Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Dukan Diyeti Evreleri

Dukan Diyeti ve Evreleri son dönemlerin en çok merak edilen ve tartışılan konuları arasındadır. Yapılacak olan tek şey her aşamada olan kurallara ve yasaklara harfiyen uymaktır. Peki bu evrelerde neler yer alıyor? Gelin göz atalım...

DUKAN DİYETİ EVRELERİ

Dukan Diyeti, şu son dönemlerde en çok dikkat çeken diyetlerin neredeyse başında gelmektedir. Dukan Diyeti ile, özellikle yaşam kalitenize getireceği değişiklikler sayesinde, hem daha sağlıklı yaşayabilir, hem de kendiniz ve hayatınız için önemli ve olumlu kararlar alabilirsiniz.kilo verme

Öncelikle ne yapmanız gerekiyor? Tabii ki ne kadar kilo vermek istiyorsunuz bunu bilmeniz gerek. Vermek istediğiniz kiloda koyacağınız sınır ile işe başlayabilirsiniz. Ardından dikkatli bir şekilde Dukan Diyeti Evreleri ile tamamen bu işe konsantre olun ki, dilediğiniz sonuçlara en iyi şekilde ulaşmanız mümkün olsun.

Yapmanız gereken şey sadece, her aşama da bulunan kurallara ve yasaklı şeylere kesinlikle uymanızdır. Böylece, sizde severek yiyeceğiniz her yemeğin ardından kilo almayı düşünmeden yaşayabilme imkanına sahip olabilesiniz.

Dukan Diyeti, bildiğiniz gibi son dönemlerin en çok aranan diyetlerinden birtanesi. Henüz bir araştırma yapmadıysanız eğer Dukan Diyeti ile ilgili, bu makalemizde yer alan ayrıntılı ve detaylı bilgiler sizlere bir ışık olacaktır. Dukan Diyeti ile sizde başarılı şekilde kilo veren insanlar arasında yerinizi alabilir, böylece yaşamınıza daha mutlu ve daha sağlıklı şekillerde devam ettirebilirsiniz.

Dukan Diyeti, oldukça sağlıklı bir diyet olması ile birlikte tarifleri ile de herkesi şaşırtan ve normal diğer diyet listelerinden ne kadar farklı olduğunu gösteren oldukça iddialı bir diyettir.

Dukan Diyeti yemekleri ile herkes kendisi için en uygun besini tercih ediyor ve böyle olmasına rağmen çok başarılı bir şekilde kilolarından kurtulma imkanına sahip oluyorlar. Bu sebeptendir ki Dukan Diyeti, tarzı ve farklılıkları ile de oldukça iddialıdır.

Sizler içinde böyle bir diyet programı gerekliyse şayet, doğru yerdesiniz demektir. Güzelliğinizi artırmaya, sağlığınıza sağlık katmaya ve yaşamınızı daha da üst seviyelere çıkarmaya, dahası güzelleştirmeye “BENDE VARIM” diyorsanız Dukan Diyeti‘ni kesinlikle yapmanızı tavsiye ediyoruz.

dukan diyeti zayıflama

Evrelere Göre Ortalama Süreler

1 .  Atak Evresi : Saf proteinler

  • Ortalama süre : 5 gün

2 .  Seyir Evresi : Alternatif proteinler

  • Ortalama süre : Kilo başına 7 gün

3 .  Güçlendirme Evresi : Kilolar verildikten sonrası

  • Ortalama süre : Verilen kilo başına 10 gün

4 .  Koruma Evresi : Kalıcı istikrara girme dönemi

  • Ortalama süre : Hayat boyu devam ettirilmeli

DUKAN DİYETİ – ATAK EVRESİ  ✔

Atak evresinde, ilk aşama olarak sadece protein ağırlıklı beslenilmesi gerekiyor. Süresi, kişiye göre 1 ile 10 gün arasında değişebilmektedir. Bu evrede, yenmesi belirtilen besinler ve ekstraları tüketme hakkına sahipsiniz. Hoşlandığınız veya size uygun gelen gıdaları hiçbir sınırlama olmadan, günün istediğiniz saatinde, dilediğiniz gibi tüketebilirsiniz. Bunun yanı sıra bu gıdaları birbirleriyle karıştırma özgürlüğüne de sahipsiniz.

İster yediklerinizi çeşitlendirin, isterseniz de gıdaları sırayla yada sırasız tüketin. Tüketim biçimlerini değiştirmeyi mümkün olduğunca deneyin. Fakat karbonhidrat tüketimi asla yapmıyorsunuz bu aşamada.

proteinli besinler

Atak evresinde yenilmesi gereken genel besinler; Yağsız ve derisiz etler, sakatat, deniz balıkları, bütün deniz ürünleri, kümes hayvanları (ördek ve kaz dışında), yağsız jambon, hindi ve tavuk (yağsız ve derisiz), yumurta, süt ve süt ürünleri (yağsız), en az 1,5 litre su.

yulaf ekmeği

Dukan Diyeti’nin olmazsa olmazı 1,5 yemek kaşığı yulaf ekmeği. Her gün mutlaka 30 dakika kadar yürüyüş ve tabii ki spor.

  DUKAN DİYETİ – SEYİR EVRESİ  ✔

Seyir evresinde, ikinci aşama olarak proteinlerin yanı sıra sebze tüketimine de başlıyoruz. Atak evresinde izin verilen bütün gıdalara devam ederken, sebzeleri çiğ ya da pişmiş olarak iki türlüde tüketebilirsiniz. Atak evresinde olduğu gibi, sebzelerin de yeneceği miktara, saatlere ya da diğer besinlerle karıştırılması konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur. Peki yasaklar yok mu tabii ki de var.

sebzeler

Enginar, domates, patlıcan, ıspanak, brokoli ve lahana gibi sebzeler doğal olarak serbest, bunları dilediğiniz gibi tüketebilirsiniz. Fakat patates, pirinç ve mısır gibi karbonhidratlı besinler kesinlikle yasak, bunları asla tüketmiyorsunuz.

Bütün seyir evresi boyunca, hedeflediğiniz kiloya ulaşana kadar, sebzeli ve sebzesiz protein dönemlerini dönüşümlü olarak peş peşe uygulayın. Bu evrenin en fazla 10 gün uygulanması önerilmektedir, buna dikkat edin. Tabii ki, en az 1,5 litre su içmeyi ve 30 dakikalık spor ve yürüyüşleri asla ihmal etmiyoruz.

  DUKAN DİYETİ – GÜÇLENDİRME EVRESİ  ✔

Güçlendirme evresi boyunca, yeni kilonuzu korumak için, bu dönemdeki yenmesi gereken besinleri tüketmekte özgürsünüz. Ve sürdürmekte olduğunuz bu rejime mümkün olduğunda sadık kalmaya özen gösterin.

Bu geçiş döneminin süresi ise, verilen kilolar ile doğru orantılı olup ona göre hesaplanmaktadır. Verilen her kilo için 10 günlük yeni bir rejim yapılmalıdır. Yani daha basit anlatmak gerekirse,

10 kilo verdiyseniz, 10 x 10 = 100 gün boyunca bu güçlendirme evresini sürdürmeniz gerekmektedir. Eğer 20 kilo vermişseniz, 20 x 10 = 200 gün boyunca bu güçlendirme evresini sürdürmeniz gerekiyor.

Güçlendirme evresinde, izin verilen gıdaların yanı sıra, haftada 2 öğün kutlama yani ödül yemeği hakkına sahipsiniz. Dilediğiniz gibi herşeyi tüketebilirsiniz.

ödül yemeği

Vermiş olduğunuz kiloları ve ulaştığınız o fit vücudu korumak için haftada 1 gün, atak evresinde bulunan, saf protein gıdaları tüketilmelidir. Güçlendirme evresinde, atak evresinin proteinli besinleri, seyir evresinin sebzeleri, her gün 1 porsiyon meyve (üzüm ve muz dışında), günde 2 dilim tam tahıllı ekmek, haftada 2 porsiyon nişastalı gıdalar, kuzu budu ve az yağlı peynir gibi gıdaları tüketebilirsiniz.

Olmazsa olmazlarımızdan tabii ki 1,5 yemek kaşığı yulaf ekmeğimiz, 1,5 litre suyumuz ve 30 dakikalık spor ve yürüyüşlerimiz… Bunları asla es geçmiyoruz ve hayatımızın bir parçası haline getiriyoruz.

  DUKAN DİYETİ – KORUMA EVRESİ  ✔

Koruma evresi, Dukan Diyeti‘mizin en son ve en kolay evrelerinden biridir. Artık haftanın 6 günü dilediğiniz şekilde her yemeği, her sebzeyi gönlünüzce tüketme imkanına sahipsiniz.

Ama unutmamanız gereken tabii ki birkaç şey var. Ulaşmış olduğunuz kilonuzu korumak için önerilen gıda gruplarını, aklınızın bir köşesinde tutun ve gerektiğinde bunlara başvurun. Bir daha asla kilo almak istemiyorum diyorsanız, haftanın belli bir gününü buna ayırarak saf proteinler tüketebilirsiniz. Bunu bir yaşam tarzı haline getirirseniz, hem sağlığınızı korumuş olursunuz, hemde ideal kilonuzdan birşey kaybetmemiş olursunuz.

koruma evresi

Hayatınızın geri kalanını eski kilolara dönmeden geçirmek istiyorum diyorsanız, Dukan Diyeti‘nin bu 4 evresini harfiyen uygulamalısınız. Ve bunu bir yaşam tarzı haline getirdiğinizde, bir diyet yapıyormuş gibi asla hissetmeyeceksiniz.

DUKAN DİYETİ İLE İLGİLİ ÖNERİLER

  • Dukan Diyeti yapıyorsanız eğer, yaşamınızdan asansörü hiç yokmuş gibi kaldırın. Bunun sizlerde yaratacağı farklılığı uyguladıkça göreceksiniz.
  • Yaşamınızın geri kalanı boyunca her gün mutlaka, 3 yemek kaşığı yulaf ekmeği tüketin.
  • Dukan Diyeti’nde olmazsa olmazlarımızdan biri yulaf ekmeğiydi buna ve bununla birlikte en az 1,5 litre suyumuza ve hergün 30 dakikalık spor ve yürüyüşlerimize tam gaz devam…
  • Dr. Pierre Dukan’ın “Dukan Diyeti” kitabını almanızı tavsiye ederiz. Bu kitap sayesinde, bu diyetin mantığını ve neyi ne için yaptığınızı tam anlamıyla öğreneceksiniz.
  • 18 yaş altında olanlar, hamile ve emziren bayanlar; tiroid, yüksek tansiyon, diyabet, kolesterol, gut, böbrek,  kalp ve karaciğer rahatsızlıkları olanlar var ise, bu diyete asla başlamayın.
  • Sağlığınızın buna elverişli olup olmadığını, doktorunuza danışarak öğrenin. Yüksek protein alımı sağlığınızı tehlikeye atabilir.

Ve doktorunuza danışmadan asla diyete başlamayın. Çünkü her diyet her bünye için uygun değildir. Kişilerin bünyelerine göre diyet listeleri değişebilir.

Ve özetleyecek olursak

Kalıcı ve sağlıklı kilo vermek için Dukan Diyeti‘ne,

Hızlı kilo vermek için Dukan Diyeti’nin ilk aşaması olan Dukan Diyeti Atak Evresi‘ne,

Sağlıklı kilo verme yolunda ilerlemek için Dukan Diyeti Seyir Evresi‘ne,

Verilen kiloların kalıcı olması için Dukan Diyeti Güçlendirme Evresi‘ne

Ulaşılmış olan kiloyu korumak ve tekrar almamak için ise Dukan Diyeti Koruma Evresi‘ne, sitemizden ulaşıp gerektiğinde bu gıda gruplarına başvurabilir, kilonuzu ve formunuzu koruyabilirsiniz.

Sağlığınıza dikkat edin ve vücudunuza iyi bakın.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFOTO GALERİVİDEO GALERİ