne kadar ve hangi sıklıkta yeneceğine…

Dukan Diyeti Güçlendirme Evresi’nde Tüketilecek Besinler

  • Proteinler ve Sebzeler (Seyir evresindeki dönüşüm kuralına uymak zorunda değilsiniz, dilediğiniz şekilde tüketebilirsiniz.)
  • Günde 1 porsiyon Meyve (Bu ölçüyü aşmamak şartıyla, muz, üzüm, kiraz ve kuruyemişler dışında bütün meyveleri tüketebilirsiniz.) meyve tabağı
  • Günde 2 dilim tam tahıllı Ekmek
  • Günde 1 porsiyon Peynir (Hamuru pişmiş cinsten her türlü peyniri tüketebilirsiniz, örneğin; taze veya eski kaşar, hollanda peyniri, gouda cinsleri… Mayalanmış peynirler yasak. Önerilen miktar günde 40 gramdır.)
  • Nişastalı besinler (hamur işleri, mısır unu, kuskus, tam buğday, makarna, pirinç, patates, şehriye, bulgur, yarma… Dukan Diyeti Güçlendirme evresinin ilk yarısında haftada 1 öğün, ikinci yarısında haftada 2 öğün tüketebilirsiniz.)nişastalı gıdalar
  • Ödül Yemeği (Evresinin ilk yarısında haftada 1 öğün, ikinci yarısında haftada 2 öğün tüketebilirsiniz.)

Ayrıca, bu evreye ilave edilen gıdalardan dolayı rejimin daha da etkili olması açısından haftada 1 gün saf protein diyeti uygulayın. Bu diyeti uyguladığınız takdirde vücudunuz, Dukan Diyeti Güçlendirme Evresini bir motor gücünde hızlandırarak, hızlı ve etkili sonuçlar almanıza olanak sağlayacaktır.saf protein

Dukan Diyeti’nde olmazsa olmazımız tabii ki, günde 1,5 yemek kaşığı yulaf ekmeğimizi unutmuyoruz. Ve hayatımızın bir parçası haline getireceğimiz 30 dakikalık spor ve egzersizleri her gün kesintisiz yerine getiriyoruz.

Ve özetleyecek olursak

Kalıcı ve sağlıklı kilo vermek için Dukan Diyeti‘ne,

Hızlı kilo vermek için Dukan Diyeti’nin ilk aşaması olan Dukan Diyeti Atak Evresi‘ne,

Sağlıklı kilo verme yolunda ilerlemek için Dukan Diyeti Seyir Evresi‘ne,

Verilen kiloların kalıcı olması için Dukan Diyeti Güçlendirme Evresi‘ne

Ulaşılmış olan kiloyu korumak ve tekrar almamak için ise Dukan Diyeti Koruma Evresi‘ne, sitemizden ulaşıp gerektiğinde bu gıda gruplarına başvurabilir, kilonuzu ve formunuzu koruyabilirsiniz.

Sağlığınıza dikkat edin ve vücudunuza iyi bakın.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFOTO GALERİVİDEO GALERİ